Operace snů se někdy dělají na koleně

Stačí malý vpich do oblasti páteře mezi krkem a hrudníkem. S jehlou, jež znecitliví část pacientova těla, lékař manévruje v prostoru pouhých tří až pěti milimetrů. Pak může operace srdce začít. Zatímco chirurg rozřezává hrudník, pacient je při vědomí.

Vlastně ne tak docela: aby ho příliš nestresovalo dění na sále, podřimuje pod vlivem prášků na spaní - a dost možná přitom i sní. Tři hodiny po operaci telefonuje rodině, že je v pořádku.

Místo lékařů roboti
Výsledky operací bez narkózy v úterý zveřejnili lékaři Kardiocentra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří je před čtyřmi roky zavedli jako jedni z prvních na světě. V zemi je mezitím podstoupily desítky pacientů, nejen ve Všeobecné, ale i v několika dalších nemocnicích.

"Říká se, že operace bez narkózy musí pacienta stresovat, ale není to tak. Snášejí bez potíží i poměrně drastický manévr, kdy jim chirurg zavírá hrudník pomocí drátů," podotkl přednosta kliniky ARO Všeobecné fakultní nemocnice Martin Stříteský.

Podle něj budou jednou takto operovat pacienty roboti. Operace při vědomí je podle něj vhodná pro lidi, kteří mají nemocné plíce a pro něž je narkóza riziková. "Až osmdesát procent takových lidí mívá problém s odpojením od dýchacího přístroje," řekl Stříteský.

Zatím tři dávky buněk
Podobné zákroky jsou však zatím pro nemocnice prodělečné (za operaci s narkózou platí pojišťovna víc) a lékaři je občas dělají v provizoriu. Stavba nové budovy kardiochirurgie se kvůli finančním potížím Všeobecné fakultní nemocnice vleče.

Podle původního plánu měli lékaři operovat "v novém a čistém" už dva roky, aby se nestávalo, že pacient při vědomí bude koukat na díru ve stropě, jíž do staré budovy teče.

O další novátorství se pokoušejí lékaři hned o budovu dál. Dvěma lidem po těžkém infarktu transplantovali do srdce kmenové buňky z jejich kostní dřeně. Ve světě je tato metoda ve fázi experimentu. Očekává se však od ní, že by buňky mohly nahradit poškozenou srdeční tkáň.

Třetí český pacient podstoupil zákrok v pražské vinohradské nemocnici. "Oba naši pacienti jsou na tom velmi dobře, ale nemůžeme tvrdit, že je to efekt metody. Na to máme příliš malý vzorek pacientů," uvedl asistent 2. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Horák.

Klinika spolu s vinohradskou nemocnicí požádala ministerstvo zdravotnictví o grant (a tedy i peníze) pro dalších 40 pacientů, na výsledek zatím čekají.