Ona
Lékařka Kristina Vodičková

Lékařka Kristina Vodičková | foto: Archiv NeoVize

Nezapomínejte na sluneční brýle pro děti, varovala on-line lékařka

Ačkoli si mnozí dospělí nedovedou představit, že by do prudkého slunce vyšli bez brýlí, na své děti jako by zapomínali. Přitom podle doktorky Kristiny Vodičkové, která odpovídala čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru, by se měly dětské oči chránit už od útlého věku.

"S úžasem vídám každé léto, kterak na koupalištích běhají rodiče se slunečními brýlemi, ale jejich malé děti nemají ochranu očí žádnou. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenajdete je však v každé optice," odpověděla na jeden z dotazů Kristina Vodičková z Oční kliniky NeoVize.

Jena z otázek se týkala i cenové hladiny brýlí. Je možné podle ceny poznat, zda jsou brýle kvalitní?

"Záleží na výrobci a značce brýlí. Neplatí přímá úměra, že brýle za 5 tisíc korun jsou lepší než ty, které stojí tisíc. Já osobně mám několik kvalitních slunečních brýlí, cenově se pohybují od 1500 Kč nahoru," řekla Vodičková.

Lékařka rovněž varovala před koupáním s kontaktními čočkami. "Koupat se můžete s jednodenními čočkami, eventuálně kombinovat s plaveckými brýlemi. Kontaktní čočky absorbují chlor a pokud jsou vícedenní, rapidně se snižuje doba jejich nošení. Koukat do vody s otevřenýma očima vám samozřejmě nikdo nedoporučí. Při koupání v přírodních vodách je i nemalé riziko infekce, která se může na oku rozšířit drobným poraněním při aplikaci čočky na rohovku," vysvětlila.

Odpovědi na otázky čtenářů najdete ZDE

Není dobré ochranu očí podceňovat, nezvratné změny se mohou objevit nejen na povrchu oka, ale i v jeho vnitřních strukturách. UV záření se může podílet na poškození a onemocnění rohovky, spojivek, sítnice nebo jejího centra (takzvané žluté skvrny).

MUDr. Kristina Vodičková, Ph.D., vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 2003 nastoupila na Dětskou oční kliniku FN Brno, kde působila do července 2009. Od roku 2008 pracovala jako odborný asistent na Lékařské fakultě MU Brno a věnovala se výuce mediků a studentů optometrie.

Specializuje se na problematiku refrakční chirurgie, šilhání, dětskou oftalmologii a léčbu chorob předního a zadního segmentu oka.

Je první ženou v ČR, která začala provádět laserové operace dioptrických vad pomocí femtosekundového laseru (srpen 2009). Společně s primářkou Lucií Valešovou jsou prvními ženami v ČR, které provedly operaci dioptrické vady metodou výhradně pomocí femtosekundového laseru metodou NeoLASIK 3D (ReLEX) v září 2010.

"Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny," upozorňuje Kristina Vodičková, lékařka Oční kliniky NeoVize.

"Nebezpečné bývají ale i nižší dávky slunečního záření v dopoledních a odpoledních hodinách, kdy někteří lidé sluneční brýle odkládají. I když žádné nepříjemné pocity nevnímají, může se škodlivý vliv UV záření projevit později předčasným výskytem některých onemocnění jako je makulární degenerace, šedý zákal a podobně," dodává doktorka.

Jaké brýle spolehlivě ochrání vaše oči, ale i pokožku okolo ní, například před vznikem vrásek? Při výběru si všímejte především toho, aby brýlová skla chránila před UVA i UVB zářením. A nekupujte je na tržištích, ale ve značkových obchodech.

K různým aktivitám se hodí i jiné brýle. Například na sport se nehodí kovové obroučky, vhodnější je plast.

"Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Obruba by měla krásně korespondovat s tvarem očnic a krýt tak oči ve všech místech. Tento fakt je ještě důležitější u brýlí k vodě či na hory," řekl iDNES.cz Ondřej Vlasák, vedoucí optometrista a optik Oční kliniky NeoVize.