U žen může být chuť na čokoládu spojená s nedostatkem hořčíku či železa. (Ilustrační fotografie)

U žen může být chuť na čokoládu spojená s nedostatkem hořčíku či železa. (Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Neodolatelná chuť signalizuje, že tělu něco chybí

  • 39
Pronásleduje vás chuť na sladké? Několikrát do týdne si otevřete sáček chipsů? Nemůžete se nasytit tučných jídel? Charakter vašich chutí vypovídá o aktuálním stavu těla mnohem víc, než si možná myslíte.

Určitě to znáte: sedíte odpoledne v práci, před chvílí jste se vrátili z oběda, a najednou dostanete neodolatelnou chuť na čokoládu (hranolky, těstoviny, zmrzlinu, chipsy...). Brzy se nemůžete soustředit na nic jiného a musíte si jít čokoládu koupit.

Takzvanými prudkými chutěmi tělo naznačuje, že něco není v pořádku a obvykle jde o výsledek akutního nedostatku nějaké konkrétní látky, kterou organismus potřebuje.

"Prudké chutě však mohou být i výsledkem psychického vypětí, negativních pocitů či únavy," vysvětluje psycholožka Marcela Vojířová. "Tento typ reakce je velmi nebezpečný. Pokud se člověk naučí reagovat na stresové situace zvýšenou konzumací, obvykle kaloricky velmi vydatného jídla, z dlouhodobého hlediska se tak vystavuje riziku obezity a všem zdravotním důsledkům, které z ní plynou."

Pokud se naučíte svým chutím rozumět a ovládat je, snáze budete dodržovat zásady zdravého životního stylu. "V podstatě lze rozdělit chutě na dva základní druhy: psychologické, kdy organismus v zásadě žádné jídlo nepotřebuje, ale člověk jimi v podstatě sytí své emoce, případně se zbavuje napětí. Druhým typem jsou prudké chutě, kterými organismus dává najevo, že mu chybí určitá výživa" vysvětluje Marcela Vojířová.

Co vám tedy chce tělo naznačit konkrétními chutěmi?

Chuť na sladké

Za chutí na sladké stojí ve většině případů psychika. Z podstatné části je totiž závislá na serotoninu, hormonů, který odpovídá za regulování nálady, apetitu, tělesné teploty a spánku. Konzumace sladkého dokáže nárazově prudce zvednout hladinu serotoninu, což je také důvod, proč se po jeho konzumaci cítíte tak dobře.

Pokud jste v depresi, nebo se cítíte vyčerpaní, vaše tělo reaguje tímto konkrétním typem chuti. Chutí na sladké také reaguje organismus na nízkou hladinu krevního cukru. Sladká jídla dokáží krevní cukr pozvednout velmi rychle, i když na velmi krátkou dobu.

Samostatnou kapitolou je čokoláda. Ta je totiž pro mnoho lidí spojená s pozitivními emocemi a přestavuje prostředek k úniku z každodenního tlaku. Kromě toho je dokonalým spojením cukru a tuku, takže po ní řada lidí sáhne v případě, že se cítí zcela vyčerpáni.

Zejména u žen může být také chuť na čokoládu spojená s nedostatkem hořčíku, mědi a železa. Chuť na čokoládu je proto u žen spojená zejména s premenstruačním syndromem.

Hranolky

Chuť na slané

Neodolatelnou chutí na výrazně slaná jídla vám tělo naznačuje, že by potřebovalo mnohem víc vody. Sůl reguluje množství vody v těle a pokud se začíná projevovat dehydratace, reakcí může být otevřený sáček chipsů. Sůl totiž zadržuje vodu a tělo si tak snaží udržet alespoň ty zásoby tekutin, které už má. Až příště pocítíte nutkání dát si dvojitou porci hranolků, vypijte místo toho raději sklenici vody.

Chuť na slané je také projevem deficitu minerálů. Studie ukázaly, že ženy, které měly v jídelníčku málo kalcia, pociťovaly mnohem větší chuť na slané než ženy, které měly přísun vápníku dostatečný.

Jedním z možných vysvětlení je skutečnost, že sodík zvyšuje vylučování vápníku a tělo tak má pocit, že problém s jeho nedostatkem byl odstraněn. Při akutní chuti na slané vám pomůže kousek celeru nebo okurky, které vašemu tělu dodají sodík.

Chuť na maso

Muži podle výzkumů upřednostňují maso víc než ženy, které dávají přednost spíše sladkým jídlům. Pokud však nemáte chuť na nic jiného než maso, jde pravděpodobně o známku nedostatku vitamínu B12, tuku nebo železa.

Chuť na pečivo a těstoviny

Jestliže vás často přepadne chuť na těstoviny či na pečivo, jde nejspíš o důsledek příliš malého přísunu kalorií. Touhou po sacharidech tělo signalizuje nedostatek energetického paliva a nutnost jeho doplnění.

Nicméně takzvané prázdné kalorie, jako jsou například sladká jídla, váš problém nevyřeší. Soustřeďte se raději na kvalitní potraviny, které vám dodají energii a přitom se nepromění na tukové zásoby. Jezte víc bílkovin, jídel bohatých na vlákninu, čerstvou zeleninu a ovoce.

tipy, jak kontrolovat náhlé chutě:

- Jezte každé tři hodiny malé porce.

- Počkejte patnáct minut a místo jídla si zkuste dát sklenici vody. Budete překvapeni, kolik chutí je pouze dočasnou záležitostí.

- Sport produkuje endorfiny, které vám pomohou zlepšit náladu. Nebudete tak muset sahat po jídle.

- Nikdy nevynechávejte jídlo.

- Dopřejte si dostatek spánku.

- Zařaďte do svého jídelníčku víc syrových potravin, zejména ovoce a zeleniny.

- Dávejte si pozor na situační chutě. Například pokud jste si zvyklí dávat v hospodě k pivu nakládaný hermelín a podobně.