Ona

Nemoc plic už nemusí zabíjet

Zhruba 15 lidí ročně onemocní plicní hypertenzí. "Nemocní lidé mají v plicích vysoký krevní tlak. Je dobré, že už umíme nemoc léčit, avšak stále ji neumíme vyléčit," vysvětluje lékař Pavel Jansa z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, který se léčbou choroby zabývá.

Zdejší centrum na II. interní klinice pečuje o 53 pacientů.

Při chorobě se cévy v plicích neumějí dostatečně roztáhnout, tlak krve proto stoupá.

Nemocní lidé mívají výrazně zvětšenou pravou stranu srdce, která je vystavena onomu velkému tlaku. Utlačuje proto jeho levou část a srdce hůře pracuje. Mezi hlavní příznaky patří dušnost a únava, dále bolesti na hrudi a někdy i ztráta vědomí.

Nemoc je dědičná, ale způsobují ji také některé léky na hubnutí - asi deset procent případů. Konkrétně například preparáty Aminorex a Redux, které se v Česku neužívaly. "Je velmi pravděpodobné, že všechny léky na hubnutí mohou u malého procenta těch, kdo je berou, zvyšovat riziko vzniku nemoci ," soudí lékař.

Ohroženi jsou zejména lidé, kteří zdědili sklony k nemoci. Může se také stát, že plicní hypertenze se "probudí", když člověka postihne nějaké jiné onemocnění, například autoimunitní choroba, jako je sklerodermie.

Plicní hypertenze

• vzácná a těžká nemoc

• nemocný člověk zápasí s nedostatkem kyslíku, protože jeho srdce není dostatečně okysličováno

• příčin je více, kromě dědičnosti jsou podezřelé léky na hubnutí, zejména starší typy

• nemoc nelze vyléčit, ale díky novým preparátům mohou nemocní vést relativně normální život

• jinou eventualitou je transplantace plic