Obézních lidí v Česku stále přibývá (ilustrační snímek)

Obézních lidí v Česku stále přibývá (ilustrační snímek)

Obezitoložka: Spalování kalorií máme v genech. Bez pohybu nezhubnete

  • 69
V počtu obézních se Česko propracovalo na přední místo v Evropě. Může za to hlavně sedavý způsob života a zvýšený příjem kalorií. „Protože spalování základních živin máme dané geneticky, je při hubnutí vždy nutné nejen upravit jídelníček, ale přidat také pohyb," poradila v on-line rozhovoru obezitoložka Michala Pelikánová.

Odpovědi lékařky Michaly Pelikánové najdete ZDE

Obezita je nemoc, která je rizikem pro vznik mnoha dalších vážných onemocnění.

„Důsledkem obezity jsou hlavně zvýšený krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu a s tím spojené urychlení aterosklerózy a rozvoj onemocnění srdce a cév, porucha zpracování cukrů a rozvoj diabetu, žlučníkové kameny, problémy s dýcháním, vyskytují se častější kožní onemocnění a je výrazně vyšší i výskyt nádorových onemocnění (např. karcinomu prsu, prostaty a tlustého střeva),“ říká obezitoložka Michala Pelikánová.

V České republice je 21 procent mužů a 31 procent žen obézních. A když sečteme nadváhu a obezitu, dostaneme se na alarmujících 68 procent žen a dokonce 72 procent mužů. Obezita vzniká na základě mnoha vlivů, může mít dědičný podklad, zásadní jsou však i vlivy prostředí.

„Dědičnost se podílí na rozvoji obezity v 50 procentech, zevní vlivy taktéž v 50 procentech,“ uvádí lékařka Pelikánová.

Dědičné vlivy obezity jsou například schopnost spalovat živiny a velikost energetického výdeje, prostředím a rodinou hodně ovlivněné a „nevhodně zděděné“ jsou však i jídelní zvyklosti, výběr potravin a nadšení k pohybu.

Další negenetické vlivy vedoucí k obezitě jsou sedavý způsob života, přejídání, málo pohybu a špatné stravování.

„Nadváha, respektive obezita jsou charakterizovány nadměrným ukládáním tuku v těle, u obézních mužů přesahuje tuk 25 procent a u obézních žen 30 procent tělesné váhy,“ vysvětluje obezitoložka.

Pro určení stupně nadváhy a obezity se používají různá hlediska, nejčastěji je to výpočet váhově-výškového indexu tzv. BMI (body-mass-index). Se stoupajícím BMI stoupají i rizika spojená s vysokou tělesnou hmotností, od BMI 25 kg/m2 hovoříme o nadváze, od BMI nad 30 kg/m2 je diagnostikována obezita.

„Zároveň by měl být zhodnocen i obvod pasu, který taktéž udává rizikovost obezity, u mužů obvod pasu nad 102 centimetrů a u žen nad 88 centimetrů zakládá zvýšené riziko přidružených chorob,“ popisuje lékařka Pelikánová.

Jak zhubnout a váhu udržet

Bez úpravy jídelníčku a navýšení pohybu nikdy nezhubnete, to vám řekne každý odborník. 

O lékařce

MUDr. Michala Pelikánová

MUDr. Michala Pelikánová promovala na 2. LF UK v Praze. Absolvovala specializační atestace v oboru diabetologie a všeobecné praktické lékařství. Pracovala v diabetologickém centru FN Motol a následně v soukromé diabetologické ambulanci. Nyní působí na Poliklinice Budějovická (Medicon a.s.) v Praze 4.

Předmětem její klinické, výzkumné a publikační činnosti je komplexní problematika diabetologie a obezitologie. Je hlavním výzkumným pracovníkem v několika mezinárodních klinických hodnoceních.

„Existuje několik základních rad pro změnu v jídelníčku: omezte konzumaci tučných mas a uzenin, omezte konzumaci tučných sýrů, zvolte polo/nízkotučné mléčné výrobky, do jídelníčku zařaďte denně dvě až tři porce zeleniny a dvě porce ovoce, vynechte sladké limonády, pijte minerálky a stolní vody, alkohol není vhodný při snaze o redukci hmotnosti, vhodné je zařadit luštěniny, mít ve stravě vyšší obsah vlákniny,“ radí doktorka Michala Pelikánová.

A dodává, že zásadní změna by měla nastat i v jídelních zvyklostech. Jezte pomalu, vychutnávejte, rozlišujte pocit hladu a pocit chuti, jezte v pravidelných intervalech, jezte u jídelního stolu v klidu bez puštěné televize, nakupujte sytí a s rozumem dle předem připraveného seznamu.

K tomu, abyste zhubli, potřebujete i pohyb. Doporučuje se alespoň 20 až 30 minut pohybu pětkrát týdně, zpočátku stačí víc chodit, postupně přibírejte „zdravé“ minuty a zvolte si pohyb, který vás bude bavit (chůze s hůlkami, jízda na kole, běh).

A jak si váhu udržet? Stále kontrolujte jak váhu, tak porce jídla, které denně sníte a čas, který strávíte pohybem. Změny dělejte postupně a pomalu, aby vaše prvotní nadšení rychle nezmizelo. Všechny návyky je nutné si zafixovat, pak budou fungovat. I z malé změny mějte radost, neobviňujte se z neúspěchu, jen zintezivněte svou snahu.

Zpevněte tělo

Vyzkoušejte  taneční zumbu, jógu či pilates. Raketa.cz má cvičení přesně pro Vás.

„Pokud ani jedna z výše uvedených rad nebude fungovat, je vhodné navštívit odborníka na výživu a vše s ním důkladně zkonzultovat. Vyhýbejte se radikálním a zázračným dietám, bez vás samotných hubnutí nenastartujete,“ uzavírá lékařka Michala Pelikánová.