Snímek pánve ženy, která má v děloze myom (označen červeně).

Snímek pánve ženy, která má v děloze myom (označen červeně). | foto: Profimedia.cz

Myomy bývají častou příčinou potratu, řekl on-line gynekolog

  • 4
Myomy trápí třetinu žen v produktivním věku. Tyto nezhoubné nádory sice pacientku neohrožují na životě, ale mohou způsobovat různé zdravotní potíže. "U těhotných jsou myomy častou příčinou předčasného odloučení plodového vejce v raných fázích vývoje," odpověděl v on-line rozhovoru lékař Lubomír Mikulášek.

Prevence podle doktora Mikuláška neexistuje, důležité je proto chodit na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi.

„Šance, aby žena sama odhalila myom je minimální. Je potřeba kompletní gynekologické vyšetření, včetně ultrazvuku malé pánve,“ upozornil čtenářku v on-line rozhovoru lékař Lubomír Mikulášek.

Co ale může ženu upozornit, jsou některé varovné příznaky. „Nejčastějším je silné menstruační krvácení, dále pak tlakové obtíže v podbřišku různého rázu a to jak při menses, tak při větších objemech myomů a děloh, pak tyto obtíže mohou být i mimo cyklus. Objevují se i obtíže s močením a stolicí,“ odpověděl Mikulášek.

Odpovědi gynekologa Lubomíra Mikuláška najdete zde

Zatímco dříve končila většina žen s děložními myomy na operačním sále, dnes mají mnohem lepší vyhlídky. Léčba těchto nezhoubných nádorů děložní svaloviny zůstává díky novým lékům stále častěji pouze v rukou ambulantních gynekologů.

„Troufám si tvrdit, že v blízké budoucnosti se díky podávání nového léku u nás sníží počty operačních odstranění dělohy, takzvaných hysterektomií, o 70 až 80 procent,“ odhaduje pražský soukromý gynekolog Lubomír Mikulášek z Centra pro léčbu myomatosy.

Možnost komfortnější léčby by mohla do ordinací lékařů přivést více pacientek, které možná i kvůli strachu z operace své potíže způsobené myomy dosud neřešily.

Růst myomů je závislý na produkci ženského pohlavního hormonu estrogenu. Problémy s myomy proto mívají jen ženy v plodném věku. Největší skupinu pacientek tvoří ženy mezi 40 a 50 lety, ale nevyhýbají se ani mladším ženám, které kvůli nim leckdy nemohou otěhotnět.

Nepříjemné příznaky myomů, jako je silné krvácení nebo špinění mezi menstruacemi, ženy často přičítají svému věku a podle doktora Mikuláška jsou s nimi leckdy zbytečně smířeny.

O lékaři

Gynekolog Lubomír Mikulášek

MUDr. Lubomír Mikulášek vystudoval 1. Lékařskou fakultu UK v Praze. Začínal jako lékař na Gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, dále pracoval na gynekologickém oddělení v Nemocnici v Brandýsi nad Labem, Nemocnici na Homolce a Ústřední vojenské nemocnici. Od roku 2014 vlastní a provozuje dvě nestátní zdravotnická zařízení v Praze, zabývající se gynekologicko-porodnickou ambulantní péčí, dále vlastní a provozuje Centrum Minimálně Invazivní Gynekologické Operativy a Centrum pro Léčbu Myomatózy. Je také hlavním investigátorem celosvětových klinických studií.

„Teprve při mých cílených dotazech během preventivní prohlídky ženy přiznají, že je silné krvácení, větší bolesti při menstruaci a třeba i postupně se přidávající tlaky v břiše obtěžují stále víc,“ říká gynekolog.

Některé myomy zmizí, zmenšené se odstraní šetrněji

Donedávna měli lékaři pro neoperační, konzervativní léčbu myomů k dispozici různé hormonální léky, jejichž užívání provázela řada nepříjemných vedlejších účinků. Navíc byl jejich efekt vždy jen dočasný a pacientka musela dřív nebo později stejně na operaci. S příchodem léku s účinnou látkou ulipristal acetát se ale vše změnilo.

„Mám řadu pacientek, u nichž po nasazení tohoto léku i myomy slušné velikosti téměř zmizely,“ uvádí doktor Mikulášek. Nová léčba ovšem nepomáhá pouze zmenšovat myomy, ale především okamžitě po jejím nasazení ulevuje pacientkám od nepříjemných příznaků.

Samozřejmě nikdy žádný lék nefunguje stoprocentně u všech. I když ale nezabere zcela, pomůže minimálně v tom, že velikost myomu, která by jinak vyžadovala otevřenou břišní operaci, zmenší natolik, že chirurg může použít laparoskopii.

„Při léčbě ulipristal acetátem se myomy obvykle hodně zmenší, jejich odstranění hysteroskopicky, tedy vaginální cestou, pak bývá snadné a nezanechává přílišné následky. Což je výhoda i pro ženy, které ještě chtějí otěhotnět,“ dodává doktor Mikulášek.