Ona

Nový přístroj urychlil vyšetření plodu

Rychlejší a spolehlivější informace o zdraví nenarozených dětí pomáhá zjišťovat v Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny v Olomouci nový přístroj. Lékaři tak zjistí riziko vývojových vad ze vzorku krve již během dvou hodin.

Podle přednosty ústavu Jiřího Šantavé existují v České republice plošné screeningové programy, které mohou absolvovat všechny těhotné ženy. Kromě ultrazvukového sledování se vyšetření týká mateřské krve a plodové vody.

"Právě vyšetření plodové vody se dosud provádělo zhruba v polovině těhotenství a mělo řadu nevýhod. Matky musely čekat téměř tři týdny na výsledky pěstování buněk plodové vody, což pro ně bylo vždy stresující. Podstata vyšetření novým přístrojem je v maximálním zkrácení doby, po kterou musí těhotná čekat na výsledky," popsal přednosti nového přístroje.

Žena přichází na vyšetření mezi 11. až 14. týdnem těhotenství. V jednom dni podstoupí vyšetření ultrazvukem a zdravotníci jí odeberou i krev. Počítač výsledky vyhodnotí během dvou hodin. Pokud je výsledek pozitivní, podstoupí žena tentýž den ještě odběr vzorku tkáně placenty a výsledky se dozví maximálně do dvou dnů.

Ústav začal už před rokem využívat jako první v zemi takzvané metody one stop clinic, kdy pacientky projdou všemi vyšetřeními v jediný den.

Nový přístroj poskytne výsledky ještě rychleji a přesněji. "Výhodou metody je přesnost výsledků, která se zvýšila z 65 na 97 procent," doplnil Šantavý.

Zájem o metodu narůstá. Zatímco vloni v lednu ji lékaři využili u deseti žen, v prosinci jich bylo už 600.

Olomoucký ústav se stal také školicím střediskem pro lékaře ze střední a východní Evropy. Nové metody se loni přijelo učit na 500 zahraničních lékařů.

Ústav se stavem plodu zabývá téměř 30 let. I jeho zásluhou se v regionu podařilo snížit úmrtnost dětí před narozením a těsně po něm. V současné době se pohybuje pod celorepublikovým průměrem, který je čtyři promile.

Olomoucká fakultní nemocnice přístroj pořídila za 1,5 milionu korun, na nákup jí přispěl kraj.

Je péče o děti starost, nebo zábava? - čtěte ZDE