Ona
Komplikace při císařském řezu jsou až šestkrát větší než při normálním porodu.

Komplikace při císařském řezu jsou až šestkrát větší než při normálním porodu. | foto: Profimedia.cz

Nová móda: císařský řez

  • 372
Evropu zachvátila nebezpečná móda. Stále více žen vyžaduje z obavy před klasickým porodem císařský řez. A to i přesto, že představuje značné riziko.

Z nejbližších států s tímto problémem bojuje především Polsko, kde se stal císařský řez velmi módní a žádanou záležitostí. Motivací žen, které ho vyžadují, je především strach a obavy z klasického porodu a možnost bezbolestného sexu po porodu. Na druhou stranu se porodům císařským řezem nebrání ani lékaři, pro které představuje možnost, jak se vyhnout pozdějšímu obviňování rodičů z chyb u porodu.

Vyšší věk, větší riziko
Císařský řez dostal údajně své jméno po císaři Caesarovi, kterého museli při porodu z břicha jeho matky vyřezat, a měl by být zákrokem, který se používá výhradně při zdravotních komplikacích matky nebo dítěte. Stále častěji se ale provádějí císařské řezy na přání.

Kromě toho v současné době císařskému řezu "nahrává" i skutečnost, že stále narůstá počet žen, které otěhotní ve vyšším věku. Zdravotní komplikace si potom tento zákrok vynutí. U nás tvoří porod císařským řezem téměř pětinu všech porodů, v Polsku je to víc než 27 procent, ve Velké Británii je to třetina a jejich počet narůstá i v dalších evropských zemích.

Přitom však Světová federace porodníků a gynekologů zařadila provedení císařského řezu do kategorie závažných poporodních onemocnění, jak uvedl vedoucí perinatologického programu v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Petr Velebil.

Císařský řez podle Velebila představuje zejména u prvorodiček riziko pro další těhotenství a porod. Počet těchto chirurgických zákroků se zvyšuje zejména v důsledku častějších vícečetných těhotenství a se změnou přístupu k porodu dítěte koncem pánevním. Existuje však i řada dalších zdravotních důvodů pro volbu císařského řezu.
  
Šestkrát větší komplikace
Ať už se však císařský řez provádí kvůli zdravotním důvodům, nebo na přání matky, představuje obrovský zásah do těla matky. Statistiky uvádějí, že nebezpečí komplikací je u této operace až šestkrát vyšší než u spontánního porodu.

WHO doporučuje porodníkům, aby rozhodnutí o jeho provedení pečlivě zvažovali. Polské ministerstvo zdravotnictví chce dokonce snížit počet císařských řezů tak, že se stanou pro nemocnice finančně nevýhodné. Řešení by však omezilo právo rodičky na volbu, jakým způsobem má její dítě přijít na svět.