Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zádům ulevíte kombinací práce v sedě a ve stoje, poradil ortoped

  • 3
Svobodný pohyb je klíčový pro každého člověka. Aby vás záda, či kolena nebolela, musíte o ně dobře pečovat. "Důležitá je zdravá strava, vhodný pohyb a nepřetěžování kloubů nadváhou. V případě zad je zase důležité naučit se správně zvedat břemena, kombinovat práci v sedě i ve stoje," řekl ortoped Filip Svatoš.

Odpovědi ortopeda Filipa Svatoše najdete zde.

Onemocnění pohybového aparátu, do něhož zahrnujeme kosti, klouby a svaly, jsou velmi rozšířená. Onemocnění často postihují více složek systému najednou, méně často jsou postiženy izolovaně jednotlivé součásti pohybového aparátu.

Mezi nejčastější obtíže, kvůli kterým lidé vyhledávají ortopeda, patří bolesti zad, ploché nohy, ale také bolesti kolenních a kyčelních kloubů. „Bolesti zad vznikají nejčastěji na podkladě nevhodného pohybu a nesprávného držení těla. Často je pozorujeme u pacientů s minimem pohybu a nadváhou,“ uvádí lékař Filip Svatoš, ortoped kliniky Mediestetik.

Kloubní systém mohou příliš zatěžovat také jednostranné sportovní aktivity nebo nárazové provádění sportu. Pak se objeví náhlá bolest, nejčastěji v bederní oblasti.

O lékaři

MUDr. Filip Svatoš

MUDr. Filip Svatoš nasbíral zkušenosti z oblasti klinické ortopedie v nemocnici Královské Vinohrady, je lékařem reprezentace ČR v ženské házené a klubovým lékařem fotbalistů Bohemians. Od letošního března působí také na pražské klinice Mediestetik, kde řeší celou škálu problémů pohybového ústrojí, od léčby poúrazových stavů a chronických šlachových či vazivových úponových bolestí, přes léčbu degenerativních kloubních onemocnění, tedy tzv. artrózy, a to především u nosných kloubů, až po úrazy či záněty šlach (např. zánět Achillovy šlachy) či tzv. tenisového nebo golfového lokte.

„U pacientů se sedavým zaměstnáním pak dominují bolesti krční páteře. Léčbu vždy začínáme fyzioterapií, plaváním, při akutních obtížích či při zhoršení chronických obtíží doplňujeme léčbu obstřiky, nesteroidními protizánětlivými léky a myorelaxancii (látky, které uvolňují křeče a vedou k relaxaci příčně pruhovaných svalů). Při výrazném zhoršení, popřípadě při rozvoji neurologických příznaků je často nutné přistoupit k chirurgickému řešení,“ vysvětluje ortoped Svatoš.

Běh a klouby

Vliv na pohybový aparát má také tolik oblíbené běhání. Pokud běháme špatně s nevhodnou obuví, klouby se nadměrně zatěžují a může dojít k potížím. „U běžců často vídáme prosté distorze kloubů s otokem a bolestivostí. Při těžším podvrtnutí může dojít i ke zlomeninám – nejčastěji hlezenního kloubu. Při chronickém přetěžování se pak dostavují bolesti kolenních a kyčelních kloubů. V začátcích pravidelného běhání se často dostavují bolesti bederní páteře,“ uvádí lékař.

Běhu by se měli vyhnout lidé s nadváhou, těhotné ženy v pozdějších stádiích gravidity a pacienti s prokázanými rozsáhlejšími poškozeními nosných kloubů. Vždy je lépe běhat na upraveném měkčím povrchu, s vhodnou obuví dle charakteru došlapu.

Artróza u stále mladších pacientů

Artróza (osteoartróza) je kloubní onemocnění, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ní také ke změnám kosti a přilehlých měkkých tkání. Výskyt artrózy narůstá s věkem a nakonec postihuje téměř všechny osoby nad 70 let. V poslední době jsou ale zaznamenávány případy artrózy u výrazně mladších lidí.

„Posun směrem k mladším věkovým kategoriím vídáme u pacientů s poúrazovými stavy a u lidí s nadváhou a minimem pravidelného pohybu,“ popisuje doktor Filip Svatoš.

Výskyt artrózy je čtyřikrát vyšší u žen s nadváhou, u mužů je dokonce 5x vyšší. Postiženy bývají hlavně klouby kolenní a kyčelní. Pacienti by měli předně shodit nadměrná kila a do svého života zařadit pravidelný pohyb, který příliš nezatěžuje klouby spolu s úpravou jídelníčku.