Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I pravidelný pohlavní styk je prevencí proti inkontinenci, řekl urolog

Samovolný únik moči představuje společenský, hygienický i zdravotní problém. Projevit se může „učůrnutím“ při kašli či běhu, ale také náhlým pocitem nucení na močení. "V začátku potíží mohou pomoci cviky i pohlavní styk. Pravidelná aktivita pánevního dna totiž pomáhá udržení svalového tonusu," řekl lékař Václav Hynek.

Dále urolog v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz uvedl, že při již rozvinuté stresové inkontinenci může naopak při styku docházet k úniku moči. Ženy pak kvůli těmto nepříjemným potížím navštíví lékaře, který většinou právě v těchto případech přistupuje k operaci.

Odpovědi lékaře Václava Hynka najdete ZDE.

Únikem moči trpí v různé intenzitě všechny věkové kategorie - muži, ženy i děti. Inkontinence je častější u žen a s věkem se její výskyt zvyšuje. 

Důvodem je odlišná stavba pánve u muže a ženy. Muži mají močovou trubici delší a silnější svalovinu pánve, ženy mají naopak svalovinu pánve slabší.

O lékaři

MUDr. Václav Hynek

MUDr. Václav Hynek

vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1994 pracoval na urologickém oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. V roce 2013 nastoupil jako vedoucí lékař na urologické ambulanci v Ústecké poliklinice, Euroclinicum a.s. Specializuje se na dysfunkce dolních močových cest.

„Symptom inkontinence je definován jako stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči. Samovolný únik moči není nemocí v pravém slova smyslu, spíše příznakem, který může mít různé příčiny,“ vysvětluje lékař Václav Hynek.

Pokud má být léčba úspěšná, je důležité nejdříve zjistit, jakým typem inkontinence pacient trpí.

Urolog Václav Hynek upozorňuje na základní a orientační rozdělení inkontinence moči:

Stresová inkontinence - k úniku moči dochází bez kontrakce svalu stěny močového měchýře při prostém zvýšením nitrobřišního tlaku (tj. „stres“ – kašel, zvedání břemen). Doménou léčby je operace, rehabilitace či podpůrná hormonální léčba.

Urgentní inkontinence - náhlé nucení na močení způsobené poruchou svalu stěny močového měchýře, jejich stahy, které jsou pro pacienta nesnesitelné a je nucen se ihned vymočit. Doménou léčby je farmakoterapie.

Smíšená inkontinence - je kombinací stresové a urgentní složky.

Při potížích s únikem moči je důležité upravit životosprávu, zhubnout, nastavit správný pitný režim, pravidelně cvičit a posilovat svalstvo pánevního dna. Jako doplněk mohou lidé užívat fytoterapeutika obsahující výtažky ze lnu setého, tykve a přesličky.