Očkování, injekce - (c) profimedia.cz

Očkování, injekce - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Očkování ochrání před žloutenkami na celý život

  • 7
Žloutenka je zapeklitý problém. Zatímco nakazit se člověk může během okamžiku, léčba je časově náročná, komplikovaná, nákladná a nepříjemná. Vždyť jen samotný pobyt v nemocnici na infekčním oddělení nikomu nepřidá.

ČTĚTE TAKÉ:
Žloutenka může zabít. Jak se proti ní chránit?

Léčbu navíc zpravidla provází řada nežádoucích účinků: chřipkový syndrom, únava, průjmy, zvracení... Mohou trvat i několik měsíců.

Pacient navíc musí dodržovat přísný dietní režim, omezit sportovní a někdy i profesní aktivity, případně se jich úplně vzdát. Také je třeba se zříci alkoholu.

Nejen z reklamních sdělení, ale i z úst lékařů se dozvíte, že nejúčinnější ochranou proti žloutence je očkování.

"Na světě v současné době existuje pouze jediná kombinovaná vakcína, která chrání proti žloutence A i B," říká MUDr. Václav Chytil, specialista na onemocnění jater. "Poskytuje dlouhodobou ochranu, a proto není nutné přeočkování."

Pokud máte zájem nechat se proti žloutence očkovat, navštivte svého praktického lékaře. Ten vám vakcínu jménem Twinrix předepíše a zároveň očkování provede.

Základní vakcinace probíhá ve třech dávkách s tím, že druhá dávka se podává měsíc po první a třetí po dalších pěti měsících. Pak budete chráněni na zbytek života.

U dospělých je možné očkovací proces zvládnout i rychleji. Druhou dávku vám lékař píchne týden po první, třetí za dalších čtrnáct dní. V takovém případě je k dlouhodobé ochraně doporučována ještě čtvrtá (posilovací) dávka, a to po roce.

Pro ty, kdo se obávají, že na termíny očkování zapomenou, existuje speciální služba. Druhou a třetí dávku vám připomene esemeska. Více si můžete přečíst na www.zloutenky.cz

PORADNU MUDr. CHYTILA NAJDETE ZDE