Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neumíte parkovat? Může za to výchova

  • 31
Nová studie australské psycholožky z Melbournské univerzity tvrdí, že přirozené rozdíly mezi muži a ženami neexistují. Jsou údajně formovány až naší výchovou.

O přirozených rozdílech mezi muži a ženami toho bylo napsáno již mnoho. Přispěly k tomu především bestsellery jako Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše Johna Graye a Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách Barbary a Allana Peaseových. Následně na to vyšlo v minulých letech mnoho dalších obdobných titulů, navazujících na nečekaně obrovský zájem o informace, týkající se partnerských vztahů.

Tyto knihy, popisující odlišné vnímání, chování a schopnosti obou pohlaví, nám vštěpovaly, že veškeré odlišnosti mezi pohlavími jsou vrozené a neměnné. Vznikly přirozeně rozdílným vývojem a díky odlišným rolím, které muži a ženy v minulosti zastávali.

Ženy se zkrátka nemohou naučit orientovat v mapách a auto nezaparkují správně ať se budou snažit sebevíc, protože na to prostě "nemají buňky" a není na tom nic špatného. To byla poselství knih minulého desetiletí. Muži a ženy byli takzvaně z jiných planet.

S naprosto opačným názorem nyní přišla psycholožka Cordelie Fineová z Melbournské univerzity. Ve své knize Delusions of Gender (Genderový klam) tvrdí, že přirozené rozdíly mezi pohlavími neexistují. "Neurologické srovnávací studie mozku mužů a žen vykazují pouze nepatrné strukturální rozdíly. Z toho vyplývá, že veškeré rozdíly v chování získáváme výchovou," tvrdí Fineová.

S tímto názorem souhlasí i doktorka Lise Eliotová z lékařské školy v Chicagu. "Ano, chlapci a dívky, muži a ženy jsou rozdílní. Ale většina těchto rozdílů je mnohem menších než je popsáno v knize Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše," říká Eliotová.