Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Terapeutka: Cigaretu za jídlo neměňte, raději se hýbejte

  • 21
Už dlouho jste chtěli přestat kouřit, ale báli jste se, že přiberete. Obavy jsou podle odborníků oprávněné. Lidé totiž cigaretu často mění za jídlo. "Doporučuji cigaretu nahradit nějakou pohybovou aktivitou nebo jinou zálibou, která vám bude dělat radost," poradila čtenářům terapeutka Klára Hassmanová.

A dodala, že je také vhodné upravit svůj jídelníček. Zařadit více čerstvé zeleniny a zdravějších potravin.

Odpovědi terapeutky Kláry Hassmanové najdete ZDE

Je ale pravda, že kuřáci mají v průměru nižší hmotnost. "Kouření totiž díky nikotinu zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím prodlužuje pocit sytosti, takže lidé někdy v důsledku kouření jedí méně," vysvětluje primář Petr Sucharda z 3. interní kliniky VLF 1. LF UK Praha.

Dále nikotin zvyšuje výdej energie o 5 až 10 procent, což může činit u některých kuřáků až okolo 800 kJ denně (to je třeba třetina čokolády, krajíc chleba nebo dva jogurty). Zrychluje i peristaltiku střev, čímž pomáhá proti zácpě. A navíc navozuje libé pocity. Stejně jako čokoláda či zákusky.

Mgr. Klára Hassmanová

Mgr. Klára Hassmanová

Vystudovala magisterský obor Resocializační pedagogika na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. 

Pracovala jako terapeut s lidmi s poruchami osobnosti. Nyní se věnuje drogově závislým a také pracuje jako lektorka ve sdružení STOB.

Pokud tedy kuřák přestane kouřit, tak nejenže by neměl nahrazovat cigaretu jídlem navíc, ale měl by se více hýbat nebo o trochu méně jíst. To však bývá u kuřáků často problém, protože mezí abstinenční příznaky po zanechání kouření patří kromě nervozity a podrážděnosti také zvýšená chuť k jídlu. 

V průměru se nabírá okolo pěti kil do roka. I přesto však zanechání kouření přináší velké zdravotní výhody. 

Kuřákům totiž hrozí rakovina plic, hrtanu, ledvin a slinivky. Mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, ale také se ukazuje, že mohou mít problémy s imunitním systémem, poruchy erekce, rizikové těhotenství a další.

Co se děje s tělem kuřáka a jak vypadají jeho plíce, čtěte ZDE.

Kurzy mohou pomoci

Jak tedy jednou provždy odložit cigaretu a přitom nepřibrat? Mohou vám pomoci odvykací kurzy STOBaKO, které začínají 1. dubna a jsou dotovány z ministerstva zdravotnictví. Pokud se dotyčnému podaří přestat kouřit, bude mít kurz zadarmo.

"Kurz bude probíhat skupinovou formou po dobu deseti týdnů. Skupina má velkou podpůrnou funkci a povedou ji zkušení lektoři. Setkání budou zaměřena na teorii a praxi života bez cigaret a kil navíc," uvedla Iva Málková ze sdružení STOB (STop OBezitě).