Dítě s matkou - (c) profimedia.cz/corbis

Dítě s matkou - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Neodpírejte dětem sexuální výchovu

  • 2
"Mami, kde jsem se tu vzal? A co je to kondom?" to se vás jistě jednou zeptají vaše děti. Jste na to připraveni? Takzvaná nevýchova v sexuální oblasti s sebou nese kromě posměchu spolužáků i mnohem závažnější důsledky.

Uzel: Sex v televizi dětem vysvětlete - čtěte ZDE

"Takový rodič nese plnou zodpovědnost za to, že se jeho dítě nebude umět vyhnout sexuálním rizikům, nebude umět použít žádnou antikoncepci," varuje rodiče sexuoložka Hanka Fifková.

Upozorňuje tím, že v dnešní době nejen virus HIV, ale i virus v podstatě stejně nebezpečné hepatitidy C představují pro mladé lidi smrtelné ohrožení. "Neinformování dětí je proto doslova trestným činem," dodává sexuoložka.

A stejně vidí problém i pedagožka Miluše Rašková. "Pokud s dětmi nebudeme o sexu mluvit, najdou si odpovědi jinde," říká. Podle ní musí rodiče počítat s tím, že mnohé informace mohou být zavádějící.

Dítě se učí od rodičů
Kolem třetího roku se dítě začíná identifikovat s rolí mužskou nebo ženskou, zajímá se ve větší míře o své pohlavní orgány a rodiče někdy zaskočí hrami na doktora.

Není ale třeba v tom hledat cokoli nenormálního, či dokonce zvrhlého, dítě se jen seznamuje s rozdíly mezi holčičkami a chlapci.

Po nástupu potomka do školy se může rodičům ulevit. "Na rozdíl od rodičů se učitelé ze sexuální výchovy vykroutit nemohou. V osnovách je určeno, jaké pojmy musí žáci znát", říká Miluše Rašková.

Součástí života dospívajících jsou i média. Úskalí časopisů pro náctileté tkví v tom, že informace nemusejí být odborně podložené. Mnohdy mohou mít dívky a chlapci díky článkům pocit, že cosi zameškali.

Hanka Fifková o médiích říká: "Představují jeden z nejvýznamnějších zdrojů informací o sexu. Bohužel někdy představují sex v idealizované podobě."

Na rodičích proto podle pedagožky Raškové je, aby s dětmi probrali, zda a jak to všechno chápou.

Může sexuální výchova uškodit?
Jediná škodlivá výchova je - žádná. Výzkumy ukazují jednoznačně, že poučení dospívající se chovají mnohem zodpovědněji - používají ve větší míře antikoncepci a více se chrání proti pohlavně přenosným chorobám.

Díky stále rozšířenější osvětě se například podařilo snížit za posledních patnáct let počet interrupcí.

Mluvit s dětmi o sexu je jistě náročné, zvláště tehdy, nebylo-li to v původní rodině zvykem. Odborníci se přesto shodují: Nevzdávejte to a mluvte, mluvte, mluvte. Pokud je však váš ostych nepřekonatelný, kupte dítěti alespoň dobrou knihu.

Co by měly děti kdy znát?

4 roky
• předškolní dítě má umět správně pojmenovat pohlavní orgány 
• mělo by vědět, jak vzniká miminko a jak se dostane na svět, vědět, co je porod, novorozenec, těhotenství a jak se o miminko starat 
• mělo by znát rozdíl mezi ženskou a mužskou rolí 
• rodiče by ho měli poučit o tom, jak se bránit sexuálnímu zneužití a že je nutné takovou skutečnost sdělit rodičům

8 let
• připravujte dítě na změny, které ho v budoucnu čekají 
• vysvětlete mu, co je to menstruace a poluce 
• hovořte s ním o autoerotice, ujistěte je, že prováděna v soukromí je v naprostém pořádku 
• protože děti mají tendenci srovnávat se s vrstevníky, poukážeme na fakt, že vývoj je individuální, aby neztrácelo sebevědomí v případě, že se odchyluje od většiny

12 let 
• dítě by mělo mít přehled o možnostech antikoncepce, mělo by vědět, jak se nasazuje kondom 
• poučte ho o pohlavně přenosných chorobách a o jejich prevenci 
• jelikož můžeme předpokládat, že některé děti už v tomto věku mají sexuální styk, musí vědět o trestnosti takového počínání před patnáctým rokem 
• mluvte s nimi o různých technikách milování, zmíníme se o sexuálních odchylkách

Rada na závěr: Pokud se vás dítě zeptá kdykoli na cokoli jiného, co se sexualitou souvisí, snažte se mu odpovědět adekvátně jeho věku.