Nástrahy letní dovolené: chemii nepotřebujete, využijte naplno přírodu

  0:35
Jak si během letní dovolené chránit pokožku či jak zvýšit odolnost organismu před návštěvou exotické země? Každého hned napadnou všemožné tablety, krémy a potravinové doplňky, jimiž nás kosmetický a lékařský průmysl zahrnují. Leccos však zvládneme jen s pomocí přírody, bez chemie.
Tři týdny před plánovaným sluněním popíjejte čerstvou mrkvovou šťávu v množství 1 dl denně.

Tři týdny před plánovaným sluněním popíjejte čerstvou mrkvovou šťávu v množství 1 dl denně. | foto: Archiv Rimmel

Jak připravit pokožku na sluneční paprsky?

Mrkev je zásobárnou přírodního beta-karotenu
Tři týdny před plánovaným sluněním popíjejte čerstvou mrkvovou šťávu v množství 1 dl denně. Organismus tak získá beta-karoten, který chrání před spáleninami a dodá pak pokožce bronzovou barvu. Pro intenzivnější ochranu je výborný i pupalkový olej a vitamin E.

Rajčata chrání pokožku před sluníčkem
Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelné popíjení rajčatové šťávy (nejlépe v bio kvalitě) pomáhá předcházet spáleninám od slunce. Obsahují totiž lykopen, který chrání kůži před škodlivými ultrafialovými paprsky.

S opalováním začínejme pozvolna
Zpočátku je nutné omezit pobyt na prudkém slunci maximálně na 15 denně a tuto dobu po dvou dnech můžeme prodlužovat o deset minut. Mezi 11-15 hodinou bychom se měli přímému slunci co nejvíce vyhnout. Je totiž příliš agresivní a rozhodně našemu organismu neprospěje. Dále bychom se měli chránit pokrývkou hlavy a používat kvalitní opalovací kosmetiku.

Jak si zvýšit odolnost organismu před návštěvou exotických zemí?

Dovolená v cizích zemích s sebou přináší nejen změnu klimatu, ale i skladby stravy, vody. Citlivější lidé na tyto změny mohou reagovat zdravotními problémy, jako je nevolnost, průjem, migrény. Proto je vhodné si před odjezdem do těchto míst řádně posílit imunitní systém. K těmto účelům je úžasná bylinka Echinacea purpurea neboli třapatka nachová.

Tinktura z echinacey

Potřebujeme: 2 lžíce listů, květů či kořene třapatky, 3 dl 60% lihu
Postup: Bylinku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 3 týdnů užíváme 3x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vlažné vody.

Cestovní horečka
Obvyklou příčinou cestovní nervozity a vnitřního neklidu je zahlcení podněty a také fyzické nebo psychické přetížení. Jako například uspořádání harmonogramu před odjezdem na dovolenou, vyřízení potřebných záležitostí v práci i domácnosti, ale i obavy z cestování.

Čaj na uklidnění

Potřebujeme: 1 díl meduňky, 1 díl chmelových šišek, 1 díl máty, 1 díl třezalky
Postup: Bylinky důkladně promícháme a pak 1 lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme dle potřeby.

Cestovní nevolnosti a zvracení zklidní máta
K dovolené patří cestování, s kterým bývají spojené nevolnosti. V těchto případech si můžeme pomoci éterickým olejem z máty peprné. Stačí vdechovat výpary z lahvičky nebo si pár kapek této silice aplikovat na kapesník či do příručního inhalátoru. Jestliže nemáme po ruce éterický olej, postačí nám i mátový čaj.

Mátový čaj

Potřebujeme: 1 lžičku máty, 2 dl vroucí vody
Postup: Mátu přelijeme vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme během dne.

Stop migréně
Při bolestech hlavy si můžeme pomoci mátovým éterickým olejem. Stačí si natřít jednou kapkou této silice oba spánky a potom si dopřát menší relaxaci. Dávkování nikdy nepřekračujeme, méně znamená více.

Trávicí problémy a nadýmání zklidní kmín a pelyněk

Kmínový čaj proti nadýmání

Potřebujeme: 1 lžičku kmínu (nejlépe v bio kvalitě), 2 dl vroucí vody
Postup: Kmín přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme během dne.

Tinktura z pelyňku

Postup: Jednu lžíci pelyňku zalijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice. Při bolestech žaludku, nadýmání, průjmu užíváme 3x denně 20 kapek.

Cestovatelské průjmy a poruchy trávení

Jedním z nejčastějších problémů cestování je průjem, který bývá často spojený s bolestmi břicha, nadýmáním i zvracením. Může být psychického či bakteriálního nebo virového původu.

Pomůže jablko a lněné semeno
Při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, které jíme po lžičkách během dne. Výbornou službu nám učiní i 1 lžíce lněného semínka, které zapijeme 1 dl vlažné vody.

Cestování může provázet méně časté vyprazdňování střev. S těmito problémy nás výrazně pomůže lněné semínko.

Proti zácpě

Lněné semínko v medu

Potřebujeme: 2 lžíce kvalitního medu a 3 lžíce lněného semene
Postup: Semínka smícháme s medem, vzniklou směs užíváme 2x denně 1 lžičku a vše zapijeme 3 dl vlažné vody.

Šejk z lněného semínka

Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci lněných semínek, 2 dl vody
Postup: Ráno semínko přelijeme 2 dl studené vody a vše necháme do večera odpočívat. Večer kolem 18 hodiny celou sklenici vypijeme a ráno je úspěch zaručen.

Nachlazení močových cest

Procedura s mořskou solí je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.

Sedací koupel z mořské soli

Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou)
Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2x denně po dobu 5 dní.

Respirační potíže a virózy

I v letních měsících nás může překvapit nachlazení, rýma, kašel a celková slabost. Léky z naší kuchyně však umí dělat zázraky.

Cibulovo-medový sirup

Tento přírodní přípravek pomáhá při prvních příznacích nachlazení, prohřívá a uvolňuje hleny.
Potřebujeme: šťávu z 1 velké cibule, 1 lžičku tekutého medu
Postup: Obě ingredience smícháme dohromady. Přípravek užíváme 3x denně 1 lžičku po dobu 7 dní.

Česnečka postaví na nohy

Potřebujeme: 3 dl vody, 4 stroužky česneku, mořskou sůl, 2 lžičky olivového oleje, 1 vajíčko, 1 na kostičky nakrájenou bramboru, 1 lžíci nastrouhané mrkve, půl lžičky kmínu
Postup: Na oleji opražíme mrkev, pak ji zalijeme vodou, osolíme, okmínujeme a necháme přijít k varu. Jakmile voda začne vřít, přidáme rozšlehané vajíčko a brambory a vaříme doměkka. Nakonec dodáme rozmačkaný česnek, zamícháme a můžeme podávat.

Tymiánová masáž hrudníku
Při suchém dráždivém kašli můžeme potírat hrudník olejem s přídavkem éterického oleje z tymiánu. Tato bylinka má silné antiseptické vlastnosti a napomáhá vykašlávání. Připravíme si jej velmi jednoduše - do 2 lžic panenského rostlinného oleje kápneme 2 kapky éterického oleje z tymiánu, dobře promísíme, nanášíme na oblast hrudního koše.

Také antibakteriální kořeněný čaj je velmi účinný při respiračních nemocech, zánětech močových cest i podrážděném trávení.

Antibakteriální čaj

Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku hřebíčků, kousek skořice, 1 lžičku anýzu, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme, můžeme ještě přisladit medem.

Rozmarýn uvolní natažené svaly

Na začátku letní sezony jsme obvykle tak nadšeni, že na cyklostezkách závodíme s větrem. A druhý den ráno zjistíme, že se nemůžeme ani hnout. Bolí nás celé tělo a máme pocit, že nezvládneme udělat ani krok. Co s tím? Zde pomůže éterický olej z rozmarýnu, nezapomeňte si ho přibalit.

Rozmarýnový masážní olej

Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlový, olivový, sezamový), 4 kapky 100% přírodního éterického oleje z rozmarýnu.
Postup: Obě přísady smícháme dohromady a můžeme aplikovat. Tento masážní přípravek se hodí na bolavé klouby, svaly.

Poranění kůže, odřeniny

Drobné úrazy k letní dovolené prostě patří. Většinou se jedná o oděrky a odřeniny, v horším případě řezné rány, kde je nutné ránu dobře vyčistit a vydezinfikovat. Řadu z nich můžeme dobře ošetřit domácími tradičními prostředky.

Domácí ošetření aneb co udělat, abychom předešli infekci:
1. Nežli se pustíme do ošetřování, musíme si pečlivě umýt ruce.
2. Postižené místo důkladně vymyjeme pod tekoucí studenou vodou, abychom odstranili všechny nečistoty.
3. Ránu vydezinfikujeme například silným šalvějovým, skořicovým či hřebíčkovým čajem.
4. Můžeme si pomoci i aromaterapií - ránu pokapeme 100% přírodním éterickým olejem z čajovníku (tea-tree) či levandule. Tyto silice se mohou nanášet na kůži neředěné.
5. Poťukáváním sterilním mulem či kapesníkem ránu osušíme.
6. Nakonec postižené místo přikryjeme náplastí či sterilním obvazem.

Jak ošetřit kůži po opalování?
Po slunění si můžeme dopřát koupel v olivovém oleji. Připravíme si ji tak, že do horké vody ve vaně přidáme 1 dl panenského olivového oleje a 1 dcl mléka. Tato lázeň by měla trvat 15 minut, pak bychom ještě měli 20 minut relaxovat.

Jak zklidníme spáleniny od slunce?
Nejdůležitějším opatřením při léčbě spáleniny je ochlazení, které je nutné udělat co nejdříve. Popálené místo 20 minut ochlazujeme studenou vodou nebo si připravíme studený obklad. Chlazení snižuje otok a odvádí z kůže horkost.

Spáleniny ochladí mléko
Mnoha lidem přináší úlevu, když si na spáleniny přikládají obklady z vychlazeného mléka, zakysané smetany či jogurtu. Mléko obsahuje velké množství tuku, neucpe póry a pokožku zklidňuje.

Ovesná koupel zklidní popálenou pokožku
Jestliže máme spálenou větší část těla, je dobré si připravit chladivou ovesnou koupel. Vyrobíme si ji tak, že 1 hrst jemně mletých ovesných vloček zalijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Pak dobře přecedíme a získaný šlem přidáme do chladnější vody ve vaně. Koupel by měla trvat 10 minut. Ovesné vločky mají na kůži silně regenerační a zjemňující účinky.

Zelený čaj regeneruje pokožku
Dalším přírodním prostředkem regenerujícím kůži je zelený čaj. Obsahuje totiž složky, které pomáhají chránit kůži před poškozením ultrafialovými paprsky a také zmírňují zánět. Zelený čaj můžeme popíjet a rovněž si z něho dělat obklady na postižená místa.

Pozor na úpal a úžeh

Úpal a úžeh jsou způsobeny přehřátím organismu. Úpal může vzniknout všude, kde je horko (například i v uzavřených prostorech), úžeh je způsoben podrážděním mozku přímým slunečním zářením. Příznaky jsou ale téměř totožné – nevolnost, silné bolesti hlavy, závratě, zrychlené dýchání a tep, zvracení.

Úžeh se nemusí projevit ihned a může jej provázet i ztuhnutí oblasti krku a šíje. Těmto komplikacím se na dovolené můžeme vyhnout celkem lehce - stačí, když budeme organismus dostatečně zásobovat tekutinami, nosit pokrývku hlavy a pravidelně se ochlazovat sprchou či koupelí.

Co s přehřátým organismem?
Jestliže se přece jen úpal nebo úžeh objeví, přeneseme postiženého na klidné a stinné místo. Dále mu uvolníme oblečení a začínáme mu dávat studené obklady na hlavu a celé tělo.

Pacientovi se rovněž musí dodávat tekutiny, vhodná je balená studená voda s přídavkem citronové šťávy. Malým dětem jí dáváme po lžičkách v 10 minutových intervalech. V těchto případech je nutná lékařská prohlídka.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...