Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Potíže s početím řešte až po roce pravidelného pohlavního styku

  • 42
Každý rok přibývá lidí, kteří řeší, že se jim nedaří počít dítě. Jen v Česku trápí neplodnost každý čtvrtý pár. "Šanci na početím můžete zvýšit sledováním plodných dnů, měřením bazální teploty, zdravým životním stylem, vitaminem E a kyselinou listovou," poradila on-line ženám gynekoložka Blanka Vavřinková.

Muže zase upozornila, že není vhodné si každý den dopřávat horkou koupel, protože to může ovlivnit kvalitu spermií. Ty totiž podle slov gynekoložky potřebují nižší teplotu než je v dutině břišní - tedy 42 stupňů Celsia.  

Dále doporučila, že příčinu „neúspěšného snažení“ je vhodné hledat po prvním roce pravidelného menstruačního cyklu a pravidelného pohlavního styku.

Odpovědi gynekoložky Blanky Vavřinkové najdete zde

Snížená plodnost a neplodnost mají různé příčiny, u některých párů je to jen jedna příčina, u jiných se problémy kombinují. Uvádí se, že zhruba u 10 procent párů se i přes využití nejmodernějších diagnostických metod nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti.

Jedním z velkých problémů této doby je, že lidé odsouvají rodičovství na stále pozdější dobu.

MUDr. Blanka Vavřinková, CSc.

Gynekoložka Blanka Vavřinková

Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Její specializací je perinatologie - problematika předčasného porodu, prenatální diagnostika, rizikové těhotenství a problematika péče o těhotné na substituční terapii. Nyní pracuje v První české lékařské společnosti. Pravidelně publikuje a účastní se konferencí v tuzemsku i zahraničí.

„Věk žen, které se rozhodly počít potomka, v posledních letech výrazně vzrostl. Vědci dokázali, že pravděpodobnost otěhotnět se s přibývajícím věkem ženy snižuje - ve věku 35 let je tato šance zhruba poloviční než u třicetileté či mladší ženy a s přibývajícím věkem nadále klesá,“ vysvětluje lékařka Blanka Vavřinková.

Problémy s početím mají páry také z důvodů znečištěného životního prostředí, které se podepisuje na našem zdravotním stavu a s tím související plodností.

Negativní vliv na naši plodnost má i stres, konzumace alkoholu, kávy, cigaretový dým, drogy a léky, elektromagnetická pole a radioaktivita.

Někteří odborníci zase tvrdí, že příčinou poklesu mužské plodnosti je těsné spodní prádlo, sedavé zaměstnání, spotřebiče uvolňující velké množství tepla (např. tolik oblíbené laptopy na klíně), které zvyšují teplotu varlat a tím dochází ke zhoršení tvorby spermií.

„Hodnocení stavu plodnosti partnerského páru je postupný proces. Podrobné hodnocení a vyšetření obou partnerů přispívá k odhalení příčiny neplodnosti a k následné úspěšné léčbě, která je již na vysoké úrovni,“ dodává lékařka Blanka Vavřinková.