Ona
Ve vodě i na souši je nutné chránit pleť před sluncem. Nezapomeňte ale ani na...

Ve vodě i na souši je nutné chránit pleť před sluncem. Nezapomeňte ale ani na vlasy. | foto: Profimedia.cz

Opalování od A do Z. Jak se ještě lépe chránit u moře i ve městě

  • 4
V posledním dílu seriálu o bezpečném opalování jsme se zaměřili na problémy, které se týkají všech, i na ty okrajové. Dozvíte se, jak se nespálit při šnorchlování, jak by se měly chránit těhotné ženy, ale také, se kterými typy UV záření se setkáváme a jaká rizika z toho mohou plynout.

První díl seriálu si můžete přečíst tady, druhý zde a třetí zde.

Šnorchlování

Je to jedna z činností, při kterých si spálíte záda a ramena dřív, než řeknete "krab". Dokonce i když na sobě máte tričko. "UV záření proniká i pod vodní hladinu," upozorňuje dermatolog Michal Krupka, "půl metru pod hladinou odpovídá jeho intenzita přibližně 40 % intenzity na hladině. Při každém pobytu ve vodě je nutné počítat i s tím, že se sluneční paprsky odráží od hladiny."

Vždy, když se chystáte koupat nebo potápět se šnorchlem, je proto důležité vybírat voděodolné ochranné přípravky, doporučuje lékař. Dermatoložka Lucie Jurtinová z portálu LékařiOnline.cz k tomu dodává, že pod hladinou vás nejlépe ochrání oblečení ze speciálního materiálu s ochranným faktorem. Běžné tkaniny UV záření propouští.

Těhotenství

"Obecně platí, že zdravé opalování neexistuje," podotýká Michal Krupka. Těhotné ženy by ovšem měly být zvlášť opatrné, a to i ve městě. "Pobývejte ve stínu, v horkých dnech kolem poledne raději nechoďte ven. Používejte krémy s vysokým SPF, noste klobouk a sluneční brýle, chraňte se i vhodným oděvem," vypočítává Lucie Jurtinová.

Oba lékaři se shodují i v tom, že v těhotenství může slunce uškodit hned několika způsoby. Může mít na svědomí hyperpigmentaci, tedy vznik tmavých skvrn na kůži, ale i dehydrataci a celkové přehřátí organismu – včetně plodu. Nezapomeňte proto dodržovat pitný režim.

UV záření

To, že je slunce přirozeným zdrojem ultrafialového záření, víme všichni. Fyzik by ještě dodal, že jde o elektromagnetické záření, které je pro člověka neviditelné; podle vlnové délky se dělí na tři typy – UVA, UVB a UVC. S posledním jmenovaným se při pobytu naštěstí nesetkáme, je sice silně karcinogenní, ale na zemský povrch nedopadá, brání mu ozonová vrstva.

Už máte opalovací krémy?

Opalováky můžete zakoupit online na Lekarna.iDNES.cz.

Asi 99 % záření, které na Zem dopadne, spadá do kategorie UVA: je nejměkčí, převažuje ráno a odpoledne, může za stárnutí kůže i její přechodné zhnědnutí. Vždy ale působí společně s UVB. To už ve zvýšené intenzitě přispívá k tvorbě rakoviny. Zároveň způsobuje spálení kůže. Protože je nejintenzivnější mezi 11. a 15. hodinou, doporučuje se v té době na slunce vůbec nechodit.

Vlasy

Nechte na hlavě

Další užitečné tipy, jak vlasy ochránit před UV zářením, najdete tady.

Chránit vlasy proti UV záření je důležité: ať už kloboukem, nebo speciálním...

Často si ani neuvědomujeme, že i vlasy – spolu s pokožkou hlavy – na slunci trpí. UV záření totiž vlas narušuje a oslabuje, kůže na hlavě se zase bez ochrany spálí. Ideální ochranou je klobouk, čepice nebo šátek; pokud je z nějakého důvodu nosit nemůžete či nechcete, nezapomeňte hřívu vždy ošetřit speciálním ochranným přípravkem. Úplně nejlepší je kombinace šamponu, kondicionéru a oleje nebo ochranného spreje.

Water resistant

Termín, který můžete najít na obalech některých ochranných přípravků, vystřídal starší "waterproof". Ten podával informaci o bezvýhradné odolnosti vůči vodě, stejně jako "sunblock" měl označovat naprostou odolnost proti slunečnímu záření, vysvětluje Michal Krupka. "Podobná označení dávala zákazníkovi falešný pocit jistoty – pak nepoužil dostatek přípravku nebo ho neaplikoval opakovaně."

Víte o opalování vše?

Chráníte se správně? Víte, do kterého fototypu patříte, a jak si vybrat opalovací krém? Svoje znalosti můžete otestovat tady.

Neumíte si představit léto bez opalování? Chránit se musíte za všech okolností,...

Každý produkt přitom určité množství UV záření propouští a žádný také ve vodě zcela neodolá. "Označení 'water resistant' dostane jen přípravek, u kterého platí, že po dvou dvacetiminutových pobytech ve vodě zůstane aspoň 50 % z původní hodnoty SPF," popisuje dermatolog. Existuje i označení 'very water resistant': "To získá výrobek, který má stejný výsledek po čtyřech takových pobytech."

Zklidnění

Každý lékař vám řekne, že ideální je nespálit se vůbec. Ale pokud se tak už stalo, máte několik možností. "V každém případě si dopřejte klid na lůžku a dodržujte pitný režim," radí Lucie Jurtinová. "Spálenou kůži chlaďte a použijte přípravky po opalování se zklidňujícími a hydratačními účinky."

V obchodech najdete zklidňujících přípravků mnoho, skvělé jsou ty s obsahem panthenolu, v přírodní kosmetice vede aloe vera a okurka. Hojivý účinek mají i termální vody s vysokým obsahem minerálů. Lékař vám může předepsat i protizánětlivý krém s obsahem kortikosteroidů.