Očista zbaví tělo škodlivin, zlepší zažívání a imunitu

  1:00
Ke svému tělu se občas chováme jako k cizímu. Nestaráme se o ně a zatěžujeme ho nezdravým jídlem a pitím. Není divu, že nám pak chybí energie. A přitom stačí málo - pravidelná vnitřní očista.
Jídlo, dieta hubnutí - ilustrační foto

Jídlo, dieta hubnutí - ilustrační foto - Jídlo, dieta hubnutí - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Náš organismus je naprogramovaný tak, aby samovolně odbourával škodlivé látky. Detoxikační proces probíhá nepřetržitě, nejrychlejší a nejúčinnější je, když spíme.

Zpracování jedovatých látek, které se nám dostanou do těla zvenčí, i těch, které vznikají tím, jak náš metabolismus pracuje, mají na starosti játra, močový a dýchací systém, střeva a kůže.

Pokud je čisticí systém přetížen, zplodiny se hromadí a zanášejí organismus. Tělo pak musí vynaložit hodně času, aby se s nimi vyrovnalo, a nezbývá mu energie na žádné radosti.

Cítíme se unavení a bez elánu, nehledě na to, že snadno podlehneme běžným infekcím, s nimiž by si náš imunitní systém za normálních okolností poradil raz dva. 

V mnoha případech narušuje přirozenou detoxikaci to, co jíme. Nevhodná strava zpomaluje práci přátelských bakterií, které chrání náš zažívací trakt před nepřátelskými mikroorganismy a plísněmi. 

Následkem toho se tvoří více jedovatých látek, ty se usazují v těle a zatěžují ho. Detoxikační kúra tedy jasně znamená změnu jídelníčku.  

Postěte se
Očistný půst není žádnou vymožeností poslední doby, jeho příznivé účinky zná lidstvo po tisíciletí.

Už staří Egypťané dodržovali odtučňovací a potní kúry, v mnoha kulturách a náboženstvích hraje postní období důležitou roli dodnes - a to nejenom z důvodů duchovních, ale i čistě racionálních.

Krátkodobé omezení jídla podpoří tělo v odbourávání škodlivých látek, dopřeje mu oddech od dalších toxinů, zlepší zažívání, posílí imunitu a dodá potřebnou energii.

Půst však nezaměňujte s hladověním. Jeho podstata spočívá v omezení stravy nebo vynechání určitých potravin, a to na jeden, maximálně tři dny. Existují také dlouhodobé očistné kúry - ty by však měly v každém případě probíhat pod dohledem lékaře.

Dieta ano, ale ne drastická
Pozor na zaryté hladovkáře, kteří tvrdí, že nejlepší je během půstu pít pouze vodu. Už po pouhých třech dnech hladovění by si mohl organismus přepnout metabolickou křivku na šetřící a vše, co bychom poté snědli, by se uložilo do tuků.

Navíc, pokud si budete tělo tímto způsobem týrat opakovaně, můžete si změnit metabolismus nevratně. 

Délka a četnost půstu je hodně individuální. Záleží na životním stylu a potřebách každého z nás. Vždy byste se měli řídit především svými pocity. Vždyť co jednomu prospívá, může druhému uškodit.

Jednodenní odlehčovací dny neznamenají pro zdravého člověka prakticky žádné omezení, někdo je drží třeba i každý týden. Třídenní detoxikační kúry jsou vhodné hlavně v období po nadměrné konzumaci jídla.

Bez porady s odborníkem by neměli půst držet lidé s podváhou, s poruchou metabolismu, diabetici a malé děti.  

Tekutiny jako základ
Aby se škodliviny z těla dostatečně vyplavovaly, je důležité hodně pít. Nejlepší jsou neperlivé vody, lehké minerálky nebo ovocné čaje. Obecně se doporučuje vypít dva až tři litry tekutin za den.

Pokud běžně pitný režim zanedbáváte, začněte víc pít postupně. Rychlá změna by pro vaše tělo byla spíš vyčerpávající.

Přirozený detoxikační proces podpoříte také pitím bylinkových čajů. Výborné pročišťující účinky má například kopřiva, jitrocel nebo černý bez. Odvary z nich pijte v rámci půstu nebo si naordinujte třítýdenní čajovou kúru, při které budete normálně, ale pokud možno zdravě jíst.

Nepřesáhněte však množství víc než půl litru za den. Nadměrné pití bylinkových čajů vám mohlo přinést víc škody než užitku. Mohou totiž zpomalovat, nebo naopak zrychlovat činnost srdce, zatěžovat játra a ledviny, navíc mají močopudné účinky, takže po dvou či třech litrech denně vám naprosto dehydrují organismus.

Lidé s poruchami ledvin nebo oběhového systému by se o užívání bylinek měli vždy poradit s lékařem. Stejná pravidla jako pro bylinkové čaje platí i pro silné minerální vody.  

Když nechcete hladovět
Pokud půst není nic pro vás, toxinů se můžete zbavit i jiným způsobem. Škodlivé látky vám ze střev pomůže vymést vláknina.

Jde o přírodní látku pro naše tělo nestravitelnou, která při procházení střevním traktem absorbuje toxiny a bez vstřebání se s nimi vyloučí ven.

Zároveň na sebe váže vodu a po nabobtnání usnadňuje díky svému objemu průchod střevem - tím zabraňuje zácpě a upravuje vyprazdňování. Musí se však dostatečně zapít. V opačném případě si vezme vodu z organismu.

Bohaté na vlákninu jsou hlavně celozrnné výrobky, neloupané luštěniny, zelí a další zelenina a ovoce. Pro intenzivnější očistu je lepší užívat vlákninu v podobě doplňků stravy.

Samozřejmě ani vláknina není dokonalá - kromě toxinů absorbuje také vitaminy a stopové prvky, proto je nutné zároveň zvýšit příjem i těchto látek. Vhodná je třítýdenní až měsíční kúra, a to dvakrát ročně. Nedoporučuje se lidem s onemocněním střev či slinivky.

Rovnováhu ve střevech vám pomohou nastolit i přípravky s tzv. bifidobakteriemi. Mají hned několik významných plus: obnovují střevní mikroflóru, odstraňují toxiny, brání množení bakterií, upravují činnost střev a přirozeně podporují obranyschopnost organismu.

Pokud jíte pravidelně mléčné výrobky se živou kulturou, stačí vám dvakrát ročně třítýdenní až měsíční kúra. Jen potravinové doplňky nic nezmůžou.

Během pročišťování byste neměli organismus dále zanášet. Omezte konzumaci uzenin a červeného masa, bílého pečiva, sladkostí, nadměrného množství soli, instantních výrobků, kávy, černého čaje, alkoholu a slazených nápojů.

A vnitřní očistu podpořte tou vnější. Hodně se hýbejte a choďte na procházky - čerstvý vzduch čisticí proces vždycky urychlí. Pokud můžete, navštivte saunu. Při pocení se toxiny lépe odplaví, rozproudí se krevní oběh a prokrvené detoxikační orgány pak lépe pracují.

Jak postupovat

1. Očistnou kúru si dobře naplánujte
Astrologové považují za nejvhodnější dny, kdy je Měsíc v novoluní, úplňku a ve čtvrtích. Pro vás je mnohem důležitější, co budete daný den či dny dělat - určitě byste neměli plánovat žádnou větší fyzickou či psychickou zátěž.

2. Při jednodenních půstech jen pijte
Vhodné jsou ovocné a zeleninové šťávy, ovocné čaje, minerálky a voda bez bublinek. Pokud už odpoledne padáte hlady, netrapte se a klidně si dejte i kousek ovoce nebo zeleniny. Vždy je lepší malý prohřešek, než potom v pološíleném stavu vybílit ledničku.

3. Jídelníček
Jídelníček při dvou až třídenní očistě by měl zahrnovat to samé, plus dostatek ovoce a zeleniny.

4. Neslaďte
V obou případech neslaďte - pozor na kupované džusy s přidaným cukrem ani nepoužívejte náhradní sladidla. Je-li to ve vašich silách, vynechte nápoje obsahující kofein.

5. Buďte opatrní
Aby byly účinky půstu trvalé, měli byste si dávat pozor i na to, co jíst po něm. Strava po půstu má být lehce stravitelná. Ke snídani jsou vhodné mléčné výrobky s ovocem, ovesnými vločkami nebo slunečnicovými semínky a ořechy, během dne dejte přednost jídlům ze zeleniny či obilovin. Jezte po menších porcích.
Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...