Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemůžete spát? Zkuste se maximálně soustředit, radí učitel meditace

  • 7
Nespavost je se všemi důsledky obrovský problém dnešní doby. Je příčinou a zároveň následkem stresu, depresí, vyčerpání a mnoha dalších civilizačních nemocí. „Odhaduji, že většina našich nemocí a nevolností by zmizela, kdybychom se mohli pořádně vyspat, tak jako lidé před sto lety, kteří spali průměrně o dvě hodiny víc,“ tvrdí učitel meditace Eric Harrison.

Tělesné příznaky relaxace:

* Máte pocit, jako by vaše tělo bylo těžké nebo nehybné.

* Cítíte lehké brnění nebo příjemné teplo na kůži.

* Více si všímáte drobných bolestí a latentní únavy.

* Dech se uvolní a zpravidelní.

* Další příznaky: pomalejší tok mysli, pasivní vnímání periferních myšlenek a pocitů, emoční odstup - nelze říct, že se vám dění kolem líbí nebo nelíbí, pocit klidu a míru...

Tělo má podle australského učitele meditace přirozenou schopnost hledat rovnováhu. „Když začneme být unavení, připravuje nás na spánek. Meditace jsou účinné, protože pomáhají zastavit chronickou mentální aktivitu, která vám brání usnout,“ tvrdí Harrison ve své knize Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli.

„Já sám pravidelně medituji jak před usnutím, tak když se pokouším znovu usnout po probuzení uprostřed noci. Meditace většinou nezabere víc než jednu až dvě minuty,“ tvrdí učitel meditace.

I když to zní paradoxně, nejrychleji podle něj usnete, pokud se začnete intenzivně soustředit. „Snažte se, aby vaše vědomí bylo co nejostřejší. Jedině tak zastavíte roztěkané myšlenky.“

Na počítání oveček zapomeňte. Počítání výdechů je podle Harrisona mnohem lepší, ale musíte se na něj soustředit. „Nesmíte ztratit nit. Stále si uvědomujte začátek a konec každého nádechu a výdechu.“ Hluboká koncentrace podle něj přechází v relaxaci, je to přímá cesta do transových stavů. Když ležíte, jste ospalí a přitom je vaše mysl hluboce soustředěná, je téměř nemožné zůstat vzhůru, tvrdí autor.

Další vhodnou meditací před spaním je naslouchání zvuků okolí, můžete si třeba pustit oblíbenou hudbu.

Šlofík na dvě minuty

8 činností, co nedělat před spaním

Ilustrační snímek

Kdykoliv se cítíte vyčerpaní, dovolte si na chvilku zdřímnout. Potřebujete k tomu jen místo, kde se můžete posadit a zavřít oči. S výdechem si v duchu řekněte: „Uvolňuji se.“ Nebo: „Usínám.“ Povolte svaly. Vnímejte, jak je vaše tělo těžké a uvolněné - zkuste to až na hranici spánku. Vychutnávejte si pocit uvolnění a nicnedělání. Až bude čas, vstaňte a pokračujte v obvyklých činnostech.

Usínání

Lehněte si na záda - je to obvykle nejlepší poloha. Zvolte si svou meditaci. Hluboké dýchání, prozkoumávejte své tělo nebo zvuky. Maximálně se koncentrujte, přestože budete často ztrácet pozornost. Soustřeďte se na detaily. I po pouhé minutě meditace se vám může podařit usnout. Jste-li stále vzhůru, řekněte si: „Nevadí, aspoň relaxuji.“