Byt nejlépe provoníte přírodními látkami

Byt nejlépe provoníte přírodními látkami | foto: Profimedia.cz

Není vůně jako vůně. Ty do bytu mohou škodit alergikům

  • 4
Dodejte svému interiéru použitím vůně nezapomenutelnou atmosféru. Je totiž tím prvním, co naše smysly zachytí, ale i tím posledním, co zapomenou.

Trh s bytovými parfémy nabízí nepřeberné množství typů osvěžovačů, ovšem základní kritéria pro výběr správné vůně jsou velmi omezená. Tím hlavním je pochopitelně zdravotní nezávadnost a bezpečnost, těmi dalšími cena a vzhled.

Podle vědeckých výzkumů představují největší riziko ty vůně, které jsou do prostoru šířeny mechanismem, ať už jde o produkt určený k zapojení do zásuvky či sprej na bázi aerosolu. Tyto osvěžovače totiž k uvolnění spreje potřebují přídavné chemikálie, které jsou častými alergeny.

Z hlediska bezpečnosti jsou ideální vůně, které se do prostoru uvolňují přirozeně, v podobě aroma lamp, vonných sáčků plněných bylinnou směsí, karet do prádelníků či přírodních difuzorů s bambusovými tyčinkami.

Vůně se může uvolňovat i z dalších přírodních předmětů, které zároveň plní dekorativní funkci, například parfémované kameny či třeba mořské houby. Dokonale nahradí klasické aerosolové osvěžovače, které leckdy škodí alergikům a astmatikům.

Z hlediska zdravotní bezpečnosti je nejpodstatnější, aby při výrobě osvěžovače nedocházelo k přehnaným chemickým úpravám přírodních silic, protože pak mohou přestat být bezpečné i obyčejné vonné svíčky.

Vůně jako designový doplněk

Bezpečným osvěžovačem, který zároveň může plnit funkci bytového doplňku, je například přírodní difuzor. Prodává se v podobě skleněné lahvičky s dřevěným uzávěrem s otvorem, kterým se vkládají bambusové tyčinky. Po nich se esence vzlíná a uvolňuje do vzduchu.

S vyšším počtem bambusových tyčinek se zvyšuje intenzita vůně. Sklenička je naplněna přírodními éterickými oleji, jejichž uvolňováním nevznikají žádné škodlivé látky.

Bytový parfém

Vůni můžete zvolit podle místnosti nebo příležitosti. Éterické oleje mají blahodárný vliv na zklidnění a relaxaci nebo naopak na osvěžení a povzbuzení. Vybrané vůně s obsahem léčivých silic mohou mít dokonce i léčivé účinky.

Cena difuzoru se pohybuje zhruba od 400 korun výše, podle velikosti a designu.

Difuzér s náplní o obsahu 125 ml vydrží až půl roku, 500 ml jeden rok. Designové řady difuzérů mívají krásný vzhled nádob a mohou tak tvořit zajímavou bytovou dekoraci. Po vyprchání esence lze dokupovat pouze oleje a tyčinky, použité se dají použít například na provonění šatníku.

Správná volba vůně

Výběr vůně je velmi individuální záležitost. Nejčastější potřebou je vytvoření atmosféry domova a provonění bytu. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou záležitost, je dobré poradit se v kamenném obchodě a vůni si osobně otestovat. Některé e-shopy na vyžádání zašlou zdarma vzorky.

"Výběr vůně je opravdu složitá záležitost, nicméně máme trháky, které jsou dlouhodobě úspěšné. Klasickým příkladem je citrusová vůně Citronová tráva, svěží a elegantní Oxygen a dřevitá vůně Cedrové dřevo," prozrazuje distributor bytových parfémů Petr Brabec.

Bytový parfém

Pro období Vánoc je ideální směs skořice, sušených jablek a citrusů. Bílý mech je zase vhodnou volbou pro milovníky čistého vzduchu.

Levandule je klasika, která uklidňuje a působí antidepresivně a často se používá do ložnic. Dalšími uklidňujícími esencemi je myrta a bavlník. Do pracoven nebo kanceláří se pro povzbuzení doporučuje limetka nebo grep.