Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Povánočních kil se zbavíte za měsíc až dva, řekla nutriční terapeutka

  • 5
Je to každý rok stejné, po vánočních svátcích ukazuje ručička na váze o několik kilogramů více. Mnoho lidí se pak v lednu snaží zhubnout. "Na takto nabraná kila většinou stačí, když přidáte aspoň 3 krát týdně pohyb, vyvarujete se těžkých jídel a přidáte zeleninu," poradila on-line nutriční terapeutka Jana Šulcová.

Ideálním pohybem je podle ní 60 minut chůze ve svižnějším tempu. „Dobrou variantou je i chůze s holemi - nordic walking. Díky zapojení rukou je spalování větší a odlehčíte kloubům,“ odpověděla čtenářům.

Povánočních kil se dle slov nutriční terapeutky budeme zbavovat zhruba měsíc až dva, podle toho, kolik jsme přibrali a jak moc se budeme snažit. Kromě pohybu čtenářům doporučila upravit i svůj jídelníček.

Odpovědi nutriční terapeutky najdete ZDE

„Jezte pestře (obiloviny, luštěniny, ryby atd.), pravidelně (zhruba každé 3 hodiny), nasnídejte se do hodiny od probuzení, denně snězte 400-500g zeleniny a ovoce, omezujte příjem soli a cukru, z tuků si vybírejte především polynenasycené mastné kyseliny a nahrazujte jimi nasycené mastné kyseliny. Zamyslete se nad každým jídlem, zda obsahuje bílkoviny - např. nedávejte si jen rohlík s máslem, ale přidejte si k tomu šunku, sýr,“ poradila.

A čeho byste se měli naopak vyvarovat? „Nejíst tučná masa, uzeniny (vybírat si hlavně šunky nejvyšší jakosti), smetanové jogurty či tučné sýry, majonézy, máslo nahrazovat rostlinnými tuky či lučinou a vyhýbat se smaženým jídlům. Smažení nám totiž až ztrojnásobí původní energetickou hodnotu jídla.“

Nutriční terapeutka Jana Šulcová

Nutriční terapeutka Jana Šulcová

Vystudovala obor nutriční terapeut na 1. LF UK v Praze. Zabývá se jak výživou nemocných, tak poradenstvím pro redukci váhy. Ve své práci kombinuje nejen akademické poznatky, ale i osobní zkušenosti z boje s nadváhou. Pracuje v Nutriční poradně INCARE v Praze 4.

Důležité je nepropadat panice a hlavně nepromyšlenému hubnutí v podobě různých zázračných diet či hladovek.

„Přísně redukční diety jsou většinou jednostranné a neobsahují pro tělo dostatek všech živin. To má pak za následek, že jste oslabení a také náchylnější k různým nemocem,“ říká nutriční terapeutka Jana Šulcová.

Bez pohybu se časem hubnutí zastaví

Ta zároveň upozorňuje, že pokud přestanete jíst, bude vám chybět energie, dostaví se únava a nebudete mít sílu se hýbat. A bez pohybu se vám pak hubnutí dříve či později zastaví.

Největší problém se však ukrývá v jojo efektu, protože přísnou dietu není možné dodržovat dlouhodobě. „Tělo si po čase zvykne na nízký příjem, vytvoří si úsporný metabolismus a přijatou energii si bude více ukládat do tukových zásob. Pokud se pak vrátíte k běžným stravovacím návykům, všechny shozené kilogramy se vrátí a uštědří vám i nějaké navíc,“ vysvětluje nutriční terapeutka.

Musíte si uvědomit, že hubnutí nespočívá v krátkodobém držení diety. Je to celková změna, která může být dokonce postupná.