Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Omezte cukr i lepek, zkuste tampon, radí lékař jako prevenci před mykózou

  • 32
Léto je obdobím, kdy ženy nejčastěji trápí gynekologická onemocnění. Podle gynekologa Romana Peschouta je proto důležité myslet na prevenci. "Po koupání si převlékněte mokré plavky a vyzkoušet můžete i použití tamponu, který brání proniknutí vody do pochvy a snižuje tak riziko infekce," řekl v on-line rozhovoru lékař.

Při opakovaných kvasinkových infekcích pak gynekolog Roman Peschout doporučil čtenářkám omezit sladkosti, bílé pečivo a lepek.

Odpovědi gynekologa najdete ZDE

Nepříjemné onemocnění, které způsobují buď kvasinky, nebo bakteriální infekce, postihne v létě každou třetí ženu. Důvodem bývá častější pobyt ve vodě, teplo, vlhké plavky, ale také dehydratace. To vše podporuje vznik ženských zánětů, infekcí či plísní, které mohou mít nepříjemné následky.

Mezi nejčastější sezonní ženská onemocnění patří kvasinková infekce. K lékaři většinou ženy přivádí výtok z pochvy, pocity pálení a svědění.

O lékaři

MUDr. Roman Peschout

MUDr. Roman Peschout po ukončení studia (1. LF UK Praha) nastoupil na dětské oddělení do jihlavské nemocnice. Od roku 1996 pracuje na gynekologicko-porodnickém oddělení, během toho si udělal atestaci I. i II. stupně z oboru gynekologie a porodnictví. Od roku 2005 na tomto oddělení působí jako zástupce primáře. Kromě toho dochází ještě do soukromé ambulance MUDr. Majer s.r.o. Mimo své lékařské působení se věnuje také výukové činnosti. V letech 2000 až 2006 vyučoval na Střední zdravotnické škole v Jihlavě, nyní působí na Vysoké polytechnické škole v Jihlavě a věnuje se také pravidelné přednáškové činnosti.

Pokud se chcete kvasinkové infekci vyhnout, měly byste se po koupání převléknout do suchého oblečení. Samozřejmostí by mělo být i vzdušné a bavlněné prádlo.

Pozor na koupání v přírodě

Dalším typickým ženským letním problémem se stávají i gynekologické záněty. Může za ně hlavně koupání v přírodních koupalištích. U zánětů rodidel a pochvy spočívá nebezpečí hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla.

Při močové infekci se pak v moči objevuje významné množství bakterií a současně žena pociťuje typické příznaky, mezi něž patří především takzvaná řezavka, pálení a časté nucení k močení.

Ženy a dívky, které obecně trpí častými záněty močových cest, by se měly mít právě v létě na pozoru. I zde totiž platí pravidlo, že by neměly dlouho zůstávat v mokrých plavkách, které po chvilce začnou tělo chladit.

Další velice častou příčinou takového zánětu je i špatný pitný režim nebo dlouhodobě oslabená imunita.

Na obyčejné mýdlo zapomeňte

Pokud se chcete gynekologickým potížím vyhnout, je podle lékařů důležitá i správná intimní hygiena. Nezapomínejte na pravidelnou každodenní očistu, ale ani to s ní nepřehánějte. Příliš častá a důkladná intimní hygiena s sebou totiž přináší zdravotní rizika. Můžete se tak zbavit všech bakterií, které jsou přirozenou součástí vnitřního prostředí.

„Při očistě choulostivých partií zapomeňte na klasické mýdlo nebo sprchový gel. Tyto produkty mohou měnit pH, dráždit citlivou sliznici a vyvolat infekci. Pro intimní hygienu vždy používejte speciální přípravky, které jsou šetrné k citlivým ženským partiím,“ vysvětluje gynekolog Roman Peschout.

Vhodné jsou například intimní gely s obsahem kyseliny mléčné, tea tree olejem, růžovým olejem nebo aloe vera, které mají zklidňující účinky.