Ona

Křečové žíly trápí častěji ženy než muže (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Základní prevencí proti křečovým žilám je pravidelný pohyb, řekl lékař

  • 8
Křečové žíly jsou jednou z civilizačních chorob, která trápí každou druhou ženu a každého čtvrtého muže v Česku. "Základní prevencí je pravidelný pohyb, při kterém je podpořen žilní oběh," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři cévní chirurg Tomáš Bureš.

Čtenáře dále upozornil, že křečové žíly nejsou jen kosmetickou vadou a je třeba je léčit. „Varixy mohou vést časem ke komplikacím, z nichž nejčastější jsou záněty žil. V pokročilém stavu mohou ale vést až ke vzniku bércového vředu, což je velmi nepříjemná komplikace s dlouhodobým hojením,“ dodal.

Odpovědi lékaře Tomáše Bureše najdete zde

Příčinnou vzniku křečových žil neboli varixů je poškození povrchního žilného systému. Naruší se chlopně, které mají bránit zpětnému toku krve do povrchních žil, čímž dochází k jejich postupnému rozšiřování a vzniku křečových žil.

O lékaři

MUDr. Tomáš Bureš

MUDr. Tomáš Bureš vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 pracoval na chirurgickém oddělení Oblastní nemocnice Kladno. V roce 2003 získal atestaci v oboru všeobecná chirurgie. Dále se specializoval na obor cévní chirurgie, ve kterém získal v roce 2008 odbornou způsobilost. Kromě obecné a cévní chirurgie se také specializuje na miniinvazivní chirurgické postupy v oboru cévní chirurgie, zejména v rámci využití laserů pro operace křečových žil a kosmetickou chirurgii, ale také na beznapěťové plastiky břišních kýl. V roce 2015 se stal vedoucím lékařem v EUC Klinice Kladno s.r.o.

„Sedavý způsob zaměstnání nebo naopak dlouhodobé stání a nedostatek fyzické aktivity vede ke zpomalení toku krve, a v důsledku toho pak dochází k typickým otokům a únavě dolních končetin. Nejčastěji jsou proto křečovými žilami postiženi lidé pracující v kancelářích, prodavačky, kadeřnice, učitelky a podobně,“ vysvětlil lékař Tomáš Bureš.

Varovat vás mohou otoky i bolesti nohou

Prvními příznaky onemocnění jsou často pocit únavy končetin, přechodné otoky, většinou v letních měsících, klidové bolesti končetin, nejčastěji v noci. Dále se objevují rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později i typické vystouplé vinuté křečové žíly.

„Nejzávažnějším stavem jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků. Dále pak i vznik častých zánětů nebo bércových vředů,“ uvedl cévní chirurg Bureš.

Máte-li potíže se žilami, pak byste měli zapomenout na boty na vysokém podpatku a samozřejmé by mělo být nošení kompresivních punčoch. Právě tak se zpočátku varixy léčí. K chirurgické léčbě se přistupuje v případě, kdy konzervativní postup nezabral. Možnosti léčby jsou dnes široké - od kosmetické sklerotizace přes operaci laserem až po nejnovější operační metodu ClariVein (jak se zbavit křečových žil čtěte zde).

3. října 2014