Ona
Za zkažené zuby si totiž mohou lidé především sami. Většinou se nelze vymlouvat na špatnou genetickou výbavu.

Za zkažené zuby si totiž mohou lidé především sami. Většinou se nelze vymlouvat na špatnou genetickou výbavu. | foto: Profimedia.cz

O zuby se vyplatí pečovat, ušetříte hodně peněz

  • 9
Už dnes se u zubního lékaře platí. A nejsou to vždy zrovna zanedbatelné částky. Nejvíce ušetříte, když si budete zuby pořádně čistit.

Pokud si chcete dopřát nadstandardní ošetření a materiály, bude vás to stát stovky, ale mnohdy i tisíce korun. Zdravotní pojišťovny totiž hradí jen základní ošetření. Někteří lékaři dokonce neuzavřeli smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. U nich pak platíte za všechno. Tedy nejen za zubní náhrady nebo plomby, ale i za prohlídky, anestezii, rentgeny, zkrátka každý zákrok. Takových lékařů se však regulační poplatky netýkají.
 
Teprve druhá návštěva je zdarma

Poplatek třicet respektive devadesát korun se proto může zdát v porovnání s tím, kolik stojí služby stomatologa, zcela zanedbatelný. Máte-li zaplatit tři a půl tisíce korun za jednu korunku, je už téměř jedno, jestli lékaři dáte kupříkladu 3 450, nebo 3 480 korun.

Nejlevnější variantou je proto především důkladná a pravidelná péče o chrup. Vyplatí se nelitovat jednou za rok třiceti korun za první kontrolní prohlídku. Tu druhou preventivní pak budete mít zdarma. Lékaři tak chtějí pacienty motivovat, aby do zubní ordinace chodili jednou za půl roku. Jen tak zachytí počínající parodontózu či kaz a „nedovolí“ mu způsobit v ústech větší problém.

Dentální hygienistka vás naučí čistit zuby
Stejně tak může být výhodné navštěvovat pravidelně dentální hygienistku, i když nad tím někteří mávnou rukou: zbytečné vyhazovaní peněz. Naučí vás, jak o zuby správně pečovat, doporučí nebo i prodá vhodné zubní pasty, ústní vody, mezizubní kartáčky a zubní nitě.

Umí odstranit zubní pigment a kámen nebo pomoci při léčbě citlivých zubů. Právě zubní kámen - ztvrdlý zubní plak - jde ruku v ruce s kazy a nemocí dásně, parodontózou.
 
Správnou péčí můžete ušetřit i tisíce korun

Služby dentální hygienistky zdravotní pojišťovny nehradí, za jednotlivé návštěvy tak zaplatíte několik set či tisíc korun. Díky tomu můžete v budoucnu ušetřit i desítky tisíc korun za nové zuby - například v podobě korunek, můstků nebo implantátů.

Návštěva dentální hygienistky by měla jen odstartovat dokonalou péči ve vaší koupelně. Jak říkají stomatologové, devadesát procent péče o zuby se odehrává právě tam, ordinace je poslední řešení.

Geny nejsou hlavním viníkem
Za zkažené zuby si totiž mohou lidé především sami. V naprosté většině případů se totiž nelze vymlouvat na špatnou genetickou výbavu. Špatný chrup a parodontóza bývají známkou toho, že se o svá ústa špatně staráte.
 
A jak to dělat správně? Základem je důkladné čištění, alespoň dvakrát denně po dobu tří minut, ideálně však po každém jídle nebo alespoň mezi ranním a večerním čištěním žvýkat žvýkačku. Běžný kartáček by neměl být jediným nástrojem při péči o chrup. Doplňte ho kartáčkem pro mezizubní prostory a zubní nití.

Kartáčky pro mezizubní prostory se prodávají v různých provedeních a velikostech. Ty levnější mají malé umělohmotné držátko. Poté, co je použijete - obvykle nevydrží déle než týden -se vyhodí. K těm dražším si koupíte kovový nástavec a na něm kartáčky vyměňujete. Velikost kartáčků musí vždy doporučit odborník na základě změření mezizubních prostor. Po vyčištění je dobré vypláchnout ústa zubní vodou stejné značky, jako je pasta.
 
Naučte se zuby správně čistit
Začněte na vnitřní straně zubů. Praváci by měli nejdříve vyčistit pravou dolní a poté levou dolní čelist zevnitř, leváci si strany prohodí v opačném pořadí. Pak pokračujete z vnitřní strany nahoře.

Dále se zaměřte ve stejném pořadí na vnější strany. Strany zubů čistěte zub po zubu (najednou nejvíce dva až tři zuby) takzvanou vibrační technikou: přiložte kartáček v úhlu 45 stupňů k dásním. Kartáčkem zub drobnými pohyby „masírujte“ směrem od dásně dolů. Stahujete tak nejlépe plak, který se usazuje na dásni u kořene zubu.

Dolní a horní přední zuby čistěte tak, že přiložíte kartáček kolmo k zubům. Polovina hlavy kartáčku by měla dosahovat za přední zuby. Pohybujte kartáčkem jemnými pohyby směrem nahoru a dolů. Nakonec věnujte péči kousacím plochám.
 
Kousací plochy čistěte pohybem vpřed a vzad. Zuby si čistěte alespoň tři minuty. Abyste nemuseli čas stopovat na hodinkách, pusťte si k čištění třeba svou oblíbenou písničku stejné délky.

Vyberte si měkký nebo středně tvrdý kartáček, je jedno, zda bude obyčejný nebo elektrický. Druhý jmenovaný vám jen usnadní práci. Umí totiž vibrovat přesně tak, jak byste to měli dělat i s mechanickým kartáčkem. Účelem čištění není zuby dřít, můžete si tak poškodit sklovinu, ale jemně stahovat plak.