Obchod s vitaminy kvete

  • 7
Výrobci vitaminů a minerálů se mohou radovat. Obchod s těmito výrobky, označovanými jako potravinové doplňky, kvete. "Ročně si jich lidé koupí přibližně za čtyři a půl miliardy korun, ale úplně přesně to vyčíslit nelze," říká expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

Pro srovnání: za volně prodejné léky například na bolavou hlavu nebo horečku lidé loni utratili 4,2 miliardy korun.

Přesné statistiky neexistují, ale podle odhadu lékárníků asi nejvíce lidé utrácejí za různé vitaminové preparáty, mimo jiné proto, že jejich nabídka je největší.

Vliv má rostoucí zájem lidí o vlastní zdraví a snaha umělými výrobky dohnat hříchy ve výživě. A také propagace výrobků, ať už v tiskovinách nebo v televizi. "Zájem se zvyšuje s různými reklamními kampaněmi," potvrzuje pardubický lékárník Jiří Zimák.

Není přitom vůbec snadné se v nabídce vitaminů a dalších preparátů vyznat. Jejich výrobci to lidem nijak neusnadňují. "Je potřeba si uvědomit, že je rozdíl mezi léky a potravinovými doplňky. Zatímco léky musí podstupovat zkoušky na účinnost, u doplňků se testuje pouze to, zda neškodí zdraví," upozorňuje Josef Suchopár.

Obojí se přitom většinou prodává v lékárně, takže člověk může nabýt mylného dojmu, že účinek je zaručen. 

Jak se vyznat v široké nabídce lékáren
Vyznat se v nabídce lékáren není jednoduché. Zatímco léky většinou doporučí lékař, při výběru vitaminů, minerálů a dalších potravinových doplňků je člověk odkázán sám na sebe.

RADY PRO NÁKUP

rozhodujte se podle toho, co od přípravku očekáváte. Některé vitaminy stojí více například proto, že rychleji zaberou. Účinná látka je však stejná.
reklama obvykle účinky přípravků nadsazuje. V případě potravinových doplňků, což se týká většiny minerálů, vitaminů nebo třeba přípravků proti bolestem kloubů, vůbec není povinností výrobce účinnost testovat.
• potravinové doplňky v žádném případě nenahrazují léky.

Dát dvacet korun za obyčejný lék proti bolesti se mnoha lidem nechce a raději si jej nechají předepsat od lékaře na pojišťovnu. Přitom jindy neváhají vydat klidně i několik set korun za vitamin nebo přípravek proti bolavým kloubům, který jim v televizní reklamě doporučuje známý herec.

"Taková reklama se vždycky projeví. Lidé si pak pro propagovaný výrobek chodí častěji," potvrzuje pražský lékárník Jan Blažek. Zrovna tak na lidi působí články ve speciálních tiskovinách, jako je Zdravý život, sloužících právě k propagaci podobných výrobků.

Texty se tváří jako nezávislé, zaštítěné odborníky, ale ve skutečnosti je to jen reklama. "Reklama na tyto výrobky přitom bývá agresivní nebo dokonce podprahová," tvrdí expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

A dodává: Je velmi těžké se v nabídce vyznat, protože informace prostě nejsou k mání nebo nejsou dostupné. "Všeho moc škodí, i vitaminů. Někdy jsou škody pouze na vlastní peněžence, jindy mohou být i na zdraví," říká k tomu další lékárník Jiří Zimák z Pardubic.

Vitaminy versus léky
Je pravda, že některé vitaminové preparáty jsou registrovány jako léky. U všech ostatních platí, že prošly testy, avšak pouze takovými, které doložily jejich zdravotní nezávadnost. Nikoli už účinnost.

To, že jsou k dostání v lékárnách, jim dodává na důvěryhodnosti. Slovo lékárna už samo o sobě evokuje, že "léčí". Přišli na to i výrobci kosmetických značek, jako je například Vichy, které se rovněž dají koupit v lékárnách.

"Různé preparáty se snaží svým designem přizpůsobit lékům, ale mají garantovánu jen svou nezávadnost. Jinými slovy: jejich výrobci nemuseli investovat peníze do důkazů, že přípravek skutečně dokáže všechno, co je uvedeno na obalu," říká k tomu Lumír Kroček, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

Kroček přitom nenabádá lidi, aby tyto přípravky nekupovali. "Říkám jen, aby neočekávali od těchto produktů stejný efekt jako od léků, protože ony neléčí. Respektive jejich výrobci to neprokázali."

Pokud nějaký preparát deklarovaný jako potravinový doplněk slibuje vyléčení, je lepší tomu nevěřit, doporučuje farmaceut Zdeněk Procházka z firmy, která se zabývá vzděláváním lékárníků.

Drahé doplňky
Ceny nejsou zrovna nízké, třeba u přípravků slibujících zpomalení stárnutí šplhají až k tisícovce. Je to trochu podobné jako v případě kosmetiky, podezřele levné přípravky by nebudily důvěru.

A tak zejména ženy vydávají horentní sumy za přípravky na rychlé a bezbolestné hubnutí nebo celulitidu. "Už sám pojem se tváří, jako že jde o nějakou nemoc, což není pravda. Nadto neznám produkt, který by tuto potíž prokazatelně odstranil," uvedl Kroček.

Někdy nastávají paradoxní situace jako třeba v případě přípravků na klouby. "Prodávají se léky s vyzkoušeným léčebným efektem i potravinové doplňky, které obsahují stejnou účinnou látku. Ten lék je přitom pouze na předpis, protože jde o hodně účinnou látku," upozorňuje farmaceut Procházka.

To, jak přesně a zda vůbec účinkuje potravní doplněk obdobného složení, ale třeba s jinou koncentrací účinné látky, už nikdo nehlídá.

JAK SI VYBRAT MEZI POTRAVINOVÝMI DOPLŇKY?

Rozhodování, jaký potravinový doplněk si koupit, nebývá jednoduché. Příkladem budiž třeba nejznámější vitamin C. Člověku, který přijde do lékárny, nejspíše nabídnou poměrně široký výběr.

Na jedné straně budou obyčejné kyselé tabletky určené k cucání, na straně druhé želatinové tobolky, z nichž se vitamin postupně uvolňuje 24 hodin. Cenový rozdíl? Zhruba dvacet korun oproti sto padesáti. Přesná cena závisí na konkrétním výrobku.

"Je na zákazníkovi, pro jaký se rozhodne. Záleží třeba na tom, zda chce, aby vitamin účinkoval co nejrychleji. Pak může zvolit šumivé tablety, tato forma léku zpřístupní lék tělu rychleji. Ovšem budou dražší, protože je dražší je vyrobit," říká Zdeněk Procházka z firmy zabývající se vzděláváním lékárníků.

V čem mohou pomáhat?
Přinášíme přehled nejběžnějších potravinových doplňků s vysvětlením, k čemu mohou být dobré.

Vitaminy - jsou to pro tělo nezbytné látky, ale často platí, že v přírodní formě například z ovoce je tělo dokáže lépe využít. Dobré je kupovat jednotlivé vitaminy podle toho, které tělu zrovna schází.

Ženšen - doporučuje se k posílení obranyschopnosti organismu, tlumí následky stresu. Na trhu se objevují levnější náhražky nejúčinnějšího čínského ženšenu.

Gingko biloba - česky jinan dvoulaločný. Má pročišťovat krevní oběh.

Echinacea - česky třapatka nachová. Zvyšuje imunitu, doporučuje se preventivní užívání například v době chřipek.

Přípravky na klouby - obsahují složky, které mají obnovovat poškozené chrupavky.

Přípravky zpomalující stárnutí - komplex vitaminů, minerálů a dalších prvků, mohou skutečně zlepšit výkonnost seniorů, nevýhodou je, že si na ně tělo zvykne a těžce snáší vysazení. Patří k nejdražším doplňkům.