Ona
Opalovací krémy použijte několikrát denně. Po cca dvou hodinách jejich účinnost

Opalovací krémy použijte několikrát denně. Po cca dvou hodinách jejich účinnost klesá. | foto: archiv Nivea

Lékařka: Za nárůst rakoviny kůže může opalování v soláriu i časté spálení

  • 4
Léto a sluneční paprsky dají kůži vždy zabrat. I proto potřebuje dostatečnou ochranu. "Pokožku nesmíme spalovat, musíme ji dostatečně chránit vysokými ochrannými slunečními faktory proti UVA i UVB záření, přes poledne na slunce nechodit. Nosit sluneční brýle s UV ochranou," doporučila čtenářům lékařka Jitka Chaloupecká.

A dodala, že za nárůstem pacientů s rakovinou kůže může být podle posledních studií opalování v soláriu a také to, že se dříve tolik neřešila ochrana před slunečním zářením. 

Odpovědi dermatoložky najdete ZDE

Každý rok onemocní rakovinou kůže 1 500 lidí a pětina z tohoto počtu na ni zemře. Podle lékařů si mnoho z nás neuvědomuje, že si kůže pamatuje i jedno spálení.

Nadměrné slunění s častým zčervenáním kůže se může za čas vymstít a projevit se v podobě zhoubného nádoru - melanomu. 

„Pravidelnou kontrolu pigmentových znamének nesmíme podceňovat. Ne všechny změny na kůži znamenají automaticky rakovinu kůže, ale v průběhu času se z nich bohužel stát může,“ varuje lékařka Jitka Chaloupecká.

O lékařce

MUDr. Jitka Chaloupecká, vedoucí lékař, Laserové centrum Anděl

MUDr. Jitka Chaloupecká absolvovala 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Složila atestaci z dermatovenerologie, korektivní dermatologie a v těchto oborech má licenci ČLK.

Po několikaleté praxi v oboru dermatovenerologie (Kožní klinika FN Na Bulovce) se od roku 1999 zaměřuje na korektivní dermatologii. Nyní působí jako vedoucí lékař v LC Anděl.

Aktivně publikuje v dermatovenerologických časopisech zaměřených na korektivní dermatologii.

A dodává, že pokud znaménko začne měnit tvar, strukturu či barvu, je třeba co nejdříve vyhledat dermatologa. Pamatujte na to, že melanom se může vytvořit každému. Nejdůležitější je včasná diagnostika a léčba, v takovém případě je šance na úplné uzdravení.

Nejen rakovina, ale i stárnutí pleti

Mezi hlavní rizikové skupiny rakoviny kůže patří lidé mezi třiceti až čtyřiceti lety a lidé kolem 60 let.

Následky nadměrného slunění mohou být i kosmetické. Změny se nejvíc objevují na obličeji, krku, dekoltu a na hřbetech rukou. Je to zejména zvýšená tvorba pih, případně přímo hnědých skvrn na kůži, rozšířené žilky a ztráta elasticity kůže, která se projevuje drobnými vráskami. 

„V tomto období bychom měli dbát na dostatečnou hydrataci a regeneraci. Po zimě pokožka postrádá svěžest a bývá vysušená, v proměnlivém jarním počasí bývá navíc citlivá. Krém bychom si měli vybírat s ohledem na typ pokožky. Zda je sušší, mastná, se sklonem k atopii či aknózní. Nesmíme vynechat ani péči o oční okolí, dekolt nebo ruce. Velice důležitá je ochrana proti slunečnímu záření,“ uzavírá dermatoložka Jitka Chaloupecká.