Zhoubných nádorů přibývá a léčba stojí miliony. Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Onkolog: Češi pořád neumějí zdravě jíst

  • 29
Česko patří k zemím s nejvyšší úmrtností na rakovinu tlustého střeva a konečníku. "Může za to životní prostředí i špatné stravovací návyky," říká v on-line rozhovoru předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Odpovědi profesora Vorlíčka nejdete ZDE

"Životní prostředí se posledních deset let výrazně zlepšuje, ale přetrvávají vlivy z minulosti. Stravovací návyky máme stále nedobré," říká profesor Vorlíček.

"Zajímavé je, že například Japonci rakovinou tlustého střeva prakticky netrpí, ale když se přestěhují do Evropy nebo USA a převezmou stravovací návyky nového domova, během dvaceti let mají stejný výskyt rakoviny tlustého střeva," vysvětluje.

Víte o nějaké "jiné" léčbě, myslím třeba alternativní medicínu, která by na rakovinu platila? zeptal se jeden ze čtenářů.

"Na zhoubné nádory jiná než klasická léčba (tedy operace, ozáření, chemoterapie či jiná internistická léčba) nezabírá. Stejně tak nefunguje homeopatie," říká profesor Vorlíček.

"Nepředpokládám, že by se tato situace mohla změnit, na druhé straně se zvláště internistická léčba výrazně obohacuje o nové léky, které nepatří mezi klasická cystostatika a fungují jiným mechanismem," dodává.

I naše tělo potřebuje garanční prohlídku
"Je tragikomické, že lidé jezdí se svými auty na pravidelné prohlídky častěji a svědomitěji, než navštěvují lékaře," říká profesor Vorlíček.

"O své zdraví bychom se přitom měli starat přinejmenším stejně a nezapomínat, že s přibývajícími roky je potřeba určitá preventivní vyšetření absolvovat. Riziko vzniku nádorového onemocnění je totiž podstatně větší, než nebezpečí, že nám u auta přestane fungovat spojka nebo upadne kolo," uzavírá.

Jeho slova podporují statistiky. Každý rok přibývá v České republice na šedesát tisíc pacientů se zhoubným nádorem. Za pět let by - při stávajícím vývoji - toto číslo mohlo vzrůst až na 70 tisíc.

Výdaje na cytostatika (tedy léky pro onkologické pacienty) činily loni asi dvě miliardy korun, což je pět procent nákladů na všechny léky.

Když pacient s nádorem přijde včas, může jeho léčba stát třeba několik desítek tisíc korun. Když ale přijde s rakovinou v pokročilejším stadiu, péče o něj představuje až několikamilionovou položku.

ČTĚTE O RAKOVINĚ:
Na rakovinu umírá stále méně lidí

Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Kde lidé nejčastěji onemocní rakovinou
Rakovinou ročně onemocní 65 406 Čechů