Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Profesorka: Velikost písma i uvedení alergenů značení potravin pomohlo

Letošní rok přinesl několik zásadních změn v tom, které údaje musí být uvedeny na obalech potravin. "Velmi pozitivní je určení minimální velikosti písma a jeho kontrastu na obalu, výrazné značení alergenů a zlepšení informovanosti o nebalených potravinách," odpověděla on-line profesorka Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Čtenáře mimo jiné upozornila, čeho bychom si na obalech potravin měli nejvíce všímat. „Důležité je hlavně datum spotřeby, surovinové složení, tabulka nutričních hodnot a výrobce,“ uvedla profesorka.

Odpovědi profesorky Jany Dostálové najdete ZDE

Povinnost uvádět na obalech potravin některé údaje stanovuje zákon. Mnoho lidí ovšem informace vůbec nečte, nebo jim příliš nerozumí. I tomu měla pomoci novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která platí od začátku letošního roku.

Poznáte kvalitní potraviny?

S výběrem kvalitních potravin vám pomůže spotřebitelský test Test DNES. Jeho archiv za posledních 12 měsíců najdete zde.

„Novela upravuje například uvádění povinných údajů u pokrmů v restauracích. Jejich provozovatelé jsou nyní povinni viditelně zpřístupnit snadno čitelnou informaci o názvu pokrmu a výskytu alergenů,“ říká profesorka Jana Dostálová.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Pracuje na Vysoké škole chemicko-technologické a v Ústavu chemie a analýzy potravin ve výzkumu v oblasti lipidů, luštěnin a složení potravin ve vztahu k lidské výživě. Je také odbornou garantkou neziskové organizace Vím, co jím a piju.

Získala několik ocenění za vědeckou činnost. Je členkou mnoha odborných společností. Přednáší na VŠCHT, 1. LF UK v Praze, Mendelově univerzitě v Brně a univerzitě v Pardubicích.  Publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku.

Změna údajů uvedených na obalech se týká také nebalených potravin. Nově musí spotřebitel na svůj dotaz dostat od prodejce jasnou odpověď o složení nebalených salámů, uzenin, sýrů a salátů.

„Tímto krokem se zejména u nebalených potravin zlepší informovanost. Obchodníci mají nyní povinnost umístit u prodejního pultu údaje o alergenech a v těsné blízkosti potraviny také informaci o jejím výrobci,“ vyjmenovává výhody Dostálová.

Další důležitá legislativní změna začala platit teprve od prvního dubnového dne a týká se všech druhů uchovávaného masa: čerstvého, chlazeného i zmrazeného. „Výrobci v celé Evropské unii budou muset povinně uvádět zemi původu u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Dosud tato povinnost platila jen pro hovězí maso, ovoce, zeleninu a olivový olej,“ uvádí odbornice na kvalitu potravin a výživu.

Evropská unie prosadila na obaly také větší a čitelnější písmo, jehož zavedení platí od 13. prosince loňského roku.

„Informace o složení, datu trvanlivosti, návodu k použití a podmínek skladování musejí být napsány písmem, které není menší než 1,2 mm (0,9 mm pro plochu do 80 cm),“ dodává profesorka Jana Dostálová.