Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za vypadávání vlasů může i antikoncepce, přiznává tricholožka

  • 4
Většina lidí si myslí, že plešatění trápí hlavně muže, ale problém mívají i ženy. U nich za vypadávání vlasů často mohou hormony. "Antikoncepce pracuje s hormony, což může mít vliv i na vlasovou pokožku a vlasy jako takové. Stejně jako v období těhotenství a porodu," řekla v on-line rozhovoru lékařka Olga Shalamová.

Pravou příčinu vypadávání vlasů odhalí jedině lékař. Běžná péče, ani například zaplétání vlasů do copu na noc, jim neuškodí, uvedla lékařka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

„Mohou na vypadávání vlasů pomoci nějaké šampony, nebo je to jen zbytečné utrácení?“ zeptalo se hned několik čtenářek. „Záleží na příčině padání vlasů, ale rozhodně je vhodné je vyzkoušet. Pacienti často uvádějí pozitivní zkušenost s preparátem Nioxin,“ poradila tricholožka.

Obavu, že by vypadávání vlasů a plešatění mohlo způsobovat používání nevhodného šamponu, vyvrací. „Pakliže se jedná o klasické šampóny prodávané v obchodech pak rozhodně nikoliv.“

Odpovědi tricholožky Olgy Shalamové najdete zde.

Průměrně roste člověku na hlavě 100 tisíc vlasů a za den jich vypadne kolem stovky. Vlasy jsou zvláště u žen vnímány jako ozdoba, i proto hůře snášejí, pokud jim začnou vypadávat.

O lékařce

MUDr. Olga Shalamová

MUDr. Olga Shalamová je zkušený korektivní dermatolog a tricholog. Po vystudování lékařské fakulty pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se věnovala zejména trichologii. Na klinice Mediestetik působí od roku 2012. Pomocí maloinvazivních injekčních metod nejčastěji pacientům pomáhá řešit ztrátu objemu nebo kontur obličeje a také problémy s řídnoucími vlasy. Specializuje se na aplikaci biokompatibilních vlasových štěpů.

Problém s nadměrným vypadáváním vlasů trápí podle statistik asi 40 procent žen na celém světě, v Česku je to kolem 35 procent. Plešatostí trpí v Evropě asi 1 procento žen.

Viníkem bývají hormony

Příčin nadměrného vypadávání vlasů je několik. Jednou z nich je již zmíněná hormonální nerovnováha, která může být zapříčiněna například špatným fungováním štítné žlázy. Další variantou, kdy dochází k výrazné hormonální a metabolitické disbalanci v těle ženy, je těhotenství nebo klimakterium. V těchto případech často pomohou nastolit v těle rovnováhu vhodně zvolené léky a vypadávání vlasů přestane.

V některých případech může za vypadávání vlasů genetika. Často pak mluvíme o androgenní alopecii, která se týká hlavně mužů, ale nevyhýbá se ani ženám.

„Alopecie a plešatění jsou v podstatě synonyma. V Česku je to nejčastější příčina ztráty vlasů u žen. Další příčinou je areátní alopecie, kdy vlasy  vypadávají z lokálních ložisek. Na hlavě pacienta v takovém případě vznikají jednotlivé lysé plošky,“ vysvětluje tricholožka Olga Shalamová z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Fakta o vlasech

Průměrně roste člověku na hlavě 100 tisíc vlasů. U zrzavých lidí je to o 20 tisíc méně, naopak u blonďatých je to o 40 tisíc vlasů více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů. Vlas vyroste o 0,35 mm za den. Střední průměr vlasu je 0,07 mm. Každému člověku za den vypadne kolem 100 vlasů, po umytí to může být až 300. 

Nejčastějším řešením je paruka

Většina lidí řeší ztrátu vlasů parukou. Na výběr je jich nepřeberné množství, ale nejpřirozeněji člověk vypadá v té z pravých vlasů, což ale znamená velké finanční výdaje. Cena takové paruky se totiž pohybuje od 16 tisíc korun výše. Nevýhodou paruk je, že s nimi nemůžete vykonávat všechny aktivity. Majitelky paruk si navíc často stěžují na svědění pokožky hlavy.

Další možností je transplantace vlasů nebo systém vlasových biokompatibilních polymerových štěpů. Nová technologie, která přichází z Itálie, je nejvhodnější pro pacienty s již viditelnými lysinami či lidi s pleší.

Náhrada se chová jako vlastní vlasy a není na pohled, ani na pohmat odlišitelná. Můžete ji česat, lakovat i barvit. Při správné a pravidelné údržbě náhrada vydrží ve stejné podobě a kvalitě až tři roky. Cena za aplikaci RealHair se pohybuje už od 44 tisíc korun, což je v porovnání s klasickou vlasovou transplantací o třetinu levnější (více jsme o novince psali zde).

18. února 2015