Ona

Není cukrovka jako cukrovka

Cukrovka je závažné onemocnění. Její výskyt epidemicky vzrůstá po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. V oblasti vědy jsou objevovány stále nové a nové souvislosti, optimální řešení tohoto globálního problému však bohužel zatím neexistuje

Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová není onemocnění nové, první zmínka o této chorobě je již z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Název je odvozen z řeckého slova "propouštět" a latinského "sladký jako med". 

Je definována jako chronické metabolické onemocnění spojené s vyšší hladinou glykemie - krevního cukru. Důležité je si uvědomit, že rozlišujeme dva hlavní typy cukrovky. Rozdíl je v tom, jaká je příčina vzniku vysokého cukru, tedy i léčba je dvojí.

Cukrovka I. typu je způsobena nedostatkem inzulinu.V organismu probíhá zánětlivý proces, který zničí specifické buňky slinivky břišní - tzv. Langerhansovy ostrůvky, kde se inzulin za normálních okolností tvoří. Typicky vzniká v mladším věku, objevit se však může kdykoli v průběhu života, dojde-li k destrukci výše uvedených specifických buňek slinivky.

Do roku 1921, kdy byl vyroben první inzulin vhodný k léčbě, bylo toto onemocnění nevyléčitelné a končilo smrtí. Dlouhá léta se inzulin získával ze slinivky hovězího dobytka nebo vepřů.

V dnešní době se postupně nahrazuje téměř výhradně inzulinem lidským. Tento název je odvozen z toho, že je molekula zcela identická s inzulinem v organismu. Vyrábí se však synteticky, není to inzulin získávaný od dárců. 

V léčbě se dnes užívají inzuliny, které se liší především různou délkou účinku. Jejich kombinací lze ve spolupráci lékaře s nemocným dosáhnout optimálních hladin krevního cukru během 24 hodin, což je cílem léčby. 

Hlavní zásady diety:  

• nutnost pravidelného příjmu šesti jídel denně včetně druhé večeře

• prevence vzestupu hmotnosti. V základní dietě však není omezování příjmu energie na prvním místě.

• rovnoměrné rozdělení energie a cukrů během celého dne 

Cukrovkoa II. typu je daleko rozšířenější a právě tento typ je příčinou epidemického nárůstu. Metabolická porucha zde spočívá v tom, že vytvořený inzulin neúčinkuje tak, jak má. Jeho hladina v krvi bývá vysoká, což může způsobovat celou řadu dalších komplikací, které jsou s cukrovkou spojeny.

Kolem 90% pacientů s cukrovkou druhého typu je obézních, proto je velmi podstatná dietní léčba. Bohužel v povědomí mnoha  nemocných zůstává zcela nesmyslná představa, že nejdůležitější v této dietě je příjem šesti jídel denně včetně druhé večeře.

Donedávna i obézní diabetici i v případě hospitalizace dostávali druhé večeře. Základem dietní léčby je omezení celkového energetického příjmu, omezení nasycených tuků a příjem sacharidů dle hodnot glykemického indexu.

Co znamená glykemický index potravin?
Bylo zjištěno, že některé potraviny zvyšují hladinu krevního cukru rychleji a více a jiné pomaleji a méně. Na vyšší hladinu krevního cukru reaguje organismus větším vyplavením inzulinu. Čím více inzulinu, tím větší tendence k ukládání tuků.

Jinými slovy: budou-li dva jedinci požívat dietu se stejnou hodnotou energie, ten který bude vybírat potraviny s nižším glykemickým indexem, bude ukládat méně tuku, a bude tedy méně tloustnout.

Číselné hodnoty jsou určovány experimentálně, vztahují se k hodnotě 100, kterou má glukosa a čísla ukazují schopnost sacharidové potraviny zvýšit hladinu krevního cukru.

Pro ilustraci: glykemický index vyšší než 100 má například pivo, naopak zelenina má kolem deseti (samozřejmě existují výjimky, například kukuřice či vařená mrkev),  ovoce kolem 30 až 40, rýže dle druhu 50 až 60 atd.

Oficiální tabulky glykemických indexů zatím neexistují, různé informace lze nalézt na internetových stránkách zabývajících se zdravou výživou. Hodnotu GI lze ovlivnit způsobem přípravy potraviny, přidáním jiných živin - tedy tuků a bílkovin.

Co vše je v organismu ovlivněno hodnotou GI?
Množství vyplaveného inzulinu, dále pocit sytosti, vyplavení látek hormonální povahy  vztahujících se k jídlu ovlivňuje citlivost na inzulin a tím nejen prevenci cukrovky II. typu, ale i její kompenzaci. Ovlivňuje výkony psychické i sportovní.

Můžeme předpovědět, zda diabetes druhého typu dostaneme?
S velkou pravděpodobností ano. Jestliže mají oba vaši rodiče cukrovku, je riziko téměř 100 % a onemocnění vzniká o 10 až 20 let dříve než u rodičů. Při cukrovce u jednoho z rodičů je riziko 50 %. Výskyt stoupá s věkem. Riziko se zvyšuje již od BMI 24. 

BMI si spočítejte
ZDE

Lze vzniku onemocnění zabránit?
Můžeme ho jistě minimálně oddálit či zmírnit  komplikace. A to velmi jednoduše: dietní léčbou vedoucí k redukci hmotnosti a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Jestliže již onemocnění vzniklo, co je nejdůležitější pravidelně sledovat?
Kromě hladin krevního cukru též hladinu krevních tuků. Tyto poruchy bývají velmi často sdruženy. Krevní tlak by měl být také velmi intenzivně sledován.

Co způsobuje vyšší hladina krevního cukru v organismu?
Především poškozování cév, které ve svém důsledku může vést k zhoršení funkce ledvin až jejich selhání (mimochodem největší procento pacientů dnes na umělé ledvině je právě z řad diabetiků), poškození zraku, zhoršuje se cit a prokrvení v dolních končetinách a důsledkem špatného prokrvení je i zhoršování potence u mužů. Je zvýšeno riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Co všechno nám může pravidelná aktivita ovlivnit?
Zvyšuje výdej energie, snižuje množství tělesného tuku, krátkodobě snižuje chuť k jídlu, stimuluje tvorbu tepla, zlepšuje stavbu svalu, zvyšuje účinek inzulinu, snižuje hodnotu krevního cukru u diabetika, zlepšuje krevní tlak,zlepšuje profil krevních tuků, zlepšuje fyzickou výkonnost, pozitivně ovlivňuje  psychický stav a kromě toho - v průběhu této činnosti nemáte čas na jídlo.