Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co ohrožuje plod v těhotenství: štítná žláza, cukrovka i preeklampsie

  • 0
Pokud plánujete dítě, nebo jste již těhotná, soustředíte se na své tělo více než kdy jindy. Ale i když si připadáte zdravá, existují komplikace a nemoci, které mohou ovlivňovat vaše miminko a jeho budoucí vývoj. Na co si dát pozor?

Špatná funkce štítné žlázy

"Nedostatečná produkce hormonu štítné žlázy (hypotyreóza) u matky vede k menšímu růstu a hyperaktivitě dítěte a kromě jiného až ke snížené inteligenci dítěte," říká doktorka Zdenka Límanová z 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. "A nejsou to jen naše dohady, jsou to fakta potvrzená velkým množstvím zahraničních studií a samozřejmě praxí lékařů," dodává lékařka. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) může komplikovat průběh těhotenství, vyvolat předčasný porod s následnými komplikacemi pro matku i dítě.

Odhalit špatnou funkci štítné žlázy bez odběru krve je mnohdy nemožné. Při snížené funkci je žena unavená, ospalá, někdy přibírá, má suchou pokožku. A takto se cítí velké množství žen a v těhotenství snad všechny. Dopady mírně snížené funkce štítné žlázy ženy obvykle ani nevnímají. "Proto s největší naléhavostí doporučujeme, aby si ženy ještě před otěhotněním, případně co nejdříve v prvním trimestru těhotenství, nechaly vyšetřit štítnou žlázu," radí lékařka. Pokud lékař odmítne napsat doporučení, mohou se na laboratoře obrátit samy, zaplatí kolem 650 korun.

Vyšetření navíc není nijak složité: "Ženě je odebrán vzorek krve a výsledek testu může mít už za jeden den. Léčba tak může být nasazena okamžitě, což je pro zdravý vývoj plodu stěžejní," dodává Drahomíra Springer z Ústavu klinické biochemie VFN.

Podle lékařů je ideální nechat si vyšetřit štítnou žlázu půl roku před otěhotněním, nebo co nejdříve po otěhotnění. A pokud se již léčíte s dysfunkcí štítné žlázy, rozhodně byste neměla léčbu přerušovat a o další léčbě se informovat u svého endokrinologa. Ten vám obvykle doporučí zvýšení dávky léků a případně doplnění jódu v tabletách. V těhotenství totiž štítná žláza pracuje nejen pro vás, ale i pro správný vývoj nervové soustavy vašeho dítěte, což jí dá značně zabrat.

Těhotenská cukrovka

Vysoká hladina cukru v krvi těhotné způsobuje odchylky od normálního vývoje plodu: "Typické dítě s diabetickou fetopatií váží více než 4 000 gramů, může mít novorozeneckou žloutenku, poporodní hypoglykemii, sníženou hladinu vápníku, mohou se vyskytovat poruchy srážlivosti s následnými trombózami. Závažné je zvětšení orgánů, zvláště srdce, které může vést k poruchám srdečního rytmu. Velký plod zvyšuje i riziko porodního poranění," vyjmenovává rizika gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.

Žena sama na sobě žádné příznaky obvykle nepozoruje, těhotenskou cukrovku diagnostikují lékaři na základě vysoké hladiny cukru v krvi na lačno nebo na základě patologického zátěžového testu. "Zpozornět by žena měla, pokud je jí v těhotenské poradně opakovaně prokázána přítomnost cukru v moči. A samozřejmě i ta žena, která v předchozích těhotenstvích těhotenskou cukrovku prodělala," dodává lékařka. V Česku se ženám měří hladina cukru v krvi co nejdříve po zjištění těhotenství. Pokud se neprokážou žádné nestandardní hodnoty, následuje orální glukózový toleranční test mezi 24. a 28. gestačním týdnem.

Preeklampsie

I na tuto závažnou těhotenskou komplikaci si dávají lékaři u těhotných dobrý pozor.

"Preeklampsie se projevuje vysokým krevním tlakem, přítomností bílkoviny v moči a otoky těhotné. Vede až k zastavení růstu plodu, eventuálně až k jeho úmrtí," vysvětluje gynekoložka Vavřinková. Největší nebezpečí představuje eklamptický záchvat křečí spojených s bezvědomím, který ohrožuje matku i plod, ale hrozí i HELLP syndrom, projevující se rozpadem červených krvinek, poklesem krevních destiček a zvýšením jaterních enzymů.

Těhotná sama se může snažit vyhýbat olovu, které zvyšuje krevní tlak. Vyskytuje se třeba ve starých nátěrech nebo barvách na kameninu, keramiku a porcelán, ale uvolňuje se také z otevřeného ohně nebo cigarety při spalování. Zvýšené riziko je i u žen, v  jejichž rodině se preeklampsie již objevila, diabetiček, obézních a žen s vysokým krevním tlakem.

Neodhalená celiakie

Přestože vás nikdy nenapadlo, že byste mohla být celiak a nepozorovala jste žádné problémy, v těhotenství se může tento stav negativně projevit. Ženy s nediagnostikovanou celiakií jsou dvakrát více ohroženy opakovanými potraty, děti se pak rodí s nižší porodní hmotností. Pokud tedy za sebou máte více než jeden spontánní potrat nebo zamlklé těhotenství, poraďte se s lékařem o provedení testů na celiakii.

Přestože je celiakie neléčitelná, bezlepková dieta ochrání matku i dítě před oběma výše zmíněnými komplikacemi. "Bezlepková dieta je plnohodnotnou náhradou běžné stravy, budoucí maminky se proto nemusí obávat, že by při ní plod byl ochuzen o důležité živiny," vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková s tím, že pozornost je třeba věnovat pouze kyselině listové. V některých případech totiž u celiaků dochází k její zhoršené absorpci, a lékař proto nastávajícím maminkám doporučí zvýšit její konzumaci, ideálně v přirozené formě.

, pro iDNES.cz