I zdravý člověk může po deseti minutách zírání do zrcadla projevovat úzkost (ilustrační snímek)

I zdravý člověk může po deseti minutách zírání do zrcadla projevovat úzkost (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nepozorujte se dlouho v zrcadle, přivodíte si psychické potíže

  • 174
S pozorováním sebe sama v zrcadle by se to nemělo přehánět. Může to totiž vést k psychickým potížím a vyvolat pocit úzkosti z vlastního vzhledu, a to dokonce i u zcela zdravých lidí, jak v posledním výzkumu zjistili lékaři.

Stačí k tomu i relativně krátká doba, něco přes deset minut, aby se pozorování v zrcadle proměnilo v závažnou psychiatrickou chorobu - dysmorfofobii. "Jde o těžko vyvratitelnou obavu z vady vzhledu, který se jeví ostatním jako normální. Typickým projevem je neustálá kontrola vzhledu u zrcadla, výrazné líčení a v neposlední řadě vyhledávání dermatologů a estetických chirurgů," vysvětluje Zdenka Staňková, primářka Psychiatrického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Z výzkumu Institutu psychiatrie z Londýna vyplývá, že po deseti minutách zírání na sebe do zrcadla začnou být lidé silně úzkostní a depresivní ze svého těla a s narůstajícím časem se jejich stav vážně zhoršuje.

"I zdraví a vyrovnaní jedinci začali projevovat známky stresu a úzkosti ze vzhledu vlastního těla," uvedli psychiatři z Londýna ke své studii.

Právě to, že závažnou psychiatrickou chorobu mohou onemocnět i zcela zdraví lidé, považují britští lékaři za nejpřekvapivější výsledky svého bádání. "I u zcela zdravých lidí má dlouhodobé zírání do zrcadla negativní vliv na jejich psychiku, konkrétně na vnímání vlastního těla a sebevědomí," uvedli.

Zrcadlový syndrom

List Daily Mail před časem zveřejnil studii, podle níž více než 90 procent žen ve věku čtyřicet až šedesát let trpí tím, co odborníci nazvali "Mid-life Mirror Angst syndrom". Jen devět procent lidí nad 50 let se cítilo spokojeno s tím, co vidí v zrcadle.

Průzkum se uskutečnil mezi 1 200 ženami, přičemž rozhodující pro dramatický pokles tělesné důvěry byly především změny způsobené věkem. Mezi další důvody patří třeba i vliv módního průmyslu zaměřeného na mládež a mladé lidi.

"Žijeme v době, kdy je krása definována jako mladá žena. Je to definice, která se stala posedlostí ve společnosti, a to zejména v médiích," řekla psycholožka Susan Quilliamová. Dodala, že studie poukázala na rostoucí počet žen ve středním věku, které se cítí natolik nešťastné ve své vlastní kůži, že se mnohé z nich snaží vyhnout svému obrazu v zrcadle.

"V polovině života se mohou ženy cítit neviditelné. Anebo v horším případě neatraktivní," poznamenala psycholožka.

Vyděšený Schwarzenegger

Svého času se vlastního obrazu v zrcadle zalekl dokonce Arnold Schwarzenegger, který už překonal šedesátku. Nechal se slyšet, že mu bylo mizerně, když se zahlédl v zrcadle. Figura kdysi vypracovaného svalovce se totiž během jeho úřadování coby kalifornského guvernéra hodně změnila. Terminátor proto po této příhodě začal na sobě znovu makat.