Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Dia výrobky nedoporučuji. Před cukrovkou ochrání zdravá strava

  • 27
Odborníci nazývají cukrovku tichým zabijákem 21. století. Každý rok totiž nemocných přibývá. Ve světě trpí nějakým typem diabetu více než 422 milionů lidí, v Česku jich je téměř 900 tisíc. „Jedinou prevencí diabetes mellitus 2. typu je zdravý životní styl,“ upozornila čtenáře lékařka Michala Pelikánová.

Důležité je tedy jíst zdravě a pravidelně se hýbat. „Nadměrná konzumace nezdravého jídla totiž vede k nadměrné hmotnosti. A nadměrná hmotnost povede k rozvoji inzulinorezistence a poruše správného zpracování cukrů v těle, což vyvolá, dříve či později, cukrovku druhého typu,“ vysvětlila lékařka Pelikánová.

Tak také dodala, že když už cukrovku máte, je třeba dodržovat dietu a ne se pouze spoléhat na léky. Diabetiky také upozornila, že pojídání dia výrobků není vhodné. „Dia výrobky mají totiž často vyšší obsah tuků. Zdravější je tedy 1-2 porce ovoce ve správném denním podílu. Zajistí vám vlákninu a vitaminy. Vždy je ale nuté poradit se s ošetřujícím lékařem, protože porce ovoce závisí i na předepsané dietě a léčbě,“ řekla Michala Pelikánová.

Odpovědi lékařky Michaly Pelikánové najdete zde.

Diabetes mellitus je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou glykémií, tento stav zasahuje několik systémů v lidském těle, potichu je dokáže ničit, než se plně projeví. Cukrovka přitom poškozuje mimo jiné ledviny, oči, nervový systém, zvyšuje riziko kardiovaskulárních i nádorových onemocnění.

O lékaři

Lékařka Michala Pelikánová

MUDr. Michala Pelikánová promovala na 2. LF UK v Praze. Absolvovala specializační atestace v oboru diabetologie a všeobecné praktické lékařství. Pracovala v diabetologickém centru FN Motol a následně v soukromé diabetologické ambulanci. Nyní působí jako vedoucí lékařka na Poliklinice Budějovická (Medicon a.s.) v Praze 4.

Předmětem její klinické, výzkumné a publikační činnosti je komplexní problematika diabetologie se zvláštním zaměřením na syndrom diabetické nohy. Je hlavním výzkumným pracovníkem v několika mezinárodních klinických hodnoceních.

Existují dva druhy cukrovky. Diabetes mellitus 1. a 2. typu mají sice podobný název, ale jsou to naprosto rozdílné nemoci. Mají však jeden společný rys a tím je zvýšená hladina cukru v krvi.

„Diabetes je zčásti dědičné onemocnění, zvláště u prvního typu jsou známá rizika rozvoje u dítěte, pokud diabetem prvního typu trpí alespoň jeden z rodičů. U cukrovky druhého typu je míra rizika dědičnosti hůře vyčíslitelná. Druhý typ má ale souvislost s nezdravým životním stylem, hlavně nadváhou, kouřením a nedostatkem pohybu,“ říká lékařka Michala Pelikánová.

Varovat může únava i žízeň

Příznaky nemoci nejsou zpočátku nijak výrazné, proto mnoho lidí o diabetu nemusí vědět. „Klasické projevy rozvinuté cukrovky jsou vyšší únava, žíznivost, častější močení, rozostřené vidění, nicméně lehčí varianta jen zvýšeného cukru tyto projevy nemá, je tedy potřeba po přítomnosti cukrovky aktivně pátrat,“ vysvětluje lékařka Pelikánová.

K diagnóze diabetu stačí krevní odběr, který určí výši glykémie, případně zátěžový glukózový test. Ideální je podle doporučení lékařů nechat si zkontrolovat krev každé dva roky při preventivním vyšetření u praktického lékaře.