Důvody, proč musíte na záchod uprostřed noci. Oteklé nohy i kapavka

Považujete své noční návštěvy toalety za normální a nevyhnutelné? Pak věřte, že to normální není. Podle odborníků byste spánek dlouhodobě přerušovaný častým močením rozhodně měli řešit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poruchy nočního odpočinku mohou být z krátkodobého hlediska příčinou nadměrné únavy přes den, nesoustředěnosti, závratí a přejídání kvůli nedostatku energie. Dlouhodobé důsledky pak mohou vést k závažným zdravotním problémům, jako jsou deprese či zhoršení imunitního systému, a celkovému zhoršení zdraví. Obecně platí, že zdravý člověk by měl spát bez přerušení šest až osm hodin, pokud před spaním nevypil příliš mnoho tekutin.

„Při problému s močením uprostřed noci je důležité si zodpovědět na zásadní otázku, zda vás vzbudila potřeba močit, nebo jste se probudili a všimli si, že musíte ́na malou ́,“ uvedl doktor Randy Wexler, místopředseda pro klinické záležitosti z Ohio State University Medical Center.

Domácí lékař

Ten zároveň vysvětlil, že zvýšený průtok krve do ledvin ve spánku může urychlit produkci moči. Takže pokud vás probudí chrápající partner nebo jiný důvod, který nemá nic společného s močovým měchýřem, nebudete mít žádný problém s produkcí moči, pokud se rozhodnete jít do koupelny. Ale jestliže vás vzbudí nutkání na močení, neměli byste podle doktora Wexlera tento problém ignorovat.

„Zdravého člověka by nemělo nucení na močení vzbudit. Močový měchýř člověka je uzpůsoben tak, aby vydržel bez nucení na močení zhruba 6 až 8 hodin. Tedy když před spaním nevypijete litr vody, několik piv nebo káv,“ řekla praktická lékařka Šárka Soukupová.

Faktorů, které mohou přispívat k potřebě močení v noci, a tím pádem k narušení vašeho spánku, může být hned několik. Přečtěte si, které to nejčastěji jsou.

Nadměrný příjem tekutin před spaním

Ano, tato příčina nočního nutkání na močení je velmi zřejmá. „Někteří lidé si neuvědomují, kolik vody vypijí pár hodin před spaním a jak moc může příjem tekutin narušit jejich spánek,“ říká doktor Wexler, který svým pacientům doporučuje přestat pít dvě hodiny přes spaním a zároveň radí odskočit si na záchod těsně před tím, než se uložíte ke spánku.

Pokud budete postupovat podle těchto pokynů a přesto se budete v noci probouzet, je podle Wexlera vhodné navštívit lékaře.

Alkohol nebo kofein před usnutím

Jestliže si rádi dopřejete sklenku piva nebo vína po večeři, pak jste nejspíš na noční probouzení v důsledku potřeby na malou zvyklí. Stejný účinek mohou předpokládat také zarytí fanoušci kávy, kteří si ji rádi vychutnají i před spaním.

Za obvyklé se považuje vyloučení zhruba 1,5 – 1,8 litru moči (to odpovídá asi 5 až 7 močením denně). V noci by pak člověk neměl být nutkáním močit vzbuzen více než jedenkrát. Pokud chodíte častěji, je lepší a důležité zajít k lékaři (praktický lékař, gynekolog, urolog), který zjistí popř. vyloučí závažné zdravotní problémy, které by tento problém mohly způsobovat.

„Alkohol i káva mohou zvýšit produkci moči a pokud je pijete před spaním, koledujete si o potíže. Proto doporučuji zastavit veškerý příjem kofeinu, a to jak z kávy, tak z černého čaje, nejpozději v 18 hodin. A alkohol přestat pít nejméně tři hodiny před spaním,“ uvedl lékař Randy Wexler.

Pokud i přes omezení kofeinu a alkoholu váš problém přetrvává, je vhodné poradit se s lékařem.

Nedostatek antidiuretického hormonu

Že jste o takovém hormonu nikdy neslyšeli? Pak je načase vám ho představit, zvláště pokud se v noci probouzíte kvůli nutkání na močení. Doktor Tobias Köhler, předseda urologie v Illinois Memorial Hospital uvedl, že přirozená ztráta antidiuretického hormonu (ADH) přichází se stářím. Pokud máte nedostatek ADH, ztrácí se ledvinami mnoho tekutin a moč je tak zředěnější a krev je koncentrovanější. To se projevuje nadměrnou žízní, dehydratací, zvýšenou koncentrací sodíku v krvi a právě častějším močením.

Přirozená ztráta hormonů obvykle začíná kolem 40 let, ale často nastává až mnohem později mezi 60. či 70. rokem života.

Infekce močových cest

Jste-li žena a vyloučila jste všechny výše zmíněné spouštěče, nejpravděpodobnějším viníkem vašich nočních návštěv toalety je infekce močových cest.

„Pokud se jedná o infekci močových cest, močení může být doprovázeno pálením, ukapáváním nebo nepohodlím,“ vysvětlil lékař Wexler s tím, že tyto pocity přetrvávají i během dne.

Oteklé nohy

Zadržování vody v těle způsobuje otoky, přičemž nejčastěji otékají dolní končetiny. Za tímto problémem může stát užívání některých léků, fyzická nečinnost, nadměrný přísun soli, také špatná cirkulace, problémy se štítnou žlázou či s ledvinami, nebo těhotenství. Kromě toho, že je tento stav bolestivý a způsobuje výrazné nepohodlí, může také přispívat ke zvýšenému nutkání na močení při poloze vleže.

Cviky na posílení pánevního dna: trénovat můžete při sexu i vaření

Ilustrační snímek

„Všechny tekutiny v nohách musí někam jít a to zvyšuje produkci moči,“ uvedl doktor Köhler. V tomto případě radí zvednout nohy pár hodin před spaním do vyvýšené polohy. Tekutina v dolní polovině těla se tím přesune alespoň trochu vzhůru a dovolí vám dojít si na záchod ještě před spaním.

Cukrovka

Při diabetu může vaše tělo zvýšit produkci moči, aby se odstranilo nadbytečné množství cukru z krve. To by mohlo podle doktora Wexlera vysvětlovat, proč se probouzíte v noci. Ovšem stejně jako u infekce močových cest, časté močení způsobené diabetem nebo prediabetem přetrvává i během dne.

Příčina nutkání na močení v noci může být dále v polyurii – tedy celkově vyšší tvorbě moče, nad 3 litry za den. „Tu způsobuje právě například cukrovka, vzácnější žíznivka, často zvýšený příjem tekutin, často léčba diuretiky – tedy léky na vysoký tlak, způsobujícími vyšší tvorbu moče,“ uvedla Soukupová, která v tomto případě radí podstoupit celkové urologické vyšetření.

Sexuálně přenosné choroby

Jak už název napovídá, sexuálně přenosné nemoci se nejčastěji šíří nějakou formou sexuální aktivity. Některé z těchto chorob však můžou být přenášeny i jinou cestou. Sexuálně přenosné choroby jsou často bezpříznakové, ale jak uvedl doktor Wexler, některé z nich, jako jsou kapavka a chlamydie, mohou způsobit časté močení.

Dalším symptomem sexuálně přenosné choroby může být i pálení při močení, ale podle Wexlera je, zejména u dospělých osob ve středním a starším věku, tento příznak nejčastěji spojován s infekcí močového měchýře.

Sestup dělohy a močového měchýře

Sedm věcí, které vaši vaginu nepotěší

Dětský olej, mýdlo ani sedlo

Ilustrační fotografie

Prolaps dělohy patří mezi velmi nepříjemný a dlouhodobě zdraví ohrožující problém. Tento stav ovlivňuje vyprazdňování moči a stolice, zhoršuje kvalitu pohlavního života a znesnadňuje zapojení do sportovních a sociálních aktivit. Děloha je vazivově spojena s okolními orgány, tedy s močovým měchýřem, pochvou a konečníkem. Při sesunu dělohy se i sousední orgány deformují a stlačený močový měchýř může způsobovat častější nutkání na močení a inkontinenci.

„Ženy mohou při prolapsu močového měchýře provádět Kegelovy cviky, ale nejprve je nutné problém diagnostikovat,“ dodal doktor Wexler.

Problémy s prostatou

Předstojná žláza neboli prostata je umístěna pod močovým měchýřem a roste celý život. „Pokud žijete dost dlouho, budete mít problémy s prostatou,“ tvrdí Wexler a objasňuje, že zvětšená prostata může tlačit na močovou trubici, což ztěžuje úplné vyprázdnění močového měchýře a vy pak máte pocit, že potřebujete močit prakticky neustále.

Doktor Wexler ale uklidňuje, že problémy s močením spojené s prostatou nemají obvykle nic společného s rakovinou prostaty. Pokud je zvětšená prostata příčinou vašich močových problémů, zkonzultujte potíže s vaším lékařem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...