Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zadní zuby čistěte pořádně, nejvíce se kazí, varoval čtenáře stomatolog

  • 0
Pěkné zuby jsou naší vizitkou. I proto je důležitá dostatečná péče. "Nedá se přesně specifikovat čas, který bychom měli čištění věnovat. Důležité ale je, aby každý den byly všechny plošky zubů očištěné od zubního povlaku a zbytků potravy a jednou denně jsme si vyčistili mezizubní prostory," upozornil stomatolog Robert Vondruška.

Ten také čtenářům doporučil, aby věnovali zvýšenou pozornost při čištění zadních zubů, které se častěji kvůli nedokonalému odstranění zubního plaku kazí.

Odpovědi lékaře Roberta Vondrušky najdete zde

Se zubním kazem se setká většina z nás. Jen v České republice trápí 90 procent lidí. Na vině je hlavně nedostatečná péče o zuby.

I proto je důležité jednou za půl roku přijít do stomatologické ordinace na preventivní prohlídku a zároveň si dojít na dentální hygienu.

O lékaři

MUDr. Robert Vondruška

MUDr. Robert Vondruška vystudoval obory stomatologie a také všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu působil nejprve tři roky ve státním stomatologickém zařízení v Praze 7 a tři roky v soukromé zubní ordinaci v Praze 10. V roce 2001 založil Zubní centrum Ořechovka v Praze 6, kde s kolegy poskytuje komplexní zubní péči - tedy prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu.

Podle lékařů ale lidé v Česku nejsou tak ukáznění a často vyhledávají zubní ordinaci až v momentě, kdy je začne něco bolet. To už většinou bývá pozdě a mnohdy už je těžké zub zachránit. Dříve lékaři pacientovi většinou takový zub vytrhli.

Dnes raději volí endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu), díky kterému jsou schopni pacientovi jeho zub zachránit.

„Nejčastějším důvodem endodontického ošetření je zánět zubní dřeně a nervu, který nazýváme pulpitida. Většinou vzniká z důvodu šířícího se kazu, který se dostane až ke dřeňové dutině. Pulpitida se projeví intenzivní bolestí a nakonec vede k odumření zubní dřeně (zubního nervu). Příčinou odumření dřeně může být také úraz,“ vysvětluje lékař Robert Vondruška.

A upozorňuje, že k endodontickému zákroku vůbec nemusí dojít, když lidé přijdou k lékaři včas a o zuby se starají.

Důležitá je především správná zubní hygiena. Chrup je nutné čistit alespoň dvakrát denně, a to po dobu minimálně dvou minut. Zapomínat bychom neměli ani na mezizubní prostory (jak si správně čistit zuby, čtěte zde).