Doporučujeme

Než si dáte šálek čaje (2.)

- Už víme jak se čaje pěstují a zpracovávají, a tak si můžeme povídat o tom, čím se od sebe liší, jak se třídí, označují a podle čeho posuzují. Například se liší svou fermentací (provoněním buněčnou šťávou čajových listů) na nefermentované, polofermentované a fermentované, nebo podle velikosti snítek na listové a zlomkové, dál podle způsobu výroby na čaje zpracované ortodoxní metodou nebo CTC-postupem (viz 1. část). Podle země původu se zase dělí na nejznámější čínské, cejlonské, indické, dále pak čaje z Jávy, Sumatry, Japonska...Znalci je rozliší dokonce i podle konkrétní plantáže. Pro nás je však důležité třídění podle základní barvy: na čaj černý a zelený.

ČERNÉ ČAJE

Čína
Čínských čajů je asi třicet druhů a pro své prvotřídní kvality patří ke "klasice". I přesto, že o nich - nejspíš konkurence - říká, že Evropanům chutnají příliš "měkce" narozdíl od silných aromatických čajů indických a cejlonských. Své názvy dostaly podle příslušných plantáží a k nejznámějším patří Keemun, Yunnan, Panyong, Szechuan. Z Číny pochází také Earl Grey Tea, lehce nahořklý černý čaj charakteristické vůně, aromatizovaný bergamotovým olejem (získaným lisováním slupek bergamotu, zvláštního druhu citrusu). Název však má po hraběti Greyovi, který na něj dostal recept jako dar při své diplomatické návštěvě Číny a zveřejnil jej v Anglii r. 1830. Dnes se vyrábí v celé řadě variant, různě se aromaticky lišících. V Anglii je velmi oblíben s mlékem.
Své věrné příznivce má čínský černý čaj Lapsang Souchong. Jeho vůně připomíná lyžařské vosky či těžké anglické lulkové tabáky. Vyrábí se z podřadných druhů lístků - "uzením". Lze jej použít i v nepatrných množstvích do směsí.

Indie
Indie vyrobí nejvíc čaje na světě. Ze severní Indie, jižních svahů Himaláje 2, z nadmořské výšky dva až tři tisíce metrů, pochází Darjeelig, který je považován za nejjemnější a nejaromatičtější čaj vůbec. Znalci se ovšem obávají, že Evropan se svými zdevastovanými chuťovými i čichovými orgány nemůže jeho nuance docenit. Ze severu Indie, avšak z nižších poloh pochází Assam, nápoj velmi tmavý, silný, drsný, těžký, armoatický, s typickým chuťovým dozvukem. Mezi tři nejznámější indické černé čaje patří ještě Nilgiri - jihoindický vysokohorský čaj (z dvou tisíc metrů) zvláštního výrazného aróma, podobnému "vysokohorskému Cejlonu". Většinou se přidává do směsí.

Cejlon
Zdejší čaje jsou oblíbené pro specifickou "drsnější" příchuť a zvláštní aróma. Jsou světlejší než indický Assam a tmavší než Darjeeling. Patří mezi čaje zlomkové a prodávají se  pod označením Ceylon Tea, takže záleží spíš na štěstí, na jaký přijdete. Nejkvalitnější jsou tzv. vysokohorské cejlonské čaje (Highgrown Ceylon Teas), které mají názvy opět podle svých plantáží. Jedním z nich je také čaj Uva z východních svahů centrálních hor, nebo nejznámější Dimbula s jemným aróma, syté barvy, či vysokohorský Nuwara Eliya a silný nápoj syté barvy ze středozemí - Kandy.

Příští středu 7. dubna najdete na tomto místě 3. část věnovanou čajům zeleným, čajovým směsím a čaji maté.


  • Vybrali jsme pro Vás