Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při vrcholu pylové sezóny odjeďte k moři, poradila alergoložka

  • 34
Alergie je přehnaná reakce naší imunity na běžné podněty v okolí. Nyní je aktuální především problematika pylové alergie, která trvá až do podzimu. "Alergici by neměli nepodceňovat prevenci a včas zahájit léčbu. Vhodné je také při vrcholu pylové sezóny odjet na týden až dva k moři," poradila on-line lékařka Dagmar Pohlová.

Odpovědi alergoložky Dagmar Pohlové najdete zde.

Mezi nejčastější projevy pylové alergie patří alergická rýma, zánět spojivek, škrábání v hrdle, kašel a u někoho i dušnosti.

„Právě včasná léčba znamená zajištění nekomplikovaného průběhu pylové sezóny,“ řekla alergoložka. 

O lékařce

Lékařka Dagmar Pohlová

MUDr. Dagmar Pohlová absolvovala lékařskou fakultu UK v Praze, poté pracovala jako pediatr na dětském lůžkovém oddělení nemocnice ve Slaném. Od roku 1995 se specializovala na léčbu a prevenci alergických onemocnění u dětí i dospělých. Pracovala v několika pražských alergologických ambulancích. V současnosti působí v alergologické ambulanci Polikliniky Budějovická v Praze.
Pravidelně se účastní ozdravných přímořských pobytů s dětskými alergiky, spolupracuje na osvětě laické veřejnosti.

Jen v České republice je asi 2,5 milionu alergiků. Mezi nejčastější alergie patří inhalační - na pyly, roztoče, plísně, peří či srst zvířat, dále potravinové - na ořechy, ovoce, ryby, med, mák, vejce, mléko, lepek, hmyzí - na jed vosy či včely, lékové - na anestetika, antibiotika, kontrastní látky a kontaktní - na kovy, kosmetiku, náplast apod.

Alergie bývá často dědičnou záležitostí. „U dítěte, jehož jeden rodič je alergik, je riziko vzniku alergie 30 procent, jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 procent. Může se stát, že dědičný základ přeskočí jednu generaci,“ vysvětluje alergoložka.

A dodává, že astma má v České republice asi 800 tisíc lidí, alergickou rýmu asi 1,3 milionu lidí, ekzém asi 1 milion pacientů.

Má-li někdo podezření, že je alergik, je vhodné po konzultaci s praktickým lékařem dojít na alergologické vyšetření.

„To zahrnuje podrobný pohovor, kožní testy, krevní vyšetření, funkční vyšetření průdušek. Na podkladě výsledků vyšetření lze pak doporučit vhodná preventivní i léčebná opatření,“ uzavírá lékařka Dagmar Pohlová.