Lékař Jaroslav Hulvert

Lékař Jaroslav Hulvert | foto: Archiv MUDr. Jaroslava Hulverta

Nemůžete otěhotnět? Odborníka hledejte až po roce, řekl on-line lékař

Zhruba každý šestý pár v Česku má problém s otěhotněním. "Pokud se páru jeden rok nedaří otěhotnět, měli by oba partneři podstoupit vyšetření a teprve na základě těchto vyšetření by se měl ošetřující lékař rozhodnout o způsobu léčby neplodnosti," řekl v on-line rozhovoru lékař Jaroslav Hulvert. Jak s neplodností bojovat? Jaké jsou nové metody umělého oplodnění? On-line odpovídá Jaroslav Hulvert, primář Klinického centra Iscare.

Párů, které mají problémy s otěhotněním, přibývá. Zatímco před válkou jich bylo asi 10 procent, v současnosti už je to okolo 15 procent.

Statistiky ukazují, že pravděpodobnost početí v jednom cyklu je asi 25 procent. Po půl roce jen něco přes 60 procent. A v 85 procentech se úspěch dostaví do roka. Jen pokud žena neotěhotní po roce, hovoří odborníci o neplodnosti.

Odpovědi lékaře Jaroslava Hulverta čtěte ZDE.

Jaroslav Hulvert

Je primářem Klinického centra Iscare.

V roce 1990 absolvoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Následně získal atestaci I. a II. stupně v oboru gynekologie a porodnictví.

Svou pracovní kariéru započal v roce 1993 na postu porodníka v Ústavu pro péči o matku a dítě. Od roku 1996 pracoval 10 let jako specialista na asistovanou reprodukci na pražské klinice Pronatal.

Následovalo roční působení v pražském Gennetu. V Klinickém centru Iscare pracuje od roku 2007 jako konzultant pro asistovanou reprodukci a miniinvazivní chirurgii, je člen laparoskopického týmu, navíc provozuje i soukromou praxi.

U veřejnosti přitom stále přežívá mýtus, že hlavní vinu nese žena. Sterilita přitom není postižením jednotlivce, vždy jde o problém páru. Asi z 35 procent je problém u muže, z 35 procent u ženy a v 25 procentech případů jde o kombinaci potíží muže i ženy. V pěti procentech je příčina neplodnosti neznámá.

Spousta lidí si rovněž stále myslí, že jediným řešením, jak "vyzrát" na neplodnost, je umělé oplodnění, tedy dítě ze zkumavky. Ovšem možností je mnohem více, od jednoduchých opatřeních až po nejmodernější vědecké poznatky.

Mezi ty jednodušší metody pro muže patří například multivitaminy se stopovými prvky, které pomohou vylepšit kvalitu spermií. Někteří lékaři zase doporučují například sprchování mužského genitálu studenou vodou.

Zřejmě nejzásadnější vědeckou novinkou je metoda kontinuálního monitorování vývoje embryí mikrokamerou umístěnou v inkubátoru. Ve srovnání s doposud statickým hodnocením embryí může embryolog tímto neinvazivním postupem vybrat to nejvhodnější pro přenos do dělohy ženy.

Nová metoda PICSI zase znamená výběr nejkvalitnějších spermií pro oplození vajíčka na základě funkčního testu. A metoda IVM (in vitro maturace) umožňuje dozrávání vajíček mimo tělo ženy.

Lékař odpoví zbývající dotazy do konce týdne.