Docent Jaromír Musil při online rozhovoru na iDNES.cz. (18. března 2010)

Docent Jaromír Musil při online rozhovoru na iDNES.cz. (18. března 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

On-line rozhovor: Určit hranici, kolik vykouřených cigaret škodí, nelze

  • 24
Onemocnění plic jsou velmi běžná ve všech sociálních i věkových skupinách obyvatel po celém světě. Mají na svědomí 19 procent všech úmrtí a ročně na ně umírá přes 10 milionů lidí. Na vše o respiračních onemocněních odpovídal on-line docent Jaromír Musil.

celý on-line rozhovor najdete zde

K nejzávažnějším vleklým onemocněním plic patří chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), karcinom plic a průduškové astma. Mezi akutní se řadí pneumonie (zápal plic), chřipka, záněty průdušek a svým způsobem i tuberkulóza.

Astma se může projevit v jakémkoli věku. "Pro astmatiky jsou pobyty u moře velmi přínosné. Doba pobytu by měla být asi čtyři týdny," dodal v on-line rozhovoru přednosta Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol docent Jaromír Musil.

Hlavním rizikovým faktorem pro vznik CHOPN je kouření cigaret. Nedávno odborníci ověřili i vliv pasivního kouření. Riziko vzniku CHOPN vzrůstá o 48 %, pokud jsme pět let vystaveni pasivnímu kouření doma či v práci po dobu více než 40 hodin týdně.

Kouření tabáku zabíjí ročně víc než 5 milionů lidí. V České republice umírají na tyto nemoci desetitisíce lidí ročně.

"Hranice, kolik vykouřených cigaret už je škodlivých, je individuální. Někdo kouří celý život a neonemocní plicní chorobou, jiní ano. U cigaret je riziková hranice 200 000, doutník a dýmka jsou rověž rizikové, ale v menší míře než cigarety. Přesná hranice bezpečnosti však neexistuje," podotkl lékař. "Rakovina plic však není dědičná," dodal.

Plicních chlamydií se podle Jaromíra Musila nemusíte obávat, pokud nemáte potíže, nikdy jste neměli a nemáte problémy s plicními a jinými chorobami.

Rok 2010 je také Rokem plic. Měl by upozornit na společenskou závažnost respiračních nemocí jako celku a s tím související potřebu řešit mnoho přetrvávajících problémů.

Test: zjistěte, zda vám hrozí onemocnění dýchacích cest