Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při potížích s pálením žáhy nejezte kyselé ani čokoládu, radí lékař

Trávicí obtíže představují širokou skupinu problémů a v Česku patří k nejčastějším diagnózám, pro které pacienti navštěvují lékaře. Jednou z častých potíží je pálení žáhy. "Pacientům doporučuji nejíst agresivní a kyselá jídla, vyhýbat se čokoládě, jíst menší porce a nejíst na noc," poradil v on-line rozhovoru gastroenterolog Luděk Hrdlička.

A dodal, že pomoci může i zvýšená poloha hlavy, kdy spíte na více polštářích. Vhodné jsou i volně prodejné léky na snížení kyselosti žaludečního obsahu - inhibitory protonové pumpy - působí spolehlivě a jsou bezpečné.

Odpovědi Luďka Hrdličky najdete zde

Většina trávících potíží se u pacientů projevuje zejména bolestmi žaludku a pocity plnosti po jídle, pálením žáhy, nadýmáním a bolestmi dolní poloviny břicha, zácpou nebo průjmem. S tím může být spojený váhový úbytek a celkové příznaky - jako je únava, nevýkonnost, zvýšená teplota a další.

O lékaři

MUDr. Luděk Hrdlička

MUDr. Luděk Hrdlička promoval na 1. LF UK v Praze. Absolvoval atestaci z vnitřního lékařství a specializační atestaci z gastroenterologie. Pracoval v několika nemocnicích a od loňského roku je vedoucím lékařem Gastroneterologického oddělení Polikliniky Budějovická Medicon a.s. v Praze 4. Předmětem jeho klinické, výzkumné a publikační práce je především digestivní diagnostická a terapeutická endoskopie a problematika nespecifických střevních zánětů. 

„Těmito obtížemi trpí nemocní s organickými onemocněními zažívacího traktu, jako jsou kameny ve žlučníku, žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, refluxní choroba jícnu, záněty střev nebo žaludku, stejně jako mnohé další choroby uvedených orgánů, ale také jater, žlučových cest a slinivky,“ uvádí lékař Luděk Hrdlička.

Celiaků přibývá

Často se ale také může jednat i o nemoci zhoubné. V celosvětovém měřítku totiž patříme k zemím s nejvyšším výskytem nádorů tlustého střeva a konečníku, přední místa zaujímáme i v četnosti nádorů jícnu a slinivky břišní.

„V posledních desetiletích se také trvale zvyšuje výskyt takzvaných autoimunitních chorob trávicího traktu, jako je celiakie (nesnášenlivost lepku) a nespecifické záněty střevní – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida,“ říká gastroenterolog Luděk Hrdlička.

Zažívacími obtížemi však mohou přechodně trpět i lidé jinak zdraví, bez chronického zažívacího onemocnění. Jejich původem může být například infekce (průjem, zvracení), někdy jsou to takzvané funkční poruchy původu psychosomatického, zejména při chronickém stresu. 

Část obtíží si také způsobí nemocní sami přejídáním, nepravidelnou nebo nevhodnou stravou a nezdravým životním stylem.