Neplodných párů přibývá

Téměř osm procent českých dětí se narodí jen díky některé z metod léčby neplodnosti. A bude hůř, říkají lékaři. Ostatně červen byl vyhlášen světovým měsícem neplodnosti. Příčina? Stále klesající mužská plodnost. I když nejen ona - roli hraje také odkládané mateřství.

Po pětatřicítce už totiž plodnost žen strmě klesá. Je třeba přičíst i problémy s ženskou plodností, kterých však nepřibývá. "Mužská plodnost klesá, ale týká se to jen Evropy a Ameriky," říká specialista na léčbu neplodnosti Ladislav Pilka ze Zlína.

Přesně se příčinu rostoucího počtu mužů, kteří mají jen málo, či žádné kvalitní spermie, zatím pojmenovat nepodařilo, ale může za to nejspíše kombinace několika vlivů.

"Chemikálie v životním prostředí, estrogeny, těžké kovy," vyjmenovává viníky lékař Milan Mrázek, zabývající se asistovanou reprodukcí neboli umělým oplodněním. Dále stres, příliš těsné oblečení, alkohol, drogy.

Dítě po padesátce? Věda říká ano, rozum ne
Léčbou neplodnosti se nemusí hned rozumět umělé oplodnění, může jít také o stimulaci tvorby vajíček a podobně. Objevují se navíc stále nové metody, které zvyšují šanci na otěhotnění a zároveň přibližují asistovanou reprodukci jiným oborům medicíny.

A také nové etické problémy. "Tím největším je oblast terapeutického klonování. S tvorbou nových jedinců nemá přitom nic společného a naopak může v budoucnosti pomoci při léčbě vážných onemocnění," uvádí Mrázek.

Palčivým problémem zůstává i dodržení věkové hranice v programu darovaného vajíčka, pro ženy je horním limitem 48 let. "Mnoho žen však z různých a často objektivně vážných důvodů naléhá na provedení léčby i ve vyšším věku," líčí časté dilema Mrázek. Z lékařského hlediska to není problém, i když už žena vlastní funkční vajíčka nemá.

Žadatelky si podle Mrázka neuvědomují, že už možná nestačí dítě vychovat a že se jejich výchova bude spíše blížit výchově prarodičů. "Etické a morální je tuto hranici dodržovat," soudí.

Medicína se spíše snaží pomáhat mladším párům, kterým se nedaří otěhotnět, ač jsou v plodném věku - mezi směry, kterými se ubírá vývoj, patří například možnost zmrazovat tkáň vaječníků a po čase ji znovu transplantovat, případně nechat dozrát vajíčka v laboratoři. Je to šance například pro ženy, které musí podstoupit onkologickou léčbu.

Lékaři dokážou pomoci téměř devadesáti procentům párů, léčba někdy trvá roky. Pojišťovna ji platí částečně. 

KDE SE BERE NEPLODNOST?  

• klesá mužská plodnost

• odkládání mateřství, po 35. roce věku plodnost žen klesá

• roli i nadále hrají zdravotní potíže žen

• problémy mají i lidé, kteří se úspěšně léčili s onkologickým onemocněním