Nepodceňujte rakovinu tlustého střeva

Každý den zemře v Česku 16 lidí na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Každoročně je hlášeno 7500 nových případů a jen desetina lidí v nejohroženější věkové skupině využívá možnosti nechat si udělat zdarma jednoduchý test.

Ten rakovinu odhalí nebo zjistí určitý typ polypu, jenž se vždy promění ve zhoubný nádor.

Testy jsou pozitivní ve dvou až čtyřech procentech případů a pak je třeba provést endoskopem další vyšetření, které prokáže, zda jde skutečně o karcinom.

"Lidé se mnohdy testu nepodrobí z obavy, že jim lékař zjistí rakovinu, přitom naprostá většina testovaných se vlastně ujistí, že rakovinu nemá," říká MUDr. Jan Kotrlík z nemocnice v Praze-Vysočanech. 

Přednosta kliniky gastroentrologie a hepatologie Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zaoral říká, že včasným záchytem prvních příznaků lze chirurgickým zákrokem úmrtnost pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku snížit asi o třetinu. 

Většina lidí onemocní karcinomem tlustého střeva v době mezi 45. až 50. rokem a trvá zhruba deset až 15 let, než se nádor plně rozvine. Během těchto let člověka nic nebolí, ani nehubne, a protože nemá potíže, nevyhledá lékaře. 

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 prosadila zavedení testu na skryté krvácení. Od roku 2000 zdravotní pojišťovny praktickým lékařům toto vyšetření proplácejí. Je určeno všem lidem ve věku nad 50 let, kteří se mu mohou podrobit každé dva roky. V roce 2002 se k tomuto kroku odhodlalo 190.000 občanů. Takovou možnost mají vedle Čechů jen Němci.