Obývací pokoj v asijském stylu

Obývací pokoj v asijském stylu | foto: Design Lambert, Danielle le May

I do panelákového bytu dodáte orientálním stylem harmonii

  • 3
Interiér v orientálním stylu může pozitivně ovlivnit vaše zdraví a spokojenost života. Tento styl bydlení představuje harmonii, estetiku a jedinečnou jemnost designu. Respektuje totiž učení feng-šuej.

Asijský orientální styl má mnoho podob. Čínský styl preferuje světlé, teplé barvy jako žlutá, nebo naopak zářivě červenou. Design a interiéry, inspirované starověkou čínskou estetikou a uměním, se vyznačují jedinečnou jemností, ze které vychází harmonie zdravého života.

V japonském stylu jde především o čistotu a dominují mu tři barvy: šedá, kontrastní bílá a tmavé odstíny. Ty většinou bývají zastoupeny například černým lakovaným nábytkem.

Čarujeme s barvami

"Barvu kuchyně zvolíme smetanově bílou, v odstínech žluté nebo v teplých červených odstínech. Vyhýbáme se chladné modré nebo šedé, protože snižují chuť k jídlu.

Ložnici je optimální vymalovat neutrálními tlumenými barvami, které mají uklidňující efekt a podporují spánek. Vhodné jsou tedy světlé odstíny modré a zelené, šedá a béžová. Růžová se zde považuje za barvu lásky.

Je dobré vyhnout se jasným, sytým odstínům, zvláště hnědé, červené a oranžové, protože jejich silně aktivní energie může narušovat klid potřebný ke spánku. Pozor na broskvovou nebo lososovou, která může podle teorie feng-šuej přinášet v manželství problémy.

Asijský styl ložnice
Obývací pokoj v čínském stylu

Pro obývací pokoj se hodí neutrální zemité tóny, kam se řadí žlutá, okrová nebo odstíny hnědé, vínové a bordó, které výborně uzemňují. Pro celkovou vyváženost prostoru přidáme nějakou výraznou, jasnější barvu.

V dětském pokoji použijte všechny odstíny zelené, modré a bílé, dospívajícím dětem se hodí i šedá a černá," radí interiérová designérka Danielle Le May

Bydlení podle feng-šuej

Interiér inspirovaný Asií je založen na harmonii, která vychází z učení feng-šuej. Tato nauka je velmi univerzální a lze ji uplatnit kdekoliv na světě. Řeší nejen rozestavění nábytku v pokojích, rozdělení místností v bytě či vymalování stěn interiéru, ale především vzájemné prolínání energií a jejich nasměrování v náš prospěch. To vše může mít vliv na zdraví a spokojenost života.

China styl (Classic Leather Lambert)
Obývací pokoj v čínském stylu

"Pokud se zabýváte myšlenkou, jak na sebe nechat působit svůj domov, rozhodně si dopřejte přednášku o feng-šuej nebo si přečtěte některou z mnoha publikací. Výrobci, jenž toto umění ovládají a mnoho let s ním pracují, mohou ze svých kolekcí nabídnout opravdu vybraný design, který vychází z tradic čínské a japonské kultury. Ruční řemeslné zpracování těchto předmětů z nich činí unikátní předměty stálé hodnoty", doporučuje Danielle Le May.

Čínské symboly na stěnách

Čínský interiér je typický dekoracemi na stěnách. Jsou to velmi často tapety se vzory, které připomínají bambus, květy sakury a třešní, ptáky, ryby nebo elegantní kaligrafii.

Jde o rozměrné plochy v pokoji, proto je potřeba vybírat tapety vkusně a spíše jednoduché s orientální inspirací. Barva a intenzita by měla být závislá na velikosti místnosti.

"Je potřeba mít na paměti pravidlo světlých a tmavých barev, které prostor opticky zvětšují nebo naopak zmenšují. Pokud si nejste jisti sytými barvami, můžete zvolit neutrální barvu tapet nebo zdiva", říká designérka.

Podlaha by v takovém interiéru měla být z tmavého kamene, keramiky nebo dřeva, pokrytá koberci s čínskými vzory, snadno dostupnými i u nás.

Obývací pokoj v čínském stylu
Zákoutí v čínském stylu, které v Paříži v roce 2009 obdrželo první cenu za design

Nábytek by měl být z masivního dřeva s typicky lakovaným povrchem. "Mistrovská až dvacetivrstvá technika ručně leštěného čínského laku je velmi krásná. Dodnes ji používají přední výrobci luxusního nábytku, jako je například významná německá firma Lambert," kladně hodnotí lesklý nábytek návrhářka a prozrazuje, že kromě laku je pro orientální, čínský nebo japonský nábytek typické dekorativní vyřezávaní.

Většina nábytku by totiž měla být pro účel tohoto stylu zvolena v kontrastní barvě. Důležité jsou paravány, malé nízké stolky, vzdušné komody a sekretáře.

Pravou čínskou atmosféru dotvoří detaily, třeba vyšívané, hedvábné či vzorované polštářky nebo čínský porcelán. Typický je známý rýžový dekor, barevné lampiony z papíru, lucerničky a lampičky s lotosovými květy. Orientální styl představuje škálu od decentního designu až po syté a zářivé barvy se vzory a bohatou fantazií.

Komoda v čínském stylu
Svícen v asijském stylu

Velmi jemné a nevtíravé doplňky mohou tvořit kamenné či dřevěné plastiky a dekorace na téma posvátných symbolů buddhismu.

"Japonsko, země vycházejícího slunce, inspiruje bytové architekty svým umírněným až střídmým stylem na hranici praktičnosti a minimalismu. Rozhodující slovo mají přírodní odstíny dřeva, bambusu a proutí, které nejlépe vyniknou na bílém pozadí. Místnosti působí často až minimalisticky, vybavení nábytkem je velmi skromné," popisuje Danielle Le May.

Interiér dokáže rozzářit zajímavý unikátní kousek, jakým může být třeba hedvábný vyšívaný paraván s motivy exotických ptáků či krajin nebo posuvná a vzdušná japonská stěna. Osvětlení zajišťují lampiony a svítidla se stínidly z rýžového papíru, které na člověka působí velmi uklidňujícím dojmem. Nepostradatelným detailem jsou pak bonsaje.