Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Diabetoložka: Cukrovka nebolí, v začátcích ji odhalí jen krevní testy

  • 0
Nemocných cukrovkou přibývá. Jen v Česku žije více než 800 tisíc diabetiků a mnoho dalších o své nemoci neví. "Cukrovka totiž ́nebolí ́, aspoň v počátečních stádiích. Stává se tak, že pacient má již rozvinutou komplikaci například syndrom diabetické nohy a je k nám odeslán z chirurgické ambulance," řekla on-line lékařka Michala Pelikánová.

Odpovědi lékařky Michaly Pelikánové najdete zde

Velmi časté nálezy cukrovky jsou podle lékařky Pelikánové i u očních lékařů či zubařů a na kardiologii po prodělaném infarktu myokardu.

„Proto je důležité v pravidelných intervalech absolvovat preventivní prohlídky u praktických lékařů, kteří jednou za dva roky kontrolují glykemii všem svým pacientům a jednou za rok pacientům se zvýšeným rizikem rozvoje diabetu,“ vysvětlila čtenářům lékařka.

A dodala, že mezi klasické projevy rozvinuté cukrovky jsou vyšší únava, žíznivost, častější močení, rozostřené vidění, nicméně lehčí varianta jen zvýšeného cukru tyto projevy nemá, je tedy potřeba po přítomnosti cukrovky aktivně pátrat.

Dva druhy cukrovky

Existují dva druhy cukrovky. Diabetes mellitus 1. a 2. typu mají sice podobný název, ale jsou to naprosto rozdílné nemoci. Mají však jeden společný rys a tím je zvýšená hladina cukru v krvi.

„Diabetes je zčásti dědičné onemocnění, zvláště u prvního typu jsou známá rizika rozvoje u dítěte, pokud diabetem prvního typu trpí alespoň jeden z rodičů. U cukrovky druhého typu je míra rizika dědičnosti hůře vyčíslitelná,“ říká lékařka Michala Pelikánová.

O lékaři

Lékařka Michala Pelikánová

MUDr. Michala Pelikánová promovala na 2. LF UK v Praze. Absolvovala specializační atestace v oboru diabetologie a všeobecné praktické lékařství. Pracovala v diabetologickém centru FN Motol a následně v soukromé diabetologické ambulanci. Nyní působí na Poliklinice Budějovická (Medicon a.s.) v Praze 4.

Předmětem její klinické, výzkumné a publikační činnosti je komplexní problematika diabetologie se zvláštním zaměřením na syndrom diabetické nohy. Je hlavním výzkumným pracovníkem v několika mezinárodních klinických hodnoceních.

Diabetes mellitus 1. typu se vyznačuje poruchou tvorby inzulinu a projevuje se zhruba do 40 let věku.

Za diabetes 2. typu si často můžeme sami

Při cukrovce 2. typu jde hlavně o poruchu působení inzulinu. Často má souvislost s nezdravým životním stylem, hlavně nadváhou, kouřením a nedostatkem pohybu.

„Záchyt cukrovky 2. typu má vrchol u mužů ve věku mezi 45 až 65 lety a u žen ve věku mezi 50 až 55 lety, mnoho pacientů má však diabetes několik let nerozpoznaný. Vývoj diabetu 2. typu lze na rozdíl od 1. typu ovlivnit svým chováním. Člověk s vyšším rizikem může chorobě předejít či její rozvoj oddálit, pokud bude dodržovat zdravý životní styl,“ vysvětluje doktorka Pelikánová.

Diabetes se projevuje častým a vydatným močením, nadměrnou žízní, hubnutím, slabostí a výraznou únavou. K diagnóze diabetu pak stačí krevní odběr, který určí výši glykemie, případně zátěžový glukózový test.

„Zajímat se o své zdraví je povinnost každého z nás, z vlastní praxe usuzuji, že včasná léčba cukrovky je velmi důležitá, důležitější je však spolupráce pacienta. Proto se již opakovaně 14. listopad stal Dnem diabetu, kdy se snažíme lidi s tímto onemocněním seznámit a aktivně je zapojit do péče o své zdraví,“ dodala diabetoložka Michala Pelikánová.