Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chození naboso je nový trend. Není však pro každého

  1:37
Stále více lidí mění klasické boty za tzv. bosou obuv s tenkou podrážkou, která umožňuje velmi citlivě vnímat povrch. Podle nadšených příznivců je to pro nohu daleko zdravější a přirozenější než tvrdé podrážky a podpatky. Je to skutečně tak a pro koho se bosá obuv hodí?
Nohám prospívají přírodní povrchy jako je tráva nebo písek, s těmi umělými ve...

Nohám prospívají přírodní povrchy jako je tráva nebo písek, s těmi umělými ve městech je to horší. | foto: Profimedia.cz

Už od pradávna slouží boty jako ochrana nohy proti úrazu, poranění nebo špíně. Poskytují nám opor, stabilitu a díky tomu dokážeme zdolat i náročnější a členitý terén. Přesto není nošení bot vždycky výhrou. Statistiky ukazují, že ač se 99 % dětí rodí se zdravými chodidly, do první třídy jich jde třetina se zdeformovaným chodidlem. 

Viníkem je v drtivé většině případů nevhodný výběr obuvi, který zabraňuje správnému postavení a funkci nohy. Správná obuv má padnout, být pohodlná a přiměřeně ohebná. Bota, která je buď příliš tvrdá, nebo měkká, mála, nebo o něco větší, nebo není v souladu s tvarem nohy, nám může způsobit velké problémy. Ty mohu vést nejen k bolesti, ale i k potížím se zády a páteří a skončit operací. 

„Většina dětí v předškolním věku, které ke mně do ordinace dorazí, má valgozitu (vybočení - pozn.red.) patiček nebo kotníků, nebo jiný problém, který se týká svalů či kloubů na noze. To, že dítě šmajdá, nebo špatně vytáčí špičky, má ale souvislost s celkovým držením těla a vyžaduje komplexní péči,“ popisuje fyzioterapeutka Lucie Kolínská.

Podobně se i u dospělých lidí kvalita obuvi a způsob chůze podepisuje na celkovém držení těla. V touze po zdravých nohou se čím dál více lidí zbavuje klasických bot s tvrdou podrážkou a zkouší chůzi v tzv. barefoot obuvi. 

Podle barefoot příznivců není tělo přizpůsobeno tvrdým podrážkám a podpatkům, protože se liší od přirozené anatomie chodidla. Bosé boty simulují přirozený bosý stav nohy. Mají ultra tenkou podešev, která je sice odolná proti odřeninám nebo propíchnutí, ale zároveň dopřává chodidlu volnost.

„Pokud chceme zajistit noze v obuvi chůzi jako naboso, měla by obuv mít tenkou podešev, maximálně 2 až 3 milimetry, která je zároveň natolik flexibilní, že je zajištěn nejen přirozený odval nohy při chůzi, ale i vnímání povrchu, po kterém ta noha jde. Svršek obuvi by měl být z pružného materiálu, aby nezpůsoboval žádné otlaky a deformity, obuv by měla mít optimální tvar kopyta a umožnit noze možnost přirozeného pohybu,“ popisuje Jana Vašková, podiatrička a členka České obuvnické a kožedělné asociace.

A dodává, že existuje celá řada barefootové obuvi, která splňuje pouze jeden z těchto parametrů, nebo má různé korekční prvky a nejedná se tak o správný barefoot. „Nejlepší barefootová obuv je prstová ponožka. Pěkně drží na noze, chrání ji proti lehčímu poranění a umožňuje přirozený pohyb. Podobně konstrukčně by měla být řešena i pětiprstá obuv,“ říká Jana Vašková.

Příznivci chození naboso si libují, že jim barefoot obuv zlepšuje celkovou stabilitu a držení těla, stimuluje reflexní zóny plosky nohou, pomáhá posilovat svaly a šlachy, zlepšuje krevní oběh a především dává pocit svobody. Podle odborníků je ale problém ten, že na bosou chůzi na tvrdých a pevných površích nejsme zvyklí, protože dlouhodobě chodíme v pevné obuvi. A barefootová obuv mění typ chůze. 

Noha, která vyrovnává nerovnosti přírodního povrchu, musí mít vyklenutou podélnou klenbu a dostatečně vyvinuté svaly, aby mohla udržovat stabilitu a pružit. Jestliže chodíme dlouhodobě bosky po rovném povrchu, tak noha se trochu zdeformuje, rozšíří se a podélná klenba poklesne. „Noha se postupně přizpůsobí, stejně tak i svalový systém. Člověk zvyklý na pevnou obuv začne najednou chodit jinak, což pro něj není přirozené, protože na to jeho svalový systém není přizpůsobený, noha na to není stavěná a může to způsobit problém,“ vysvětluje podiatrička. 

„Chůze v bosé obuvi nebo úplně naboso se hodí do terénu, do přírody, kde je tráva, kořeny, kamínky, písek. Do města na asfalt a rovný povrch mi absolutně nepřijde vhodná, protože nepřináší kýžený efekt pro nohu,“ vyjádřila se Lucie Kolínská. 

„Noha každého člověka se chová jinak, takže se nedá jednoznačně říci, zda je bosá obuv pro daného člověka zdravá nebo nikoliv. Proto bych nejdříve doporučila absolvovat komplexní diagnostiku a podiatrické vyšetření nohou, než člověk začne chodit v bosých botách. Vyšetřením se zjistí v jakém stavu nohy jsou , jestli netrpí strukturální nebo funkční poruchou,“ uzavírá Jana Vašková.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...