Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O 15 kilo lehčí Andrea: Měla jsem víc tuku než prase před porážkou

  4:59aktualizováno  4:59
Nedoběhne malého syna. Zadýchává se, když tlačí dětský kočárek. Pětatřicetiletá Andrea měří 162 centimetrů a váží 113,5 kilogramů a cítí se jako slon. A to byla v dětství hubená a doktoři jí říkali, že by měla přibrat.

Paní Andrea v pořadu Jste to, co jíte - Paní Andrea shodila 15 kilogramů. | foto: TV Prima

"Potřebuji zhubnout, nevím, kam až bych to nechala dojít. Stydím se před manželem i dětmi," svěřila se Andrea v televizním pořadu Jste to, co jíte. Doktorku Kateřinu Cajthamlovou a výživového poradce Petra Havlíčka vyhlíží jako anděly spásy.

Je zoufalá, v životě už držela několik diet, ale její tělo pořád kyne a kyne, nedokáže si sama pomoci, bojí se zdravotních komplikací. "Když někam přijdu a mám si sednout do nějakých stoliček, zeptám se, jakou mají nosnost, abych jim to tam nerozkřápla."

Diety nepomohly

Andrea, která je nyní na mateřské, žije v nevelkém řadovém domě v Kryrech spolu s manželem a šesti dětmi. Dvě děti si přivedla ze svého prvního manželství, další dvě má se současným manželem a kromě toho s nimi žijí dva nezletilí sourozenci manžela, které mají v pěstounské péči.

Paní Andrea v pořadu Jste to, co jíte
Paní Andrea v pořadu Jste to, co jíte

Je vyučená kuchařka. Oblíbené jídlo nemá, protože sní všechno. "Vařím hodně. U nás je základ vaření maso na x způsobů. Nemyslím si, že bych vařila moc tučně. Pro mě jako kuchařku je jíška základ, děckám to vařím od narození. Manžel má jíšku rád namazanou na chleba. U nás se i dost pečou buchty a dorty, je nás osm, takže máme dort osmkrát do roka."

Od prvního porodu v 17 letech byla skoro pořád na dietách. Dokázala několikrát zhubnout o 25 až 30 kilo, nejméně měla před sedmi lety 78 kilo, jenže pokaždé za chvilku nastoupil jojo efekt. I když si vždy říkala, že už nikdy nenabere zpět, nepodařilo se jí to uhlídat.

V současné době vůbec nesportuje, i když její rodina ráda jezdí na hory pravidelně lyžovat. Jejím jediným pohybem jsou procházky. Ale když jsou třeba děti nemocné, tři dny nevyjde z domu.

"Kvůli tomu, že je nás tady hodně, těch starostí taky, člověk starost o sebe nechává až na poslední chvíli. Přibírala jsem, přibírala, jednoho dne jsem se na sebe podívala a zjistila jsem, že jsem to nechala dojít příliš daleko," přiznává Andrea.

Manžel si ale nestěžuje. "To, že Andrea přibrala, jsem si nějak nevšiml, protože byla před tím těhotná, pak porodila, já si v podstatě myslel, že je pořád těhotná," usmívá se manžel. "Andrea je milá a hodná ženská, myslím si, že i krásná, i když by někomu kila mohla vadit. Když se ale zamyslím, tak do budoucna i kvůli zdraví je určitě potřeba s tím něco dělat."

Víc tuku než zbytku těla

Veškerou naději na zhubnutí vkládá Andrea do doktorky Cajthamlové a poradce Havlíčka. "Já už si sama pomoct nedokážu," říká.

Andrea

Přes břicho zhubla 13 centimetrů a přes boky 14 centimetrů.

Ze 113,5 kilogramů se dostala na 99 kilo.

"Andrejka je typický případ dítěte v dětství hubeného bez svalové hmoty. Po těhotenství začala přibírat, takže první dieta tři roky po těhotenství, pak už se to houpalo nahoru dolů. Pro mě je to člověk, který spíš nejí," říká Kateřina Cajthamlová.

Testy podle Petra Havlíčka prokázaly, že Andrea má v těle 51 procent tuku. "Je to skoro 58 kilo tuku. Ona ten metabolismus má dietami zlikvidovaný docela slušně," dodává Havlíček.

Andrea v životě zkoušela už různé druhy diet. "Ale vždycky tam bylo něco špatně, hladověla jsem, na den mi stačilo jedno jablko a voda, to byla bomba, to jsem jednou skončila i na pohotovosti," vzpomíná.

Podle Kateřiny je problémem i to, že se Andrea příliš stresuje. "Rodině se neuvěřitelně obětuje, je taková úzkostná, aby všichni byli spokojení. Každou chvíli má pocit, že něco dělá špatně," soudí Cajthamlová.

Sladké, tučné hnízdo

Po prohlídce potravinových zásob má Kateřina s Petrem jasno. Jídelníček je založený na tucích, cukru, soli... "Sladké, tučné hnízdo," konstatuje doktorka Cajthamlová, která v bytě objeví třeba i plesnivý sýr.

Z lednice muselo pryč plno tučných, slaných, sladkých a chemických potravin, které by mohly i zdravému člověku způsobit zdravotní problémy.

Pozor na úzkostné stavy

Následoval klasický postup: Andrea dostala přesný jídelníček a také návod, jak se pohybovat, aby změnila svůj životní styl.

Paní Andrea v pořadu Jste to, co jíte
Paní Andrea v pořadu Jste to, co jíte

"Bude to pro ni velmi těžké, ale proces nápravy může být překvapivě rychlý, pokud nastartuje pohyb a bude se opravdu držet doporučení. Ale očekávám, že jí to bude dělat potíže," odhaduje Petr Havlíček.

Jenže se mýlil. Andrea najela na nový režim relativně snadno. "Přechod nebyl složitý, protože jsem s tím počítala. Hodně jsem se těšila, že se naučím používat věci, okolo kterých jsem jen v obchodě procházela," svěřila se v pořadu Jste to, co jíte.

Kateřina Cajthamlová sice uznává, že se Andrea vydala na správnou cestu, zároveň vidí nebezpečí v úzkostných stavech a ve stresu, které mohou všechno pokazit. "Problémy z dnešní doby nemám, spíše problémy z dřívějška, věci, se kterými se člověk špatně smiřuje, o kterých jsem nemluvila," potvrzuje Andrea, která pak své potíže řešila s doktorkou Cajthamlovou mimo kamery.

Hurá na lyže!

Andrea má velké přání. Chtěla by jako ostatní členové rodiny lyžovat. Jenže má s tím i problém. Jak dopnout lyžáky přes lýtka. Nakonec na hory vyrazila. A byla moc spokojená. "Bavilo mě to, zapotila jsem se u toho. Nečekala jsem, že zvládnu nějaký posun dopředu," usmívá se spokojeně. Na klobásu si ovšem musí nechat zajít chuť.

"Žádná klobása, žádná klobása," varuje ji Petr Havlíček. A odmítá i tvrzení, že jsou klobásy s 95 procenty masa. V klobáse podle něj nikdy tolik procent masa nebude.

Příště uvidíte

Josef Synáč z Kynšperku chce shodit alespoň 20 kilogramů. Nejvíce mu uškodilo, když vedl 10 let hernu. Jeho životospráva v té době byla katastrofální a kila rychle přibývala. Po uštknutí jedovatým hadem sice pan Josef zhubl, ale zakrátko byl zpět na své původní váze. Po návratu z nemocnice však začal přemýšlet o tom, že by si život měl víc užívat a být na sebe opatrnější...

Další díl boje s nadváhou a vlastní vůlí sledujte již ve čtvrtek 5. května od 21.20 hod na Primě.

"Andreu jsme dostávali na hory minimálně rok, mám radost, že překonala strach a že se jí to líbilo," říká manžel.

Stresy jsou pryč, kila taky

Život Andrey se totálně změnil. Zdravý jídelníček jí dodává energii, není unavená, sportuje, stresy jsou pryč. "Stres jsem dříve řešila jídlem, teď to nepotřebuju," říká. "Manžel si všiml, že jsem hubenější, dokonce mi řekl, že mi mizí celulitida, toho jsem si ani nevšimla."

Andrea dokonce uspěla v tradiční přepadovce, neohlášené návštěvě doktorky Cajthamlové. "Andreo, vám tu změnu věřím," říká Kateřina. Za to, že Andrea uspěla v přepadovce, dostala crossový trenažér.

"Výsledky na sobě pozoruju, věci jsou mi větší, nosím o číslo menší kalhoty. Doběhnu děti, vyběhnu schody, nezadýchám se. Dřív jsem nic nedělala, teď to dělám, protože chci být krásná," svěřuje se Andrea.

Dříve nosila kalhoty číslo 52, dnes má 48. Přes břicho zhubla 13 centimetrů a přes boky 14 centimetrů. Ze 113,5 kilogramů se dostala na 99.

"Z Andrejky mám velikánskou radost, byla to obětavá přetížená paní, která víc než na sebe myslela na ostatní, týrala se dietami. Na konci je to sebevědomá paní, která pochopila, že když ona bude spokojená, bude spokojená i její rodina," říká Kateřina Cajthamlová.

Petr Havlíček hovoří v podobném duchu: "Podle mého názoru je velmi úspěšná účastnice, pochopila, že to není jenom o jídle, ale taky o pohybu, psychice a odpočinku. Protože to zapojila všechno dohromady, tak ten výsledek je tak skvělý."

Andrea si pochvaluje, že hubne, aniž by hladověla. "Všichni si myslí, že trpím hlady, ale netrpím. Jenom jím trochu jinak," říká.

A zhubl dokonce i její manžel. Díky tomu, že Andrea začala vařit jiná jídla. "Zhubl jsem čtyři kila, už se to blíží k pěti, stačila jen ta změna, necvičím o nic víc než normálně," konstatuje.

Autor:
Nejčtenější

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější.
Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.   celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Na začátku pomůže rychlá chůze

Uvědomujete si to pokaždé, když dobíháte autobus, protože se ještě několik zastávek snažíte maskovat své funění. Vaše fyzická kondice je na bodu mrazu. Chtěli...  celý článek

Ilustrační fotografie
Tělocvik děti nezachrání. Většina se už obezity nezbaví, varuje Havlíček

Nenechte se zmást. Pár hodin školního tělocviku a jednou týdně pohybový kroužek pro zdravý vývoj dětí rozhodně nestačí. Experti doporučují tři typy aktivit,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Sporty, které nejvíce prospívají zdraví

Přemýšlíte nad tím, jaký vybrat sport, abyste prospěli vašemu zdraví? Tuto otázku řeší i experti a odpověď není zcela jednoznačná. Do desítky těch nejlepších...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z takových vychytávek je konturování. Pomocí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.