Nezdravý životní styl může za cukrovku 2. typu. (ilustrační snímek)

Nezdravý životní styl může za cukrovku 2. typu. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lidé s cukrovkou o nemoci nemusí vědět i několik let, řekla lékařka

Diabetes patří k nejrychleji se šířícím civilizačním nemocem. Dnes má jen v Česku diagnostikovanou cukrovku 840 tisíc lidí a podle odborníků by jí v roce 2035 mohl trpět každý desátý Čech. "Velmi často se stává, že pacient s diabetem o své diagnóze neví i několik let," odpověděla v on-line rozhovoru lékařka Michala Pelikánová.

A dodala, že tomu tak je hlavně u diabetes mellitus 2. typu, jehož příznaky se rozvíjejí pomaleji než-li u 1. typu. Diagnóza se stanovuje často až při léčbě s naprosto odlišným problémem, např. předoperačně, nebo při akutním koronárním syndromu či po mozkové mrtvici. Cukrovka velmi dlouho „nebolí“, proto se podchytí často opožděně.

Odpovědi lékařky Michaly Pelikánové najdete ZDE

„Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, při kterém tělo nedokáže udržet hladinu glukózy (krevního cukru) v normálních mezích. Je jednou z nejzávažnějších chorob látkové přeměny, protože svými komplikacemi zasahuje do všech odvětví medicíny,“ vysvětluje lékařka Michala Pelikánová. A dodává, že jde o metabolické onemocnění vznikající v důsledku absolutního, či relativního nedostatku inzulinu. To je hormon produkovaný beta-buňkami Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní a ovlivňuje hladinu krevního cukru.

Prevence pomůže jen u diabetu 2. typu

Každý rok jen v Česku přibývá 20 tisíc nově registrovaných diabetiků. Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes mellitus 2. typu, a to až v devadesáti procentech. Většinou onemocní muži mezi 45 až 65 lety a ženy mezi 50 až 55 lety. Při tomto typu cukrovky jde hlavně o poruchu působení inzulinu. Často má souvislost s nezdravým životním stylem, hlavně nadváhou, kouřením a nedostatkem pohybu.

O lékaři

MUDr. Michala Pelikánová

MUDr. Michala Pelikánová promovala na 2. LF UK v Praze. Absolvovala specializační atestace v oboru diabetologie a všeobecné praktické lékařství. Pracovala v diabetologickém centru FN Motol a následně v soukromé diabetologické ambulanci. Nyní působí na Poliklinice Budějovická (Medicon a.s.) v Praze 4.

Předmětem její klinické, výzkumné a publikační činnosti je komplexní problematika diabetologie se zvláštním zaměřením na syndrom diabetické nohy. Je hlavním výzkumným pracovníkem v několika mezinárodních klinických hodnoceních.

Diabetes mellitus 1. typu se vyznačuje poruchou tvorby inzulinu a projevuje se zhruba do 40 let věku, nejčastěji v období puberty.

Nemoc zkracuje předpokládanou délku života v závislosti na typu diabetu o 30 až 40 procent.

Mnoho lidí o své diagnóze ani neví, často je zachycena hyperglykemie náhodně, například v rámci preventivní kontroly u lékaře. „Často se v ambulanci setkáváme s diagnózou diabetu až při rozvinutých komplikacích,“ uvádí lékařka Pelikánová.

Diabetes se projevuje častým a vydatným močením, nadměrnou žízní, hubnutím, slabostí a výraznou únavou. K diagnóze diabetu pak stačí krevní odběr, který určí výši glykemie, případně zátěžový glukózový test.

„Základní léčbou diabetu obou typů jsou vždy dietní opatření s úpravou životního stylu. Následně podle typu diabetu volí lékař buď některý z inzulinových režimů, či léčbu perorálními antidiabetiky,“ říká diabetoložka.

Cílem léčby je zamezit rozvoji specifických komplikací cukrovky, které postihují hlavně oči, ledviny a nervový systém. „Pacienti s diabetem jsou zároveň více ohroženi urychleným rozvojem aterosklerózy, která je zodpovědná především za infarkt myokardu a mozkovou mrtvici. I proto je léčba diabetu cílená i na ostatní přidružená onemocnění,“ dodává .