Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nezapomínejte na minerály, bez nich můžete přijít i o vlasy

  • 4
Minerály jsou pro organismus stejně důležité jako vitamíny. Fungují jako regulační a stavební prvek pro naše tělo. Nedostatek minerálů se projevuje zvláštním napětím, nespavostí, únavou, podrážděností, povadlou pokožkou, padáním vlasů, náchylností k zvracení, ztrátou chuti k jídlu či kožními nemocemi.

Nedostatek se těžko zjistí včas, ale když se již projeví poruchami, jejich náprava vyžaduje mnoho úsilí.

Některé prvky se téměř neukládají do zásoby, a proto je velmi důležité jejich pravidelné doplňování. Na které minerály bychom neměli zapomínat?

Jód

"Nedostatek jódu způsobuje zvětšení štítné žlázy," říká dětská lékařka Michaela Ferancová, spolupracovnice portálu lekari-online.cz. Jód je u nás dodáván do soli a je obsažen v mořských rybách.

Candát v olivové krustě.

Sodík

Jeden z nejdůležitější iontů. Je důležitý především pro udržení optimálního množství vody a rovnováhy mezi vnitrobuněčným a mimobuněčným prostředím. Podílí se na přenosu vzruchů, což je důležité pro činnost nervové tkáně, srdce i svalů.

Na co nezapomenout

Aby organismus dobře pracoval, potřebuje mnohé prvky.

Například jód, draslík, sodík nebo vápník.

Denně alespoň 100 miligramů.

"Pro organismus je škodlivé jak nadbytečné množství sodíku, tak i jeho nedostatek. K poruše rovnováhy dochází při malém přísunu vody, při ztrátách vody zvracením a pocením nebo při onemocnění ledvin či cukrovce," říká Ferancová. Sodík je součástí jedlé soli.

Draslík

Jeho nerovnováha vede především k poruchám srdečního rytmu, jež mohou vést až k zástavě srdce. Častým příznakem je slabost, únava, zvracení nebo porucha činnosti střev. Nedostatek může být způsoben i zvracením a průjmy. Draslík je součástí čerstvé zeleniny a ovoce.

Vápník

Slouží jako stavební materiál kostí, ale má význam i pro pohyb svalů, přenos signálů v nervovém systému, umožňuje srážení krve i uvolňování hormonů. Pokud ho budete mít v těle nedostatek, objeví se křeče, brnění nohou i rukou, emoční labilita až záchvaty křečí typu epileptického záchvatu.

Dlouhodobý nedostatek způsobuje řídnutí kostí s vysokým rizikem zlomenin. Vápník obsahují sýry, kravské mléko, hrozinky, minerální vody, jogurty.

Jahodník obecný

Hořčík

Je druhý nejčastěji zastoupený iont uvnitř buněk. "Je důležitý pro nervosvalový přenos, podílí se na udržení pravidelného srdečního rytmu, má velký význam pro kosti, zuby a imunitní systém," vysvětluje lékařka Ferancová.

Projevy nedostatku hořčíku jsou únava, bolesti hlavy, třes, problémy s koncentrací, bušení srdce, svalové křeče, lámavé nehty a vlasy. Hořčík obsahují například datle, maliny, jahody, meloun či banán.