Rakovina plic je nejčastější nádorové onemocnění u českých mužů (ilustrační snímek)

Rakovina plic je nejčastější nádorové onemocnění u českých mužů (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rakovina se nedá vyhladovět, varuje před nebezpečným mýtem lékařka

Ročně u nás onemocní rakovinou až 80 tisíc lidí, za život se s ní setká každý třetí obyvatel Česka. Úspěšnost léčby se ale neustále zvyšuje. "Důležitá je proto i dobrá výživa. Naopak velmi nebezpečný mýtus je, že lze rakovinu vyhladovět," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Petra Holečková.

A dodala, že nádorová buňka dokáže získat živiny a energii z těla hostitele mnoha mechanismy a tak nakonec dochází ke ztrátě hmotnosti, sil a obranyschopnosti pacienta. 

Odpovědi lékařky Petry Holečkové najdete ZDE

Nejčastějším nádorem v Česku je u mužů rakovina plic a u žen rakovina prsu, u které se výrazně zvýšily šance na vyléčení. 

O lékařce

Lékařka Petra Holečková

MUDr. Petra Holečková, MBA vystudovala 1. LF UK Praha. Začínala v chebské nemocnici na Oddělení radiační onkologie. Od roku 2002 pracuje v Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce v Praze.  

Věnuje se výživě onkologických pacientů, učí publikuje, podílí se na klinických studiích a pracuje na výzkumných projektech.

Například proti roku 1989, kdy zemřela na nádor prsu polovina pacientek, je dnes šance na vyléčení téměř sedmdesátiprocentní. 

Už vám nemusí být zle

V úspěšnosti léčby pomáhá i obávaná chemoterapie, kterou už je dnes možné přestát bez větších vedlejších účinků. 

Nežádoucím účinkům, kterých se mnozí pacienti s rakovinou obávají, dnes již umí lékaři zabránit včasným zahájením podpůrné léčby nebo podáváním specializované výživy.

Nemocný pak snáší chemoterapii mnohem lépe, než tomu bylo dříve.

Délka aplikace závisí na mnoha faktorech, může trvat tři měsíce, někdy ovšem pacient dochází na chemoterapii i tři roky.