Odvrácená strana změny času: bolesti hlavy i sebevraždy

  1:00
Připravte se na poruchy spánku, malátnost nebo bolesti hlavy. Hrozí vám větší riziko infarktu či sebevražedných tendencí. Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž.
Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž.

Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž. | foto: Profimedia.cz

Poslední říjnový víkend si opět posuneme hodinky o hodinu nazpět. Změnu času - na zimní i na letní - mnozí lidé proklínají a poukazují na to, že původní účel už dávno neplní a pouze neúměrně zatěžuje lidské zdraví. Jak je to tedy se změnou času a jejím vlivem na náš organismus?

Skutečně se uspoří proud?

Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1916 (v Čechách v roce 1940) a důvodem pro jeho zavedení byly úspory elektrické energie. Tento argument byl však mnohokrát zpochybněn. Například podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta.

V letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv a prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky krok zpět, protože ztráty za říjen se vyrovnají úsporám za září.

Navíc zavedení letního času vede ke zvýšené spotřebě pohonných hmot, protože lidé jezdí auty až do večerních hodin. Nicméně i přes argumenty odpůrců zůstává střídání zimního a letního času zachováno a náš organismus se s ním dvakrát ročně musí vyrovnat.

Infarkty i sebevraždy

Zatímco někteří lidé posun času o hodinu zpátky či dopředu téměř vůbec nepocítí, pro jiné jde o velkou zátěž. Studie, zveřejněná v roce 2008 v magazínu The New England Journal of Medicine, zjistila, že první tři týdny po změně zimního času na letní vzrůstá výskyt srdečních záchvatů o šest až deset procent.

Z tohoto pohledu však můžete být poslední říjnový víkend v klidu, protože při změně letního času na zimní naopak četnost infarktů klesá. Podle autorů výzkumu za zvýšení výskytu srdečních záchvatů při změně času na letní zodpovídá narušení chronobiologických rytmů, zhoršení kvality spánku a stres. To je ostatně také pravděpodobně důvodem, proč se nejvíce infarktů odehraje v pondělí.

Podle studie z roku 2007, kterou citoval magazín Science Daily, nejsou naše cirkadiánní rytmy (biologické rytmy o délce přibližně 24 hodin) schopny na změnu času ze dne na den zareagovat. Právě kvůli tomu má s přechodem na letní a zimní čas problémy přibližně čtvrtina lidí.

Podle autorů výzkumu mohou mít i zdánlivé malé změny v biologických rytmech mnohem větší dopad, než se na první pohled zdá. Běžné jsou poruchy spánku, zhoršení pozornosti, malátnost, bolesti hlavy či únava. Vědci zatím ještě neví, zda mohou mít tyto změny i dlouhodobý dopad na lidské zdraví.

Změna času však nemá vliv pouze na vaše tělesné zdraví, ale promítá se i do psychiky. Australský výzkum z roku 2008, zveřejněný v magazínu Sleep and Biological Rhythms, dokázal, že se změnou času souvisí i počet sebevražd.

Jeho autoři monitorovali výskyt sebevražd od roku 1971 až do roku 2001 a zjistili, že počet sebevražd (zejména u mužů) se zvyšuje vždy v prvních týdnech po změně času. Podle vědců může jít opět o důsledek změn v chronobiologických rytmech, které mají na citlivé jedince negativní vliv. Zejména jsou potom ohroženi lidé trpící depresí.

Přibývá autohavárií

Přechod na zimní a letní čas se negativně odráží i na počtu automobilových nehod. Podle studie z roku 2001, zveřejněné v magazínu Sleep Medicine, první dny po změně času na letní prudce stoupá počet havárií.

Kanadští vědci došli ke stejnému závěru, když v New England Journal od Medicine zveřejnili výsledky zkoumání, podle nichž po změně času narůstají dopravní havárie o osm procent.

Podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času na letní zvyšuje počet havárií o jedenáct procent. Na vině je opět snížená kvalita spánku a jeho poruchy, které jsou se změnou času často spojeny. Jediný pozitivní dopad se, podle výzkumu z roku 2005 provedeného na University of Newcastle, projevil v množství smrtelného zranění chodců, jejichž počet bezprostředně po změně času klesá.

A situace není lepší ani v pracovní oblasti. Podle studie z roku 2009 stoupá první dny po změně času počet pracovních úrazů téměř o šest procent. Navíc dochází k závažnějším úrazům.

Prevence? Běžte si zaběhat

Dopad změny času na organismus vám podle odborníků může pomoci překonat například dostatečný pohyb. Pokud si dojdete zacvičit, zaběhat, nebo si dáte alespoň svižnou procházku, zvýšíte produkci serotoninu a usnadníte organismu adaptaci na změny v chronobiologických rytmech.

Po změně času na několik týdnů snižte na minimum konzumaci alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu, který negativně ovlivňuje spánek (jehož kvalita už je beztak snížena v důsledku změny času). Jestliže je to jen trochu možné, zkuste si v první dny po změně času zdřímnout v průběhu dne, abyste si vynahradili sníženou kvalitu spánku, která vás může postihnout v nočních hodinách.

Před změnou na zimní čas však v průběhu dne spát nechoďte, abyste lépe usnuli.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...